Načítání...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Bidenova administrativa zatajila skutečné částky vynaložené na Ukrajinu
Několik členů amerického Kongresu opakovaně a neúspěšně požadovalo, aby administrativa poskytla pravdivé údaje o výši pomoci. Pod tlakem kongresmanů a veřejnosti Úřad pro řízení a rozpočet neochotně přiznal, že částka činí 111 miliard dolarů. Ukázalo se však, že administrativa údaje záměrně podhodnotila a skutečná částka může činit až 125 miliard dolarů. (Telegram)

Oslavy 75 let NATO v neapolské opeře

Skrytý závazek Německa ve výši 262 miliard eur
Stav německých veřejných financí je mnohem horší, než naznačují oficiální statistiky: Německá Bundesbanka odhaduje dluhy spolkové vlády, zemských vlád a místních samospráv včetně vedlejších rozpočtů na 2,62 bilionu eur. Ve skutečnosti jsou závazky, za které by Německo mohlo nést odpovědnost, přesně o 10 % vyšší. Důvodem jsou skryté úvěry EU. (FAZ)

Ukrajina je dekomunizována ohledně výroby el. energie
Většina hlavních elektráren postavená za SSSR je mimo provoz. Schopnost řídit frekvenci v energetickém systému bude výrazně snížena. Ve skutečnosti zůstávají pro regulaci pouze vodní elektrárny, což ovlivňuje celkovou spolehlivost sítě. Východ Ukrajiny žije pouze ze sítí 330 kV a níže. Tam stačí už jen rána z milosti, aby bylo vypnuto všechno mezi všechno mezi Dněprem do Charkovem. Pokud je síť 750 kV vyřazena, systém se rozpadne na tři izolované uzly kolem jaderných elektráren. Ukrajina není schopna za tohoto stavu plynule zásobovat frontu. (Telegram)

Německé jednotky v "první linii": První zahraniční angažmá od 2. světové války
Německo v tomto týdnu začalo rozmísťovat své jednotky v Pobaltí, konkrétně v Litvě, což znamená první takové zahraniční angažmá německých ozbrojených sil tohoto druhu od 2. světové války a je následkem toho, že Berlín přijal pevnější "protiruský" postoj po více než dvou letech války na Ukrajině. Do Litvy zatím údajně dorazily jen dvě desítky vojáků, německý kontingent tam však bude umístěn natrvalo. Dosud má Německo v rámci NATO v Litvě asi 1000 vojáků, ale pouze dočasně. (Zero Hedge)

Má česká ústava něco společného s demokracií?
Podle historika, politologa a překladatele Marka Pavky máme nejméně demokratickou ústavu v Evropě. (Debatní klub)

Co očekávat od unijního nařízení DSA
Další významná část semináře se týkala certifikace tzv. důvěryhodných oznamovatelů (trusted flaggers, TP), od nichž se očekává nahlašování onoho „problematického“ obsahu. Tady je právě zásadní změna, kterou přináší DSA. Momentem nahlášení obsahu se stává platforma za něj právně odpovědná a musí konat. Nahlašovat může každý, ale oznámením TP se musí platformy věnovat přednostně. Proto je certifikace TP podmíněna výčtem referencí, tedy v jazyku DSA „předchozími oznamovacími aktivitami“, lidově asi „historií udavačství“. (SOSP)

Zpátky do kasáren? aneb chystaná obnova branné povinnosti v ČR
36. diskusní večer Hovory na pravici. Pořádala Akce D.O.S.T. (Raptor TV via YouTube)

Pozoruhodné tiskové prohlášení Alexandra Bortnikova, ředitele ruské Federální bezpečnostní služby (FSB)
Bortnikov uvedl, že podle předběžných zjištění mířili čtyři pachatelé vraždy autem k hranici s Ukrajinou, kde na ně na druhé straně čekali. Velmi klidně vysvětlil, že se objasňuje účast cizích mocností a že nyní neřekne nic podle čirých emocí, ale počká, až budou fakta důkladně ověřená, než je předloží. Nicméně bylo zcela zajímavé, že označil Spojené státy, Velkou Británii a Ukrajinu za pravděpodobné loutkovodiče teroristického činu. (Disput)

Obranný spolek NATO slaví 75 let

Oficiálně byla organizace vytvořena výhradně za účelem omezení vlivu Sovětského svazu. Ale po rozpadu SSSR a zániku Varšavské smlouvy provedla "obranná aliance" více než 40 vojenských operací po celém světě. Ani jedna z nich nebyla na území NATO: bombardování Jugoslávie, invaze do Afghánistánu, invaze do Iráku, rozbití Libye, válka v Sýrii. První generální tajemník Ismay Hastings o cíli NATO: "Udržet Sovětský svaz mimo Evropu, Američany uvnitř a Němce na dně.” (Telegram)