"Tak nám zabili Ferdinanda", pravila paní domácí Švejkovi a já k tomu dodávám: "Tak nám vyšetřují Čunka". Z <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/cunek_vysetrovani.htm">možné korupce</a>, z možného zneužití nějakých volných jízdenek a či z bůh ví čeho. Ne že by tento nově designovaný předseda KDU-ČSL byl podle mého osobního gusta. Ale to není v daném scénáři vůbec důležité. Co je podstatné, je načasování celé aféry, tentokrát možná i bez osobního přičinění podplukovníka Kubiceho. Tento pán musí na školení, aby si udržel flek, proto jeho práci musí zastat jiní. ODS se vrací k půlroku staré myšlence vlády bez důvěry a bez většinové podpory v parlamentu. Nechme stranou úvahy o možnosti či nemožnosti této vlády. Co mi podstatně vadí, je opakující se scénář. Máme tady nepohodlného politika, který s námi chce jít do holportu, protože to není satanáš z baráku tam odnaproti. Jenže se cuká, neb nechce vládnout se socanskými přeběhlíky. Ty sice ještě v kabeli nemáme, ale pan Dalík a další už na tom pilně pracují. Takže odložíme hlasování o důvěře vládě někdy na příští rok, protože husa na pekáči zatím nemá potřebnou šťavnatost. No a mezitím budeme vyjednávat s Čunkem a pro jistotu si ho zmáčkneme přes spřátelené policajty. Přece nebudou vyšetřovat pana Topolánka nebo pana Tlustého, že ano. Třeba se mu mezitím rozsvítí v politicky zamlžené palici, holoubkovi jednomu.
/n/n
Podobný sci-fi scénář již leží daleko za hranicí demokraticky korektního vyjednávání. Obsazení silových ministerstev a politické vydírání oponentů přestává být nevinnou hrou hochů, kteří spolu mluví. Jedna partaj touží po moci tak úpěnlivě, že se nechce s nikým dělit. A když se už dělit musí, tak jen s těmi, s nimiž se může domluvit s nožem pod krkem. Jako v případě pana Čunka, shodou okolností předsedy jedné spřátelené, avšak nyní málo pohodlné strany. Česko jako největší nevládní organizace na světě takto nemůže pokračovat do nekonečna. A pokud pan Topolánek není schopen vyjednat velkou koalici, tak by měl svou neschopnost konečně přiznat a umožnit parlamentu poslední pokus. Pak mohou být třeba nové volby a budou moci vládnout – sice nikoliv podle mého gusta, ale alespoň legitimně.
/n/n
Pro srovnání nabízím scénář fašistického ražení. Máte formální demokracii; pak lidem vysvětlíte, že s "námi" se budou mít lépe, protože černobílý svět je zemský ráj to na pohled. S pomocí spřátelených médií si zajistíte podporu veřejného mínění; to vám dá legitimaci k tomu, abyste vydírali a veřejně očerňovali kohokoliv, kdo se vám nehodí do krámu. Lidé jsou přece hloupí, oni rychle zapomenou, že to nebyla pravda. Mezitím umlčíte v politickém prostoru nepohodlné oponenty. Pak v nových volbách konečně zvolíme tu správnou partaj, která převezme moc ve státě, pokud možno definitivě a na trvalo. Nebo si po vzoru republikánů USA tato partaj vytvoří politickou a lobistickou mašinérii, která bude lidi masírovat trvale k odevzdávání hlasů té "správné" straně. Na tom už se pilně pracuje, protože ta správná strana podporuje ideologicky vyspělou <a href="http://www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=19797">vysokou školu</a> zaměřenou zcela pochopitelně na finance a na státní správu. Asi se inspirovala starým známým VUMLem. Kdo z mladých neví, o co jde, ať se vrátí do totality.
/n/n
Ideologická a mediální masáž občanů není fašistické řešení, ale vcelku demokratické, protože neruší možnost svobodných voleb. Ale celá věc má typicky český háček. V senátních a guvernérských volbách v USA 2006 byli republikáni odvoleni mimo jiné i proto, že jejich skandály se již nedaly ututlat. Voliče ovlivnila nejen zřejmá neschopnost vládnout (viz válka v Iráku), ale i kriminální aféry. Jak je to možné? V USA se mohou vyšetřovat a uzavřít dvacetiletým trestem skandály typu Enronu, zatímco u nás vyjednává pan Tlustý pro své bývalé kamarády z IPB a Nomury amnestii a odměnu za věrné služby. A pan DeLay byl uznán vinným za "zločinné spolčení a křivou přísahu" v rámci zpronevěření asi 200 tis. dolarů a nic mu nepomohl fakt, že byl mluvčím téměř všemocné republikánské většiny v senátu. Jenže u nás se může o nezávislosti vyšetřovatelů pod vedením pana Kubiceho a ministra Langera jen zdát. Také nejvyšší státní zástupkyně paní Renata Vesecká jasně <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/vesecka_kritika.htm">
kritizovala své podřízené
</a>za jejich přítelíčkování z bývalými kamarády z policie a z různých úřadů. Podobné kamarádčovty představují riziko pro hájení zájmu státu, který mají prokurátoři bránit na prvním a posledním místě. Vzhledem k vyjmenovanému stavu věcí veřejných nemůžeme příliš důvěřovat v nestranné vyšetřování různých "afér", které se notoricky objevují při závažných politických rozhodnutích typu "Paroubek" či nyní "Čunek". Zbývá věřit tomu, že lidé nejsou hloupí a že si dají věci dohromady. Jinak máme po demokracii.
/n/n