„Nenechme se manipulovat magickými symboly státní moci – hymnou a vlajkou a nestyďme se vyjádřit svůj názor, i když většina vstává. Pořád někdo nechápe mé gesto?“ Asi moc ne. O pochopení Machova gesta je u občanů nezájem.
O co jde aneb Problém evropské hymny
V předcházejícím článku Machova skopičina ...a jeho neetika jsme se podívali na europoslance-nováčka Macha a jeho vystoupení v europarlamentu. Na něm ukázal Mach evropské hymně, Ódě na radost, záda. Analýza tohoto jednání ukázala, že o etice a etickém jednání toho moc neví. Kdyby ano, řešil by problém evropské hymny, kterou občané v referendu odmítli, přece profesionálně, jak se na slušného politika patří. Praktický příklad, jak se problém může řešit, jsme také uvedli: „Možností je spousta, jako například rozpoutat veřejnou diskusi na toto téma, psát články na svém osobním webu i webu své politické strany nebo jít do televize.“ Těchto možností ale Mach nevyužívá.
Z deníku europoslance: Můj „skandál“ s „evropskou hymnou“
5. 7. 2014 se stalo, že Mach napsal na svůj blok Z deníku europoslance článek s názvem Můj „skandál“ s „evropskou hymnou“. Ve svém článku se Mach vyjadřuje, proč se choval tak, jak se choval. Je jako kolovrátek.
Jeho povídání se však ani trochu nepřibližuje k profesionálnímu řešení nedemokratických praktik „evropských federalistů. A proč? Machovo vystoupení, „trucování“ v europarlamentu pod mediálním dohledem, je chování na úrovni malého vzdorovitého dítěte.
Co je na evropské hymně nedemokratické?
Odpověď najdeme v Prohlášení č. 52 ve Smlouvě o Evropské unii a Smlouvě o fungování Evropské unie.
Politici protlačili zavedení evropských symbolů, hymny a vlajky do evropské ústavy, i když se státy Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Velkou Británie a Švédsko vyjádřily proti vzniku a zavedení do praxe.
Co je u Macha neetické aneb jeho „trucování“
- Je vidět, že své vystoupení nepovažuje Mach ani za skandální, ani za politicky nepřiměřené, neboť slovo v názvu článku „skandál“ je v uvozovkách.
- „Nenechme se manipulovat magickými symboly státní moci – hymnou a vlajkou a nestyďme se vyjádřit svůj názor, i když většina vstává. Pořád někdo nechápe mé gesto?“ Někdo asi ne. O pochopení Machova gesta je u občanů totiž nezájem. Jeho článek přečetlo 158 lidí. Naopak, článek „Prohlášení Petra Macha k účasti v Ústavním výboru Evropského parlamentu“ přečetlo 2833 lidí. Buď je občanům jedno, jak se Mach chová, nebo tomuto gestu občané nerozumí anebo jim to není po chuti.
- Mach pořád opakuje, jak se evropští politici chovají pohrdavě, ignorují vůli voličů. Ne-etickým se stává to, že se Mach chová vlastně podobně, jako jeho protivníci. Místo, aby danou věc profesionálně řešil, trucuje a děláním naschválu si chce prosadit to svoje bez vážné veřejné diskuse s občany.
Můžeme tak přemýšlet o tom, kam Machovo „trucování“ nakonec povede…