Vývoj v Saúdské Arábii dostal po květnové návštěvě Donalda Trumpa nečekanou dynamiku. Mohli bychom nad palácovými hrami o trůny mávnout rukou, kdyby současně s nimi nedošlo k jedné z nejostřejších eskalací v takřka čtyři desítky let trvajícím soupeření mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem o převahu na Blízkém východě.
Oba státy proti sobě v Jemenu již přes dva roky fakticky vedou válku. Íránem podporovaní rebelové ovládají značnou část země, Saúdská Arábie a koalice sunnitských států se je snaží porazit. Jejich zatím zcela neúspěšná intervence způsobila dramatickou humanitární krizi: zemřelo přes deset tisíc jemenských civilistů, sedm milionů Jemenců je dle OSN ohroženo hladomorem a 900 tisíc se nakazilo cholerou. Saúdové se navíc dostávají do dalších konfliktů, tentokrát s Katarem a Libanonem.
Shrňme si časovou řadu událostí:
Květen 2017
- "Šavlový tanec" Donalda Trumpa po boku prince Muhammada bin Salmána, při němž jistě nebyly dohodnuty jen dodávky zbraní a vojenské techniky saúdské armádě za stovky miliard dolarů. Ostatně, kdo ví, kolik dnes zadržovaných princů a vysokých hodnostářů se ho zúčastnilo a jak velké štěstí při tak vysoké koncentraci nespokojených princů a ministrů mávajících šavlemi při něm americký prezident měl?
Červen 2017
- Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty a Jemen přerušily své diplomatické vztahy s Katarem a obvinily tuto zemi z podpory teroristických skupin. Katar následně označil tento krok jako „nepřátelskou kampaň,“ která je „založena na lži.“
- Změna na postu korunního prince, místo králova bratra Muhammada bin Najífa se jím stal syn krále Salmána, Muhammad bin Salmán. Jeho současné "PR revolucionáře" najdete ZDE, mnohem pravděpodobnější analýzu "modernizačních snah" najdete ZDE.
Srpen 2017
- Katar obnovil plné diplomatické styky s Íránem. Oznámilo to katarské ministerstvo zahraničí. Do Teheránu se tak vrací velvyslanec, kterého Katar stáhl loni v reakci na spor Íránu se Saúdskou Arábií.
Září 2017
- Saúdská Arábie přerušila veškerý dialog s Katarem. Média obou zemí přitom krátce předtím informovala o možném průlomu ve sporu Saúdské Arábie a dalších arabských zemí s Katarem díky telefonátu mezi jejich hlavami států.
- Král Salman vydal dekret, v němž oznámil, že do června příštího roku zruší zákaz řízení automobilů pro ženy.
Říjen 2017
- Návštěva početné saúdské delegace vedené králem Salmanem v Moskvě.
- Syrští Kurdové pod americkým vedením osvobodili východosyrskou Rakká z rukou Daeše. Do města poté přicestoval koordinátor amerického „boje proti Daeši“ Brett McGurk a sebou si přivezl saúdského ministra pro otázky Perského zálivu Sámera Sabhána, který proslul svou nenávistí vůči šíitům. Podle všeho jednali s místními arabskými kmeny, které přes tři roky spolužily a kooperovaly s Dašem. Sabhán jim zřejmě nabídl peníze a zbraně k pokračování boje proti Damašku.
- Saúdská Arábie udělila občanství robotu jménem Sofia a oznámila, že investuje 500 mld. USD do vybudování nového megaměsta prošpikovaného moderními technologiemi.
- Bývalý katarský premiér prohlásil, že koalice zemí včetně USA, Turecka a Saúdské Arábie plánovala sesazení syrského prezidenta Asada už dlouho před válkou. Následně to potvrdil únik dokumentů.
Listopad 2017
- Demise libanonského premiéra Saada Harírího při jeho návštěvě v Saúdské Arábii. Premiér nijak nespěchá s návratem domů a podle libanonského prezidenta (křesťan, generál Michel Aún) i předsedy parlamentu (šíita, šéf hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh) je Haríri v Rijádu v domácím vězení. (4. 11.)
- Téměř okamžite následovalo zatčení jedenácti princů, čtyř současných a desítek bývalých ministrů a několika velitelů bezpečnostních složek. Oficiálním zdůvodněním byla korupce, rijádský hotel Ritz-Carlton se přeměnil v luxusní vězení. (4. 11.)
- Saúdská protivzdušná obrana u mezinárodního letiště v Rijádu mezi Harírího demisí a rozsáhlým zatýkáním princů sestřelila balistickou raketu, kterou na vzdálenost 1200 kilometrů odpálili rebelové z Jemenu. Vzhledem k rychlému sledu událostí není pravděpodobné, že by tento raketový útok bylo možné vnímat už jako „íránskou reakci“ na saúdskou destabilizaci libanonské politiky, tím spíš, že Teherán jemenské rebely podporuje spíš jen slovy než činy. Saúdská Arábie z útoku obvinila Írán. (4. 11.)
- Nedaleko hranic s Jemenem havarovala helikoptéra saúdského prince Mansúra bin Mukrína. Člen královské rodiny zemřel společně s několika dalšími státníky. (5. 11.)
- Zprávy o smrti dalšího prince Abdula Azíze, který podle neověřených zpráv zemřel na následky přestřelky při zatýkání. (5. 11.)
- Saúdské banky v rámci protikorupčního tažení zmrazily více než 1 200 účtů jednotlivců i firem, další zřejmě ještě přibudou. Stalo se tak na příkaz nově založeného protikorupčního výboru v souvislosti se zadržením desítek vysoce postavených lidí obviněných z korupce. (5. 11.)
- Humanitární organizace požadují naléhavě právo dovážet do Jemenu humanitární zásoby, poté, co koalice vedená Saúdskou Arábii uzavřela všechny přístupové cesty do této země. (8. 11.)
- Saúdská Arábie nařídila svým občanům, aby opustili Libanon. Ten se tak může stát horkým bojiště studené války mezi Saúdskou Arábií a Íránem. (10. 11.)
- Francouzský prezident Emmanuel Macron v Saúdské Arábii jednal vedle Jemenu i o Libanonu, jehož premiér Saad Harírí je momentálně právě v Saúdské Arábii držen proti své vůli a bylo na něj uvaleno dokonce domácí vězení. Řekl to vůdce libanonského radikálního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh s tím, že Saúdská Arábie svým chováním prakticky vyhlásila Libanonu a Hizballáhu válku. (11. 11.)
Seznam zatčených
Alwaleed bin Talal, owner of Kingdom Holding group
Prince Mitaab bin Abdullah, minister of the National Guard
Prince Turki bin Abdullah, former governor of Riyadh
Prince Turki bin Nasser, former head of meteorology, environment
Waleed al-Ibrahim, chairman of MBC media group
Khaled al-Tuwaijri, former president of the Royal Court
Adel Faqih, minister of economy and planning
Amr al-Dabbagh, former president of the General Investment Authority
Saleh Abdullah Kamel, chairman of Dallah al Baraka Group
Saud al-Tobaishi, head of Royal ceremonies and protocols
Ibrahim al-Assaf, state minister and executive of Saudi Aramco
Bakr Binladin, owner of construction company Saudi Binladin Group
Saud al-Dawish, former CEO of Saudi Telecom Company
Khaled al-Mulhem, former director general of Saudi Arabian Airlines
Zdroj: al-Džazíra
Ale zpět k Libanonu. Jedna z analýz amerického Carnegieho střediska pro Blízký východ už předem konstatovala: „Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty nyní hledají cesty, jak si vykompenzovat ztráty z prohry v Sýrii coby místa, kde mohly nechat Írán prohrát a vykrvácet. Obnovená touha získat zpět prohrané náklady je může vést k tomu, aby znovu upevnily svou moc v Libanonu. Perský záliv, Izrael a Spojené státy nechtějí, aby Írán získal benefity za své vítězství v Sýrii. A pokud někde budou chtít nastolit novou rovnováhu svých vztahů s Teheránem v Levantě, pak to mohou udělat jen v Libanonu, a to bez ohledu na mnohá rizika, která takový krok s sebou ponese. V takovém případě Hizballáhu nezbude než tuto výzvu přijmout, obzvláště pokud její součástí bude Izrael.“ Jinými slovy, „prohráli jsme Sýrii, tak navíc zničíme alespoň Libanon“. Jak prosté.
Tím skutečným důvodem pro novou válku s Hizballáhem může podle Zero Hedge být to, že přes Libanon by muselo vést jakékoli potrubí, jež by přivádělo íránský plyn do Evropy. To je důvod, proč se Západ rozhodl "osvobodit" syrský lid a bude to i důvod, proč se rozhodují přinést stejnou spásu i lidem v Libanonu. Saúdové, Západ, jejich sunnitští spojenci z Perského zálivu i Izrael, kterým se nepodařilo "osvobodit" Syřany, teď vidí, že jediné, jako mohou uspět v blokování íránských plynových ambicí, je osvobodit Libanonce od jejich vlastní vlády. Nebudeme tedy překvapeni, pokud už brzy uslyšíme, jak opoziční skupiny hlasitě ostouzejí vládu a Hizballáh. A lze očekávat, že lidé z těchto skupin se s pomocí Američanů náhle dostanou do globálního povědomí a současně získají mocné podporovatele v okolí v podobě Saúdů a jejich spojenců.
Válka v Jemenu, která stála Saúdy už stamiliony dolarů, se pro ně vůbec nevyvíjí dobře. Jejím výsledkem je smrt tisíců nevinných lidí, miliony uprchlíků a upevnění pozice Teheránu jako obránce utiskovaných na Středním východě. Muhammad bin Salman prokázal, že kvůli tomu, aby si na sebe mohl obléci královské roucho, je ochoten rozkolísat celý region. Jeho kroky v zahraniční oblasti zničily Radu pro spolupráci zemí Zálivu, udělaly z Jemenu nefunkční stát, z Egyptu časovanou bombu a přivedly Libanon na hranu nové občanské války. Požár se dále šíří a plameny zachvátily už i královský palác v Rijádu. Modleme se, aby kvůli mocenským ambicím saúdských princů neshořel celý Střední východ.
Další zdroje:
Respekt
Neviditelný pes
Zero Hedge
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 600 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!