Loading...
 

Zprávy_jednou_větou

Položky 8037

ID Cislo Nadpis Text Kategorie
8926 Brežněvova doktrína

Brežněvova doktrína
Mezinárodní politika období studené války nestrpěla prosťáčky ani diletanty. Leonid Brežněv ani jedním z nich nebyl. Byl lídrem jedné ze dvou supervelmocí a často musel přijímat velmi nepříjemná rozhodnutí. Takovým bylo nepochybně i rozhodnutí o násilném potlačení „Pražského jara“ – jaká logika ho vedla? (Global Affairs via Outsidermedia)

8925 Padesát let

Padesát let
V každém případě to, co se stalo, ta obrovská křivda, kterou se Sovětský Svaz dopustil na našem národě, se nemůže odestát. Zůstane navždy, půjde jen o to, jak se bude historie vykládat. (Zvědavec)

8924 Odkaz pro budoucí kacíře aneb Ohlédnutí za pražským jarem

Odkaz pro budoucí kacíře aneb Ohlédnutí za pražským jarem
Můj táta – spisovatel a filmový scénárista Jan Procházka – patřil k protagonistům pražského jara, a tak jsem měla o průběhu i zádrhelích „obroďáku“ rychlejší zprávy než moji spolužáci na gymnáziu. Z debat, které probíhaly v našem dejvickém bytě i z mnoha setkání jinde, na která mě jako nejstarší dceru bral, jsem ale vycítila, že jde o závod s časem. Ten závod však jinak chápali umělci, publicisté a vysokoškoláci, kteří „rozněcovali“ veřejnost ke spěchu a jinak jej nazírali reformní politici v čele s Alexandrem Dubčekem. (Nová republika)

8923 Výpalné 7 200 000 000 pre globálnu mafiu

Výpalné 7 200 000 000 pre globálnu mafiu
Slovensko chce investovať 7 miliárd 200 miliónov do modernizácie ozbrojených síl len preto, aby sme pred Európou nevyzerali že máme osraté trenky. Ako keby som chcel zakryť voňavkou smrad, pretože som sa rok neumýval. (Nadhlad.com)

8922 Kronika povětrnosti se zvláštním ohledem na Čechy

Kronika povětrnosti se zvláštním ohledem na Čechy
Volný přepis záznamů o počasí v různých letech, tak jak byly uveřejněny v Novém kalendáři hospodářském v letech 1844—1847. (Kalendar.beda.cz)

8921 Zavřít ruského špiona Kissingera: Poslední krok k občanské válce

Zavřít ruského špiona Kissingera: Poslední krok k občanské válce
Patriarcha americké zahraniční politiky, „stratég a mudrc“ Henry Kissinger se dostal pod trestající ruku protitrumpovské mediální kampaně. Teď je právě Kissinger, kterého dosud nebylo možné veřejně špinit v solidních amerických médiích, obviňován málem z autorství nejhroznějšího zločinu americké politiky – spiknutí mezi Kremlem a Donaldem Trumpem. (RIA Novosti via Outsidermedia)

8920 Jaroslav Bašta: Kvazi – zpráva o extremismu

Jaroslav Bašta: Kvazi – zpráva o extremismu
Se zájmem jsem si přečetl Souhrnnou situační zprávu Bezpečnostního odboru Ministerstva vnitra České republiky za 2.čtvrtletí roku 2018 o Projevech extremismu a předsudečné nenávisti, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta. Zaujala mě tím, že její autoři celkem bez okolků naznačují, jakým způsobem se u nás (v nechtěně komické repríze) po padesáti letech zase bude zavádět cenzura. (Nová republika)

8919 Debatní klub: Národ a migrace pohledem Marxe

Debatní klub: Národ a migrace pohledem Marxe
Jak Marx nahlížel na národ, vlast a jak by například nahlížel na dnešní aktuální problém zvaný migrace? To jsou otázky pro debatéry Michala Kesudise a Stanislava Blahu. (Debatní klub)

8918 Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat
V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například omezit nakládání s vodou. Odborníci zároveň upozorňují, že aby komfort dostatku vody vydržel dalším generacím, bude potřeba postavit další nádrže. (iDnes)

8917 Tito lidé jsou černí pasažéři. Když to tak půjde dál, společnost zkolabuje. Do toho masová imigrace a neštěstí je dokonáno...

Tito lidé jsou černí pasažéři. Když to tak půjde dál, společnost zkolabuje. Do toho masová imigrace a neštěstí je dokonáno...
Profesor Keller nejen o tom, jak nás vykořisťují a likvidují západní firmy. (Parlamentní listy)

8916 Kauzy, jména, zlodějny. Profesor-režisér Jiří Svoboda se ponořil do 90. let a nešetřil nikoho

Kauzy, jména, zlodějny. Profesor-režisér Jiří Svoboda se ponořil do 90. let a nešetřil nikoho
Sledujeme kauzu H-System, kterou mnozí považují za „pomníček“ devadesátých let. Jiří Svoboda jako politik sledoval a později jako režisér zpracovával řadu tehdejších „kauz“. Podle mého názoru to byly dílem aktivity gangsterů, kteří zneužili možnosti nabízející proces privatizace. Nejprve se toho ujali veksláci z minulého režimu (Mrázek, Krejčíř a desítky dalších), kteří si za úplatky úředníkům půjčovali od bank stovky milionů Kč, aniž za půjčky nabízeli relevantní záruky. Sem patří i H-system. (Česko Aktuálně)

8915 Litoměřický seminář 2018

Litoměřický seminář 2018
100 let od vzniku Československa. Jak dál? (Nová republika)

8914 Pole v Česku jsou ve špatném stavu, erodují a nevsakují vodu. Kvůli zástavbě navíc ubývá orné půdy, stát ji proto chce chránit ústavou

Pole v Česku jsou ve špatném stavu, erodují a nevsakují vodu. Kvůli zástavbě navíc ubývá orné půdy, stát ji proto chce chránit ústavou
Česká půda není v dobrém stavu. Až 90 procent zemědělské půdy špatně vsakuje vodu a obhospodařované plochy trpí erozí. Největším problémem jsou ale zábory půdy na stavbu rodinných domů či různých průmyslových hal. (iHned)

8913 Výprodej levně? Turecko se stane „satrapií“ Číny

Výprodej levně? Turecko se stane „satrapií“ Číny
Naposledy, když došlo k propadu turecké liry v roce 2001, Turecko si vypůjčilo zdroje u MMF a přijalo striktní politiku škrtů, která byla podmínkou těchto kreditů. Erdogan to ale nejspíš nyní neudělá. V pátečním projevu řekl, že Turecko se bude poohlížet po spolupráci s Ruskem, Čínou a Íránem. Dříve už také řekl, že by země vydala tzv. dluhopisy panda v trhu čínské měny. (Asia Times via !argument)

8912 V Janově se v úterý zřítil dálniční most. 35 mrtvých

V Janově se v úterý zřítil dálniční most. 35 mrtvých
V Janově se za plného provozu zřítil dálniční most na frekventované dálnici A10. V úterý v 11:50 se na severu Itálie zřítilo několik desítek metrů mostu. V této době byl most otevřen a jezdila po něm auta. Podle náměstka italského ministra dopravy Eduarda Rixiho je na místě 35 mrtvých včetně jednoho dítěte. Podle svědků do mostu udeřil blesk. Agentura ANSA oznámila, že se zřítilo asi 100 metrů mostní vozovky. Fotografie napovídají, že pod mostem jsou i budovy. (Sputnik)

8911 Írán a sankce. Co udělají odběratelé íránské ropy?

Írán a sankce. Co udělají odběratelé íránské ropy?
Očekává se, že Čína, snad také Indie a Turecko, budou americkému tlaku odolávat. Evropa se naopak podvolí. (!argument)

8910 Evropa jako hlavní fronta hybridní války

Evropa jako hlavní fronta hybridní války
Skutečnost globální hybridní konfrontace mezi Ruskem a Spojenými státy již dávno nikdo nepopírá. Spojenci se mohou měnit a přecházet na druhou stranu, ale problém může být vyřešen pouze porážkou jedné z těchto dvou mocností. (News Front via Nová republika)

8909 Český vynálezce: Z jakékoliv chemikálie uděláme pitnou vodu

Český vynálezce: Z jakékoliv chemikálie uděláme pitnou vodu
Rozhovor s Petrem Carvanem, který vymyslel unikátní systém na filtraci kontaminované vody. (Aktuálně.cz)

8908 Tereza Spencerová: Boj proti terorismu? To se musíte podívat jinam

Tereza Spencerová: Boj proti terorismu? To se musíte podívat jinam
Když ale v roce 2016 nechala Obamova administrativa odtajnit klíčových 28 stran vyšetřovacího spisu z teroristických útoků z 11. září, tak se ukázalo, že tehdejší atentátníci, vesměs Saúdové, byli přímo napojeni i na saúdskou ambasádu ve Washingtonu a dostávali odtud i peníze. Ale protože Bushovic rodina se saúdskou královskou rodinou obchodovala a měla z toho miliardy, tak se prostě ukázalo na „teroristy“ v Afghánistánu, kteří ale nikdy mimo území své země neútočili a nikdy žádné takové choutky ani nenaznačili. Chci říci, pokud opravdu budeme chtít „bojovat proti terorismu“, tak bychom měli naše vojáky přesunout z Afghánistánu úplně někam jinam... (Literární noviny)

8907 O čem se málo píše, ba nepíše vůbec

O čem se málo píše, ba nepíše vůbec
Dne 17. července 2018 EU a Japonsko podepsaly dohodu o zóně volného obchodu mezi Evropskou unií a Japonskem s neoficiální zkratkou JEFTA (Japan EU Free Trade Agreement). Vyjednávala se od jara roku 2013 a má vstoupit v platnost, po schválení Evropským Parlamentem, nejdéle na podzim roku 2019. Evropská komise se z jednání o dohodě TTIP a CETA poučila. (Cosa Nostra...)

8906 Změna režimu a přátelská okupace

Změna režimu a přátelská okupace
Ve stejný den, kdy se domů do Čech vrátily ostatky tří padlých hrdinů, napsaly New York Times, že války v Afghánistánu a Iráku jsou prohry s koncem v nedohlednu. Češi se účastní konfliktu Afghánistánu déle, než kteréhokoli jiného konfliktu od konce třicetileté války v roce 1648. (Final Word)

8905 Amerika se chystá nasadit svoji super zbraň NOPEC proti Rusům a Saudům

Amerika se chystá nasadit svoji super zbraň NOPEC proti Rusům a Saudům
Oficiálně nazývaný „Zákon o nepřípustnosti kartelů v oblasti produkce a vývozu ropy“ (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), NOPEC, je definicí tak zvaného „právního válčení“, protože umožňuje USA mimo své území násilně aplikovat svoji domácí legislativu na jiné tím, že dávají vládě právo žalovat země OPEC a OPEC+, jako Rusko, kvůli jejich koordinované snaze kontrolovat cenu ropy. (Oriental Review via Zvědavec)

8904 Podle pouzder raket v Sýrii jsem odhalil původní prodejce

Podle pouzder raket v Sýrii jsem odhalil původní prodejce
Domnívám se, že NATO ani EU nemají ani ten nejmenší zájem na tom, aby zjišťovaly původ zbraní v rukou islamistických bojovníků v Sýrii nebo kdekoli jinde na Blízkém východě. (ICH via Zvědavec)

8903 V Bukurešti se v sobotu večer znovu sešly tisíce lidí na protivládní demonstraci

V Bukurešti se v sobotu večer znovu sešly tisíce lidí na protivládní demonstraci
Rumuni opět protestují proti nízké životní úrovni, proti korupci a proti pokusům vládnoucích sociálních demokratů oslabit justici. Navíc ale dávají najevo i rozhořčení nad tvrdým zásahem policie proti páteční demonstraci, který si vyžádal přes 450 zraněných. Informují o tom místní média. (iRozhlas)

8902 Američan, který umírá na rakovinu, vyhrál soud nad výrobcem postřiku Roundup

Američan, který umírá na rakovinu, vyhrál soud nad výrobcem postřiku Roundup
Soud v San Franciscu v pátek nařídil biotechnologické společnosti Monsanto zaplatit odškodné 289 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) bývalému školnímu správci Dewayneu Johnsonovi. Ten amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů zažaloval za to, že mu herbicid Roundup, jehož je firma výrobcem, způsobil rakovinu. Monsanto spojitost mezi výrobkem a onemocněním odmítá a proti verdiktu se odvolá. (Česká televize)