V USA představili novinku: stroj, který vyrobí bez dotyku lidské ruky 360 hamburgrů za hodinu. Automat si bude brát sám objednávky a zpracovávat je. Lidi potřeba nebudou, leda aby se postavili pěkně do fronty a chvilku počkali. Stroj Alfa od firmy Momentum machines umí všechno jako člověk, ale ještě lépe. Ušetří se na mzdových nákladech. V jedné restauraci už stroj vyzkoušeli a nemohou si ho vynachválit. Kvalita hamburgrů byla prvotřídní. A hlavně – po roce provozu byla investice do stroje zpátky.

Rozšířená verze stroje umožní uspokojit i zvláštní přání zákazníka, například namixuje vámi určený poměr hovězího a vepřového atd... Dokonce se nabízí i verze gurmán hamburger, jako kdyby ho prý připravil kuchař z pětihvězdičkové restaurace. Automatizace v USA změní pracovní trh. Téměř každé druhé pracovní místo je ohroženo. Jak digitalizace, roboty a počítače změní pracovní trh, se pokusila prognostikovat studie Oxford Martin School.Na níže uvedeném grafu je vidět, jak by se měla změnit struktura pracovního trhu dle profesí. Půjdeme-li zleva doprava a podle barev, může si každý udělat obrázek, které profese jsou relativně udržitelné, které skončí a kterých bude potřeba. Ztráta zaměstnání dopadne nejdříve na nejhůř placené profese, ale i střední třída automatizací a digitalizací značně utrpí.

Kdo nebude mít šanci, jsou dnešní prodejci po telefonu, opraváři, daňoví účetní, kontroloři v různých oborech, nižší bankovní úředníci a samozřejmě všechny manuální profese, které lze nahradit. I v zemědělství a při výrobě potravin. Poptávka naopak poroste po různých službách, terapeuti pro cokoliv, neboť duševně narušených lidí bude přibývat, zdravotní a sociální služby (pro ty, co na ně budou mít), hlavně však řídící profese a informatika.

To říká studie. Otázkou je, jaká bude opravdu realita. A hlavně jak bude reagovat vzdělávací systém a za co budou nezaměstnaní hamburgry vyrobené stroji kupovat. Viz článek Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce? Občanský ničím nepodmíněný základní příjem je tedy na pořadu dne. Ale i kdyby byl ustanoven: „Fakt vás láká hamburger v restauraci bez lidí?“