Minulý týden 16.9. byl odsouzen pražský kmotr Roman Janoušek k nepodmíněnému odnětí svobody v délce 4,5 roku. Drsný trest za drsný čin. Vědomě najel svým autem na ženu, neposkytl pomoc a ujel. Zdá se tedy, že spravedlnost zase jednou zvítězila. Nezbývá než provolat „čest a sláva“ represivnímu aparátu policie a soudů.

Je to přímo fascinující pokrok české justice. Dnes je schopna odsoudit skupinu lidí, které zahrnul do své osobní ochrany bývalý president Klaus svou epochální amnestií. Ještě před pár lety by byl osvobozen, podobně jako v případě někdejšího ředitele Telecomu, Gabriela Berdára. Ten střílel po lidech v autě, a soud mu dal za pravdu. Berdár se cítil ohrožen, chtěl dopadnout zločince a prostě se jenom spletl. To se podle názoru tehdejšího soudu (rok 2005) může stát každému, zejména když má hodně peněz, bouchačku a holt občas i střílí. Takže stačilo, kdyby Janoušek řekl, že si myslel, že jej dotyčná chtěla zastřelit nebo jej napadla, a tak by se vlastně jen bránil. V roce 2005 by mu to asi prošlo, dnes už ne. Tak si člověk říká, že přeci jen se věci hýbou kupředu. Jenže to by se člověk nesměl podívat na toto video ze zákroku „chrabrých“ českých policistů.


Musel jsem se na něj dívat na etapy, jde o příliš silnou kávu. Policisté svým autem přirazí motorkáře ke sloupu, ten vylétne z motocyklu, letí několik metrů a zastaví se o zeď. Vstává, evidentně zraněn, načež je namířenou zbraní přinucen lehnout a dát ruce za záda. Poté je spoután s rukama za zády, načež je jedním z policistů nakopnut a po chvíli, kdy policista zmizí ze záběru, se tentýž vrátí a udeří spoutaného a zraněného mladíka znovu, tentokrát dvakrát pěstí do obličeje. Otočí si jej úchopem za hlavu jako by chtěl spoutaného mladíka rovnou zabít.

Nu, řeknete si, že mladík po policistech asi střílel, je hledaným teroristou, nebo vrahem malých děvčátek a policistovi ujely nervy. Nikoliv. Mladík měl řidičský průkaz na auto, a nikoliv na motorku. To podle řady diskutujících pod informujícím článkem celkem dává právo příslušníkovi České policie chovat se jako gauner. Tak zblblé je právní vědomí. Policie, která má „pomáhat a chránit“ si počíná hůře než gangster, a ještě za to bude chválena.

Ostatně je to jen doklad pokračující fašizace společnosti. Hitlerovské SA a SS také byly kdysi částí společnosti vítány pro jejich přínos „řádu a pořádku“, píší se léta 1930-33. Našinci myslí podobně: soudy nepotřebujeme, potřebujeme Ramba. Ten to vyřeší. Policista, žalobce, soudce i exekutor v jedné osobě. Možná si někdo řekne: "Nu co, osobní selhání se nevyhýbá žádnému režimu". To ano. Jenže naši milí policisté byli staženi z ulice a zřejmě za odměnu úřadují z policejní kanceláře. Prý také vyhledali psychologa. To je chvályhodné, měli by však přibrat všechny své nadřízené až po ministra vnitra Chovance. Podle něj si „veřejnost musí uvědomit, že ujíždět před policií a nerespektovat její pokyny není možné“. Pan ministr by si měl zase uvědomit, že policie je tu proto, aby zjednávala právo a pořádek.

Je hezké, že ministr vnitra upozorňuje veřejnost na špatné chování, spletl si však svou roli. Není učitelem základní školy, nýbrž šéfem represivních složek státu. Ty jsou pod zákonem, dokonce v rámci služebního poměru. Pak by ovšem měly jít příkladem, před právem neuhýbat, ale naopak jej respektovat jako první. A pokud dělají pravý opak, pak by pro ně měla být za odměnu buď disciplinárka, nebo trestní stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele. Nebude-li právo dodržovat policie, kdo jiný už by měl? A bagatelizuje-li kopání do zraněných samotný ministr vnitra, tak v jakém typu státu vlastně jsme?

Není-li takové zbabělé chování policisty důvodem k okamžitým sankcím, k okamžitému postavení mimo službu, pak je třeba se ptát: Co už je třeba? Janoušek dostal za sražení ženy a neposkytnutí pomoci 4,5 roku. Jak bude potrestán policista, který srazil motorkáře a nejenom, že mu neposkytl první pomoc, ale naopak jej ztloukl? Představme si situaci, kdy by automobilista podobným způsobem srazil policejní hlídku na motorce, policistu by zraněného a bezbranného ještě na zemi tloukl, banda motorkářů by se sjela a jen tak klábosila, aniž by poskytli první pomoc. Co bychom řekli? Možná mi namítnete, že do policejní hlídky se najíždět nesmí. Ano, ale tím spíše nesmí policista autem srážet podobným způsobem motocyklistu, spoutat jej a pak zbaběle bít. Tím spíše, že policista je placený z daní. To jen zločinec a mafián je placený z výpalného. Policista má pr podle hesla na autě "pomáhat a chránit", nikoliv „mrzačit a zabíjet“. Jak se zdá, dnešní policie od řadového policisty přes policejního ředitele po ministra vnitra skutečně „pomáhá a chrání“. Samu sebe.