Španělsko má nového hrdinu. Je jím Hervé Falciani, francousko-italský expert přes počítače, který pracoval ve švýcarské bance HSBC Bank až do roku 2008. Je dobré vědět, že švýcarské banky drží odhadem přes 2 bilióny dolarů v offshore-společnostech, které tím unikají zdanění. Každá znalost bank zevnitř pomáhá okradeným státům k tomu, aby získaly zpět miliardy na daních. Falciani pomáhal Spojeným státům, ale tam jej varovali, že jeho život je v nebezpečí, proto utekl do Španělska. Nepřišel s prázdnýma rukama. Francouzské a španělské úřady dostaly v roce 2009 hard-disk s konty 130.000 milionářských účtů švýcarské pobočky HSBC.

Falcianiho disk stál za to. Ukázal cestu zhruba 300 miliard euro do daňových rájů, což odpovídá 2,5 % HDP celé eurozóny. Španělský prokurátor Dolores Delgado již začal sestavovat první žaloby a extradice uprchlých osob. K celé aféře poznamenává následující:

Pomůže to nejen dohledat peníze, které byly utajeny daňovým úřadům. Také se mnohem více dozvídáme o způsobech, které HSBC používala při praní peněz drogových kartelů a teroristů.


Úřady nemohou získaná data použít přímo, protože Falciani je ve Španělsku stíhán za trestný čin prozrazení bankovního tajemství. Ale pokud znají viníky, není žádný velký problém dokázat existenci kont jinými způsoby. K tomu nyní hodně napomohla data novinářů z aféry Offshore-Leaks. Vlády minimálně tří zemí - USA, Velké Británie a Austrálie - dostaly balík dat podobných tomu, z něhož čerpají novináři sdružení v organizaci ICIJ.

A španělské jedno procento oligarchie už začíná platit. Stát již dostal zpět na daních více než 250 miliónů euro, a to skrze urovnání s rodinou Botínů. Ta kontroluje Banco Santander, jednu z největších španělských bank známou praním špinavých peněz.

Je na čase, aby se ekonomové, slušní politikové a hlavně občanské inicitiavy začaly kolektivně ptát Kalouska a Nečase. Kdy česká vláda oficiálně požádá o data, která mají státy a novináři ICIJ v aféře Offshore-Leaks? Zejména u Kalouska si netřeba dělat iluze o tom, že by něco takového udělal dobrovolně. České mafiánské kruhy napojené na politiky všech vládnoucích stran systematicky vyvážejí zpronevěřené peníze do daňových rájů. Je jasné, že vládnoucí strany ani ČSSD si sami nevypustí rybník. To musí zařídit rozhořčená česká veřejnost a odbory.