Nejprve historie stará 4 roky, kdy 3. ledna 2020, prezident USA Donald Trump nechal zavraždit íránského generála Solejmáního. To byl architekt tzv. "Osy odporu" proti izraelsko-americké politice na Středním východě. A ejhle, mrtvý mučedník měl hned dva stejně schopné nástupce, které také zabil Izrael. Sayyed Razi Mousavi byl zavražděn v Damašku na Štědrý den 2023; Saleh el-Arouri v Bejrútu 2. ledna 2024. Írán reagoval bombardováním tajné instalace Mossadu na hranici Jordánska a Sýrie. Izraelci začali další kolo teroru 1. dubna 2024 útokem na velitele íránských gard na íránském konzulátu v Damašku. Prominentní obětí byl generál Mohammad Reza Zahedi, který v terénu pokračoval v práci Solejmáního a navíc koordinoval boje Hamásu v Gaze a Hizballáhu v jižním Libanonu.
Pak přišla nutná reakce Íránu, protože Izrael poprvé bombardoval velvyslanectví jako výsostné území Íránu. Takže nás zajímá akce "Čestný slib", kterou Írán provedl v noci z 13. na 14. dubna 2024. Tento útok je důležitý mnoha paradoxy, které budou určovat v dalších letech válku na Blízkém východě. Stručně řečeno: tzv. "strategie obezřetnosti" dlouhodobě vedená Íránem se perfektně poučila z Ruskem de facto vyhrané války na Ukrajině, kterou vedou proti celému NATO. Roli poražené Ukrajiny nyní bude hrát Izrael.
Jak se válčí za Solejmáního
Článek píši 4 dny po skončení útoků, kdy se konečně usadila mediální mlha pilně fabrikovaná na všech stranách. Začneme tím, co se podařilo potvrdit na různých nezávislých kanálech. Za prvé, Írán varoval neoficiálně všechny země v oblasti 72 hodin předem, kdy přijde útok. To je jasné z letecké mapy v době útoku.
Ani jedno civilní letadlo v dané oblasti. Takže US-mlžení, jak jsou chytří a všechno ví předem, byla čistá lež. Otázka je jasná: Proč Írán dal všem nepřátelským zemím v regionu tak dlouhou dobu na přípravu PVO?
A nyní ke struktuře raket, které vyletěly v prvním sledu z různých stran na Izrael. Podle izraelských zdrojů Írán vypálil 185 dronů, 36 řízených střel a 110 raket země-země. Většina z nich byla sestřelena. Opět zajímavá otázka: Co chtěl Írán dosáhnout tím, že tam poslal několik hodin letící "mopedy" čili drony Šahed 136 s rychlostí necelých 200 km/h? A proč ostatní střely měly podobnou "kvalitu"? A bylo s těmi cca 13 střelami, o nichž Izrael zarytě mlčí? Důležité je toto video.
Tady jsou jasně doloženy nejméně 3 dopady hodně kvalitního nadzvukového železa z Íránu a prakticky žádná reakce izraelské PVO. Tak se podívejme, kam rakety v Negevské poušti dopadly.
Základna Nevatim byla místem, odkud startovaly F-35, které provedly teroristický útok v Damašku. A jak sami vidíte, je zde hangár pro izraelskou "Air Force One", což je letadlo posledního soudu, které umožňuje odpálit jaderné zbraně. Podle nezávislých kanálů základnu zasáhlo minimálně 7 raket, podle kruhů blízkých Hizballáhu celkem 13 raket. Takže PVO řízená skrze USA od Saúdské Arábie, přes Jordánsko až po Izrael nebyla schopna sestřelit tyto hyperzvukové manévrující rakety. A to je prozatímní závěr tohoto cvičení PVO, které skončilo debaklem osy "USA-Izrael".
Co se Peršané naučili od Rusů a co od USA
Nyní pojďme k hodnocení celého cirkusu. Jak jsem už psal v článku Balkanizace Ukrajiny a ukrajinizace EU (2022), každá imperiální investice musí vydělat nejméně třikrát sebou a pokaždé v jiném režimu exploatace. Článek popisoval tři loterijní výhry ukrajinizace EU, na kterých vydělává americký Deep state. Tak se podívejme, co se od Američanů a od Rusů naučil Írán.
1. Válku je třeba vést za cizí prachy, nejlépe nepřítele
Aha, tak proto íránské gardy zabavily loď MSC Aries pod portugalskou vlajkou, kterou vlastní egyptský miliardář Eyal Ofer vesele kšeftující s Izraelem. Kontejnerová loď o výtlaku 150 tis. tun byla narvaná zbožím, které skončilo v Íránu i s lodí. Hezká akce "Jánošík" je to. Íránci okradli bohatého arabského kolaboranta, z lupu zaplatili příbuzným obětí a obětem teroru a vydělali si na lacinou válku těmi létajícími mopedy.
2. Rozsvítit PVO jak vánoční stromeček a donutit nepřátelské země, aby se konečně odkopaly
Arabské země jsou známé svou licoměrností v zahraniční politice. Mění názory a spojence jako ponožky a na Palestinu vesele kašlou. Příkladem jsou země jako Turecko a Saúdská Arábie, které jsou tichými spojenci Izraele. Takže Jordánsko a Saúdové jsou nyní oficiálně označeni za zrádce arabské věci, protože z jejich území USA sestřelovaly ty pomalu letící rakety. Ty se pochopitelně musely docela dlouho zaměřovat, a přitom všichni militarizovaní zápaďáci svítili jak ten vánoční stromeček. Takže íránský intel od Sýrie až po Libanon má nyní prakticky kompletní mapu stacionárních PVO, má komunikaci, frekvence radarů, kódy atd. Aby toto získali Rusové od NATO kvůli útokům na Krym, tak museli riskovat hodně drahá letadla typu AWACS (A-50), aby začalo NATO hezky svítit. Teď, jak známo, už na Ukrajině Rusové zhasli prakticky všechno. NATO tuto důležitou bitvu PVO-mozků prohrálo, a s ní i válku na Ukrajině. Írán v ní právě vyhrál první a velice důležité kolo.
3. Válka na výdrž musí být pro vítěze dlouhodobě ekonomicky únosná
To je jasná lekce z Ruska, které drtí NATO a přitom mu roste ekonomika tak rychle, jako nyní ve zpomalené Číně. Írán chce zničit Izrael podobným způsobem, viz výše uvedenou "strategii obezřetnosti". Země "velkého satana" se urvaly z řetězu a pálily drahé rakety pánubohu do oken. A to musely dělat, protože osa "USA-Izrael-NATO" je strážce demokracie, je nej... nej... a má ty nejlepší zbraně světa. Po Ukrajině je všem jasné, že je to blbost. O to více musely USA ukázat, že to "jako" zvládnou. Tady je účet. Odrazení íránského raketového útoku stálo Izrael 1,3 miliardy dolarů, řekl generál Ram Aminach, ekonomický poradce bývalého náčelníka štábu. Podle jeho odhadu, Írán utratil pouze 10 % této částky za onen noční útok. Takže poměr je opravdu na ruské straně proti NATO, tedy 1:10. A to si Írán celou akci zaplatil tou pirátovanou lodí, takže vlastně válčil zadarmo a nakrmil po Ramadánu své chudé. Alláh z toho musí mít radost, zatímco Jehova nad svými borci asi kroutí hlavou.
Závěr
Opotřebovávací válka "Izrael-Írán" v prvním kole dopadla naprosto tristně pro Izrael. A výsledky jsou na už po 4 dnech na stole. USA jsou vyděšené celou akcí a nejspíš něco podobného už nebudou Izraeli tolerovat. Nemohou být na Blízkém východě za šašky, všechnu ropu prohrát a pak jít s brekem domů. To by byl konec US-impéria. Izrael musel odložit plánovanou tečku za genocidou v Gaze, což je útok na palestinský utečenecký tábor v Rafáhu. Za druhé, přišel o spojence, kteří jsou pro místní arabské kmeny zrádci. Proč to není dobré, to ukazuje tento obrázek.
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Jordánsko a Katar pomáhají Izraeli obejít blokádu jemenských Huthíovců po zemi, jak jde cesta z přístavu Spojených arabských emirátů. Írán se rozhodl tuto cestu postupně odříznout. Pak by se Izrael dostal prakticky do úplné obchodní blokády směrem na arabské země. Jak říkají s úsměvem bojovníci Hamásu a Hizballáhu: "Uvidíme, kdo nakonec obklíčí koho..." Dále je jasné, že Izrael nemůže pokračovat v eskalaci sporu ze dvou důvodů. Írán oficiálně řekl, že akci považuje za skončenou a trest je přiměřený. S tím nelze než souhlasit, i když z hlediska západního impéria je to hořká pilulka. Nechme promluvit Muhammada Bagheriho, nejvyššího velitele íránských ozbrojených sil.
Pokud sionisté v Izraeli risknou další kolo eskalace, pak asi dojde k regionální válce na všech frontách. Takovou válku musí Izrael nutně prohrát a jako stát by asi zanikl. Chasidští Židé v Jeruzalémě smutně říkají, že šílený "Bibi" je zavede na dalších 2 tisíce let do diaspory.