Firma Apple (kótovaná na burze cenou kolem 700 miliard dolarů) má právo být hrdá na své zisky, ale nikoliv na způsob, jak jich dosahuje. O tom jsme už psali, podívejte na heslo "Apple". Protože tato firma je u nás dávána za vzor, podívejme, jak okrádá nejen Američany, ale i lidi na celé planetě.

Apple vykradl státem placený výzkum a patentoval jako vlastní
Kradení přiznal už Steve Jobs ve své slavné větě: "Vždy jsme nestydatě kradli výborné cizí nápady." Obecně platí, že každý úspěšný produkt je také výsledkem "obecného dobra", tj. úrovně občanů daného státu. V případě Apple nešlo jen o krádeže z privátního sektoru, ale pomohl si k výzkumu financovaného vládou po celá desetiletí. K tomu viz knihu The Entrepreneurial State (Mariana Mazzucato). Apple nejen že inteligentně krade z cizího, ale má mnohem menší výdaje na výzkum než jeho konkurenti Microsoft a Google. Navíc v USA dosti nestydatě využívá zákon z roku 1980 (Bayh-Dole Act), který umožňuje patentování objevů z veřejného výzkumu. Apple těží ze všech hlavních 12 technologií, které financoval v USA vládní program pro vědu.

Apple okrádá veřejný výzkum i v EU
A připomeňme, že dotykový displej byl objeven v laboratořích CERN v Evropě. Apple v EU platí minimální daně díky všem daňovým fintám a rájům, které zde využívá. Viz článek Jak se krade ve velkém aneb Daňová optimalizace koncernů. Navíc dává mnohem víc peněz na soudní spory o patenty, než na jejich vlastní vývoj ve firmě. Navíc: pokud vědcům z veřejné sféry patentem původně veřejné know-how sebere, ti už v práci nemohou pokračovat.

Apple platí neuvěřitelně nízké daně
K tomu jsme psali samostatný článek Apple platil ze zisku 36,8 miliard dolarů daň 1,9 %. Tím je řečeno vše. Navíc hlavní daňové úniky provozuje v zahraničí, kde má obrat stoupnout v roce 2017 na 200 miliard dolarů. Apple tedy globálně okrádá všechny lidi na Zemi. K tomu si klikněte na heslo "offshore-leaks". K tomu si klikněte na schéma "dvojitý irský a holandský sendvič", které je v anotaci. Tento legální systém znamená nulové placení daní.

Apple okrádá zákazníky
Výrobní náklady na 16 GB iPhone 6 jsou asi 200 dolarů, po marketingu je cena 288 dolarů. Ale v USA stojí tento telefon minimálně 650 dolarů, a to bez smluv mobilními operátory.

Apple stojí na otrocké práci
Finišování výroby iPhone 6 stálo dělníky v roce 2014 práci 15 hodin denně v kuse, po dobu 10 týdnů, bez jediného dne volna. To je faktická cena za tyto mobily. Hlavní výroba přidružené čínské firmy Foxconn byla provázena vlnou sebevražd přímo v halách, kdy dělníci skákali na beton z oken fabriky. Viz heslo Wikipedie zde. Apple praktikuje skrze systém přidružených firem všechny formy okrádání pracujících a po kontrolách a skandálech světového formátu je omezil ve Třetím světě pouze kosmetickými úpravami. Korumpovat soudy, vlády a média přijde na mnohem méně.

Apple vydělává hlavně pro jedno procento
Navíc Apple vlastní peníze ani nepoužívá, drží si je v offshore bankách na úrok. Když potřebuje na investice, půjčí si je na nulový úrok od amerických daňových poplatníků. Navíc si zpětně odkoupil (buybacks) v loňském roce akcie 140 miliard dolarů, a tím znemožnil ostatním občanům, aby se podíleli na jeho bohatství. Tomu se říká neoliberální ekonomika. Nejbohatších 10 % vlastní 91 % US-akcií a Apple k moci jednoho procenta výrazně pomohl.

Shrňme tuto globální nestydatost. Apple Corporation má podle generálního ředitele Tima Cooka velmi silný morální kompas. Vskutku.

Zdroj článku zde.