Dotazem na mail ([email protected]), který byl oficiálně zveřejněn na stránkách velvyslanectví (https://syrianembassy.cz/) jsme dostali konto na posílání finanční pomoci: 571001883/0300. Za sebe jako jednotlivci jsme na toto konto poslali první dary. O situaci Sýrii píšeme od roku 2013 a naši čtenáři to dobře vědí. Pokud chcete pomoci Syřanům postiženým válkou a nyní i zemětřesením, udělejte to. (e-republika)


Sankce uvalené Spojenými státy proti syrské vládě brání humanitárnímu úsilí pro zemi po ničivém zemětřesení z 6. února, uvedl ve středu stálý koordinátor OSN pro Sýrii Mostafa Benlamlih. Benlamlih rovněž varoval před "politizací" humanitárního úsilí v Sýrii s odkazem na tvrzení západních médií a některých humanitárních skupin, že vláda "zakazuje", aby se pomoc dostala na území ovládané opozicí.

"Cílem organizací OSN je předat zprávu o utrpení Syřanů v důsledku sankcí uvalených na jejich zemi... Tyto sankce... zabránily příchodu milionů dolarů k postiženým zemětřesením," řekl Benlamlih v rozhovoru pro syrskou tiskovou agenturu SANA. "Sýrie dnes trpí "dvojí krizí" v důsledku války probíhající od roku 2011 a také kvůli zemětřesení, které situaci ještě ztížilo ... před zemětřesením bylo 15 milionů Syřanů, kteří nutně potřebovali pomoc," uvedl a dodal, že nyní se jejich počet výrazně zvýšil.

O den později zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Geir Pederson varoval před politizací pomoci při zemětřesení. "Reakce na mimořádné události nesmí být politizována... Musíme udělat vše pro to, aby neexistovaly žádné překážky pro život zachraňující podporu, která je v Sýrii potřebná," řekl ve čtvrtek Pedersen.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken ve středu prohlásil, že Washington je "hlavním poskytovatelem pomoci Sýrii a syrskému lidu", přestože zároveň oznámil odmítnutí koordinace s vládou, která ovládá území s přibližně 70 % syrské populace. Ve stejný den jako Blinkenovo prohlášení varovala OSN, že na území ovládané vládou se dostává "velmi málo" pomoci.

Samuel Werberg, regionální mluvčí amerického ministerstva zahraničí, ve středu v rozhovoru pro saúdskou televizi prohlásil, že sankce Washingtonu nijak neomezují dodávky humanitární pomoci. Navzdory tomu Bassam Sabbagh, stálý vyslanec Sýrie při OSN, ve stejný den uvedl, že mezinárodní nákladní letadla "odmítají" přistávat na syrských letištích kvůli hrozbě sankcí. Současně s Werbergovými výroky zaznělo prohlášení stálého vyslance Washingtonu při Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Josepha Mansa, který uvedl, že USA budou i nadále vystupovat proti normalizaci vztahů s vládou v Damašku: "Naše politika je jasná. Americká administrativa ... nebude normalizovat vztahy s režimem Bašára Asada a nepodpoříme kroky jiných zemí k tomu, pokud nedojde ke skutečnému posunu směrem k politickému řešení podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2254."

Toto prohlášení přichází v návaznosti na zveřejnění třetí zprávy OPCW o údajném chemickém útoku v Dúmě v roce 2018, která byla vydána v době, kdy se USA snaží všemi možnými způsoby bránit potenciálnímu urovnání vztahů mezi Sýrií a Tureckem, na němž se pracovalo pod ruskou záštitou, než obě země zpustošilo mohutné zemětřesení.

Zdroj: The Cradle

Překlad: AM


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!