Předsedkyně strany LIDEM naznačuje, že si zástupci její strany rozmyslí odchod či nepodporu vlády, protože nedopustí, aby vznikla vláda socialistů a komunistů.

Je to demokratické myšlení nebo ne? Ta neodpustitelná vláda by zřejmě vznikla jako výsledek demokratických voleb. Zato strana LIDEM vznikla jako nedemokratický výsledek vnitrostranického puče demokraticky zvolené strany Věci Veřejné.


Soud prý bude uvažovat o půlročním odložení výkonu trestu ex-senátora Nováka, protože je hospitalizován.

Zvláštní. Náš Trestní řád v §322 sice zná odložení trestu, ale jen „jestliže z lékařské zprávy o hospitalizaci odsouzeného v lůžkovém zdravotnickém zařízení nebo z jiných skutečností vyplývá, že by výkon trestu ohrozil jeho život nebo zdraví“. Pokud „předseda senátu má za to, že takové důvody nejsou zřejmě dány, vyzve odsouzeného, aby nejpozději při nástupu výkonu trestu odnětí svobody předložil zprávu o svém zdravotním stavu příslušné věznici. Zjistí-li věznice, že zdravotní stav odsouzeného mu neumožňuje podrobit se výkonu trestu odnětí svobody, podle povahy navrhne soudu jeho odklad nebo přerušení.“

Novináři zjistili, že ex-senátor Novák není hospitalizován lůžkově, ale jen ambulantně. Bude zajímavé, jestli předseda senátu bude úzkostlivě postupovat podle Trestního řádu. Navíc o takové situaci precisně pojednává i Instrukce Ministerstva spravedlnosti ze dne 3. prosince 2001, č. j. 505/2001-Org ( jen jestli ji pan předseda senátu zná).


Pan presidentský kandidát Fischer upozornil, že jeho konkurent Zeman nejenže byl také v KSČ, ale navíc okolo něj vířily trapasy jako kufřík z Bambergu, pomlouvačný spisek o Buzkové pod krycím názvem Olovo nebo schůzka kamaráda Šloufa s kancléřem Weiglem před presidentskými volbami.

Ještě měl o Zemanovi podotknout „je to milý hoch, ale ….. „ a věděli bychom, že jeho dlouholeté členství v KSČ v něm stopy zanechalo.


Před dvaceti lety, 31. 12. 1992, zanikl společný stát Čechů a Slováků.

Vzorně, dohodou obou subjektů, tak jak to doporučuje ministr zahraničí Schwarzenberg (ale jen v případě Palestiny, v případě Kosova to zřejmě nutné nebylo). Od té doby oba státy pokročily, aniž by jim vzájemně něco chybělo. Snad jen politici, evidentně slušných je jich v tak malých zemích málo a tak musí zaskakovat ke všemu ochotní kmotříci.


V Německu pronáší president projev ne na nový rok, ale o vánocích. Nynější president Gauck, mimochodem bývalý šéf německého úřadu pro vypořádání s dědictvím Stasi, prohlásil, že „lidé jsou v Německu znejistěni, protože život se zrychlil, stal se nepřehledný a nestabilní." Gauck i jako bývalý farář ví, že lidé potřebují povzbuzení a lásku. Jeho projev takový byl.

Nejsem si jist že by stejně smířlivě vyzněl novoroční projev u nás, kdyby ve stejné funkci byl i náš šéf ÚSTR (mimochodem se stejným farářským zázemím). Ale ani dřívější zkušenosti s projevy stávajícího presidenta nevedou k přesvědčení, na které se dokonce u nás sází, že by nás vyzval ke společnému novoročnímu zpěvu (leda kdybychom měli lidovou písničku na téma „co bylo, bylo a teď zapomeňte (my jedeme dál)“.


Novoroční projev pana presidenta vysílá veřejnoprávní televize, veřejnoprávní rozhlas a soukromá televize NOVA.

Soukromá televize platí za účinkování. Je taky pan president jimi placený? A není to střet zájmů?