Prezident Klaus vyhlásil ke 20. výročí vzniku České republiky amnestií.

Proslýchá se, že i vláda republiky Chile vyhlásí amnestii. Bude se prý týkat bagatelních trestných činů, jako jsou krádeže tužek nebo per.


Stát by měl díky amnestii na chodu věznic ušetřit ročně až 490 milionů korun. Ovšem prý až 75 % výdajů tvoří takzvané fixní výdaje, které nejsou přímo ovlivněny počtem vězňů v káznicích.

A protože už bylo řečeno, že stavy personálu ve věznicích se snižovat nebudou, bude asi muset Kalousek pustit nějakou sumu na posílení policie. Napovídá to zkušenost z velké Havlovy amnestie v devadesátých letech minulého století. A podle televize asi stoupnou i náklady na sociální podpory a dávky v nezaměstnanosti.


Ústava ČR ve svém čl. 63, odst. (1) písm. k) dává presidentovi právo udělovat amnestii. V odst. (3) se toto právo podmiňuje spolupodpisem předsedy vlády a v odst. (4) se říká, že za rozhodnutí, podmíněné spolupodpisem předsedy vlády, odpovídá vláda.

Strana TOP 09 vyhlásila, že vláda o připravované amnestii nejednala a ministři za TOP 09 o ní nebyli informováni. Jeden můj profesor před lety komentoval výmluvy žáků větou: "To mne nezajímá, to si vyřiďte s třídním." Vyřídit si vyhlášení amnestie "s třídním" by znamenalo říci naplno, že si premiér dělá, co chce (a to přitom už tak dlouho dělal to, co chtěl Kalousek).


Iva Brožová, předsedkyně Nejvyššího soudu, řekla, že amnestie některých případů podle ní může oslabit úctu veřejnosti k právu.

Veřejnost už dávno ví, že ukradené prase je problém pro zloděje, ale zpronevěřených deset miliónů je problém pro soudce.


"Ústavní soud může na návrh stěžovatele odložit vykonatelnost napadeného rozhodnutí, jestliže to nebude v rozporu s důležitým veřejným zájmem ..... " stojí v odůvodnění rozhodnutí odmítnout návrh senátora Okamury odložit přímou volbu presidenta.

Nechápu, proč tedy soudce Kučera přišel o talár a bylo mu vyčítáno, že řekl "když hrozí pád vlády, musí jít nezávislost rozhodování stranou politickým zájmům". To, aby se nezvyšovaly náklady kandidátů na volební kampaň, byl jistě také důležitý veřejný zájem.


Izrael dokončuje 242 kilometrů dlouhý a pět metrů vysoký plot, který má ochránit Izrael před ilegálními pracovníky z Afriky, pašeráky i teroristy.

Jen aby se ti, co mají zůstat venku, nešli školit k těm bývalým dederonům, kteří dokázali překonat Berlínskou zeď. Taky bylo vhodné položit do mořské hranice Izraele minová pole a vzdušný prostor chránit balonovými sítěmi. Tady by zase poradili Britové, kteří mají zkušenost ze druhé světové války.


Někteří pracující důchodci si nechali pozastavit výplatu penzí za 1. leden či na pár dalších dní. Tím nepřijdou o slevu na dani z příjmu podle nového zákona, který parlament schválil ministru financí. Správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) oznámila, že žadatelům vyhoví a nebude zkoumat, zda to udělali kvůli zachování slevy na dani z příjmu.

To je ale nestydatost, kterou důchodci rozzlobili ministra Kalouska, a ten jim teď vyhrožuje penalizaci, protože ohrožují státní kasu určitě víc než daňové úniky do daňových rájů. To by ovšem musel novelizovat hloupě napsaný zákon. Holt i nejlepší ministr z vesmírných rozvojových zemí se občas utne.