Pokud doufáte, že boom nové těžby přírodního plynu znamená, že jsme vyřešili naše ekologické a ekonomické potíže, budete zklamáni. Zatímco přírodní plyn produkuje při spalování méně oxidu dusíku a oxidu uhličitého v porovnání s uhlím nebo naftou, je třeba si uvědomit, že koncový produkt je jen kapitolou celého příběhu. Nárůst těžby přírodního břidlicového plynu v posledních letech závisel na extrémních těžebních metodách jako je hydraulické štěpení neboli frakování (fracking), které přináší novou řadu ekologických problémů ještě před tím, než se plyn vůbec dostane ke koncovým uživatelům. České občany by mohlo zajímat toto video z USA, které ukazuje, jak dopadne voda z kohoutku v oblasti, kde se provádí frakování.
A nejde jen o výbuch metanu, ale i o trvalé zamoření pitné vody. Výčet dopadů frakování je obsáhlý, ale pro začátek jmenujme tuto pětici.
1. Metan
Přírodní plyn sice při spalování zanechává méně škodlivin, ale přesto může významně přispívat ke globálnímu oteplování. Důvodem je proces těžby. „Vědci opět hlásí znepokojivě vysoké emise metanu z naftových a plynových polí a kladou otázky ohledně ekologického přínosu nárůstu produkce přírodního plynu, která transformuje energetický systém v USA,“ píše Jeff Tollefson pro časopis Nature a informuje:
Představitelé průmyslu a někteří vědci toto tvrzení kritizovali, ale minulý měsíc na setkání Americké geofyzikální unie (AGU) v San Franciscu v Kalifornii tým badatelů zveřejnil nová data z Colorada, která dávají za pravdu dřívější studii, stejně jako předběžné výsledky z Uinta Basin v Utahu, kde došlo k úniku metanu ještě ve větším množství – uniklo do očí bijících 9 % celkové produkce. Tento údaj je téměř dvojnásobný oproti míře celkové ztráty, jak ji odhadují data průmyslu – která už teď jsou vyšší v Utahu než v Coloradu.
Unikající metan je pro klimatické změny velký strašák. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) tvrdí, že „ve srovnáních je dopad metanu na klimatické změny asi 20 krát větší než CO2 za období 100 let.“
2. Znečištění vody
Metan uvolněný při frakování nekončí pouze v ovzduší, ale také ve vodě. Pravděpodobně jste už zhlédli video, na kterém si lidé žijící poblíž těžebních polí mohou vodu, hned jak ji pustí doma z kohoutku, zapálit. Pokud ne, je na čase se podívat na dokument Joshe Foxe „Gasland“, viz náš starší článek a přiložená videa.
V roce 2011 Americký geologický průzkum zveřejnil zprávu o vodě v Pavillionu ve Wyomingu, kde si zdejší obyvatelé stěžovali na kvalitu vody po vrtných pracích. Bylo zjištěno následující.
Další studie poukazují na stejný problém. Abrahm Lustgartner píše na webu Propublica:
A to mluvíme pouze o metanu. Frakovací kapalina, která se vhání do vrtů, obsahuje toxický koktejl ze stovek chemikálií včetně karcinogenních a těkavých organických sloučenin jako jsou benzen, toluen, ethylbenzen a xylen. Společnosti ani nejsou vázány zveřejnit, jaké chemikálie používají, takže je obtížné ověřovat úniky a havárie. Pro lidi je pak znesnadněna léčba zdravotních komplikací spojených s vystavením se nebezpečným látkám. Frakování je navíc zcela nelogicky vyňato ze standardů Aktu o bezpečnosti pitné vody (Safe Drinking Water Act).
3. Spotřeba vody
Frakování je náročné na spotřebu vody. Ta se pohybuje v rozmezí 7.5 milionu až 49 milionů litrů vody k frakování jediného vrtu. Další voda je zapotřebí k samotnému vyvrtání. Navíc jsou vrty často frakovány vícekrát, někdy až 18 krát. Odkud se bere všechna tato voda? Pacifický Institut ve své zprávě říká:
V některých státech jako např. v Texasu a Pensylvánii už došlo ke konfliktům kvůli metodě frakování pro výpadky dodávek pitné vody. A zdá se, že se situace bude zhoršovat, jak vyplývá z tvrzení Pacific Institutu:
4. Kamiony
Jak se všechna voda a chemikálie dostanou na místo vrtu? Odpovědí jsou kamiony, spousta kamionů. V Pensylvánii bylo odhadnuto, že pro vyvrtání a frakování jediného zdroje plynu je potřeba tisíce jízd kamionů. Pro obyvatele venkovských oblastí to znamená takřka nepřetržitý provoz kamionů řítících se po malých, často polních silničkách. Obyvatelé si stěžují na znečištění z dieslových motorů a na skutečnost, že silnice nejsou dostatečně široké pro taková vozidla. Vadí i prášivost na polních cestách a rychlé opotřebení mostů a vozovky. Výsledkem je spousta nehod a vysoké účty pro daňové poplatníky. Jim Efsthatiou říká pro časopis Bussiness week.
5. Ekonomické dopady
Předpokládalo se, že frakování přinese malým městům výrazný ekonomický růst. Opravy silnic jsou však pouze začátkem. V jednom z okresů nejvíce zasažených těžbou, v Marcellus Shale, výkonný ředitel nemocnice v Jersey Shore obviňuje plynárenský vrtný průmysl z provozních ztrát. Agentura AP informuje:
Další, kdo prodělá, jsou vlastníci domů. The Huffington Post píše, že „ pojišťovna Mutual Insurance Co. se stala první velkou pojišťovnou, která nebude hradit škody spojené s procesem těžby plynu, kdy se voda s chemikáliemi vhání hluboko do podzemí.“ Společnost zveřejnila toto prohlášení: Po měsících výzkumu a diskuzí jsme se rozhodli, že rizika, která představuje hydraulické štěpení, nelze ignorovat. Rizika spojená s hydraulickým štěpením jsou nyní zakázána pojišťovat pro společnosti General Liability, Commercial Auto, Motor Truck Cargo, Auto Physical Damage a Public Auto.
Zatímco vrtný průmysl slibuje tvorbu pracovních míst, lidé jako Tish O’Dell, spoluzakladatelka clevelandské skupiny Matky proti vrtným pracím v našem sousedství si klade otázku, jaká zaměstnání budou postižena kvůli dopadům frakování na farmaření, turistiku a mlékárenství. Pro Midwest Energy News prohlásila: