Prezident USA podepsal další z řady kontroverzních zákonů vylobbovaných miliardovým biotechnologickým průmyslem. Politickému pozadí pěstování GMO plodin jsme nedávno věnovali celé tematické číslo (2013-07). Aktivistické kruhy široce napadly tzv. "Monsanto Act" z mnoha důvodů. Už se stalo skoro pravidlem, že lobbisté od biotechu si sami píší předlohy zákonů, které pak lobbingem nechají protlačit parlamentním schvalováním. Stejně to bylo i v tomto případě. Zákon mimo jiné psala firma, která bude maximálně těžit z jeho schválení. V Kongresem schváleném zákonu H.R. 933, který Obama včera podepsal, je skryto 78 stran něčeho na způsob českého přílepku k zákonu. Tento přílepek přímo zvýhodňuje jednu určitou firmu a její skupinové zájmy. To je výsměch demokracii.
Biotechnologické firmy usilují v USA o stejné postavení jako velké banky. Snaží se dosáhnout toho, aby byly tak velké a mocné, že jejich trestní stíhaní bude fakticky vyloučeno. Jak z technických, tak finančních a hlavně zákonných důvodů. Upravená legislativa je bude definovat jako další odvětví strategického národního zájmu. Proti černé díře koncentráku na Guantanámu tak v USA postupně vzniká další skupina tzv. "bílých děr", tj. legislativy napsané tak, aby určité zájmové skupiny byly postaveny nad zákon (too big to prosecute).
Aktivisté otevřeně připomínají, že podepsáním zákona již nebude možné chránit zájmy spotřebitelů stejně efektivně jako dosud. Zákon umožňuje firmám jako Monsanto, aby se vyhnuly části odpovědnosti za negativní důsledky zavádění GMO potravin a zvířat na trh. Proti zákonu obecně nazývanému "Monsanto Protection Act" podepsalo hromadnou petici 250.000 občanů, kteří Obamu vyzvali, aby zákon vetoval.