Mistr v zastírání vlastních skandálů Miroslav Kalousek dobře ví, že drzé čelo je lepší poplužního dvora. Zatímco všechny vlády v Evropě po nedávném odhalení daňových podvodů (viz naše články o aféře zvané "Offshore-Leaks") přiznávají alespoň zásadní problémy nebo přímo nařizují trestní stíhání osob, mistr českého měšce drze bagatelizuje, viz tento článek.
Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, loni vzrostl na přibližně 12.500. Tyto společnosti u nás fakticky neplatí daně a přitom reinvestují z ciziny, takže vysávají rozpočet různými daňovými úlevami navíc. Řekněme jednoduše, že rafinovaným způsobem kradou, a to s úchvalou ministerstva financí. Navíc jde o ono pověstné jedno procento, které u nás už dvacet let točí kolem politiky a byznysu. Tito veřejní dobrodinci nejprve vykradou státní zdroje a pak vítězně potvrdí, že stát je špatný hospodář. Jako panáka si dají amnestii na povzbuzení, a navíc mají kamaráda Kalouska na ministerstvu financí, který je kryje trvale. Po ožebračení obyvatelstva si za babku exekučně skoupí naše majetky a životy přes státní dluh, který tento pán šikovně nabídl za výhodných podmínek k prodeji.
Možná je na čase, aby tato hra na vykradený stát skončila. A čeští aktéři v aféře "Offshore-Leaks" budou známi zhruba do půl roku, až zahraniční novináři vyhodnotí všechny důležité dokumenty o zapletení jednoho procenta obyvatel do zatím největší světové loupeže v dějinách. Data podvodů se týkají asi 130.000 lidí a 120.000 firem ze 170 zemí světa. Kalouskova reakce ukazuje typickou "damage control" čili populistické a demagogické jednání, které má bagatelizovat vážné události a záležitosti. To se u nás děje dnes a denně.