Aféra Offshore-Leaks znovu ukázala cenu nezávislé žurnalistiky, která u nás v posledních letech prakticky vymizela. Z českých novinářů se stali mondénní kavárenští povaleči, konzumenti chlebíčků na oficiálních recepcích a poslušní zapisovatelé interview podávaných těmi, kteří si je skrytě či přímo platí. V zahraničí tomu tak úplně není. Podívejme se na příklad francouzského novináře, který několikrát změnil chod vlád.
Nedávno jsme psali v článku První demise ve francouzské vládě o francouzské aféře jménem Cahuzac. Socialistický ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac, bohatý podnikatel v oboru plastické chirurgie, vytrvale lhal o svém tajném kontě ve Švýcarsku, dokud jej neusvědčily přímé důkazy. Novinář, který jej přiměl k odchodu z politiky se jmenuje Edwy Plenel. Jeho kariéra stojí za to.
Proslavil se v roce 1985 trhákem o tom, že francouzská tajná služba vyhodila do vzduchu loď Greenpeace, slavnou Rainbow Warrior. Důvodem teroru byly protesty ekologických aktivistů z celého světa proti francouzským nukleárním pokusům v Tichomoří. Vláda Françoise Mitterranda měla co vysvětlovat celému světu a musel odstoupit tehdejší ministr obrany Charles Hernu. Pilný novinář a politickým původem trockista ovšem nezahálel a jeho kariéra pokračovala v Le Mondu, kde jinde také. Společně se šéfredaktorem jménem Jean-Marie Colombani dvě desetiletí utvářeli linii tohoto deníku.
Krize přišla v roce 2005, kdy Plenel zveřejnil knihu o zákulisních praktikách v Le Monde pod názvem „La face cachée du Monde“ (Odvrácená strana Le Monde). Šlo hlavně o to, že deník porušil svou neutralitu a dal se skrytě do služeb Chiracovy pravicové prezidentské kampaně. U nás by se novináři asi divili, že se vůbec někdo diví.
Logicky následovala práce na volné noze. V roce 2008 Plenel a dalších 31 novinářů založilo internetový deník Mediapart, jehož investigativní žurnalistika už stála "život" dvou ministrů zprava i zleva. Prezident Nicolas Sarkozy využíval (či spíše zneužíval) slabost bývalé majitelky firmy Oréal, Lillane Bettancourtové, aby z ní tahal peníze na volební kampaň UMP. Po zveřejnění této aféry v Mediapart musel odstoupit ministr pro rozpočet Eric Woerth, který je trestně stíhán společně s bývalým prezidentem. No a poslední odstoupení Jérôma Cahuzaca se stalo faktem minulý týden.