Známý Kim Dotcom, šéf serveru mega.co.nz vyhrál soudní spor proti novozélandské vládě, která nadřadila politiku spravedlnosti. Vláda bez řádného soudního zkoumání zavřela jeho úložný server a zabavila milióny dat uživatelů, které protiprávně předala do USA. Je celkem pochopitelné, že tento muž bude v první řadě boje proti fízlování americké NSA. Kim Dotcom veřejně pochválil rozhodnutí šéfa Lavabitu.com, který raději zničil vlastní firmu, než aby se podřídil tajnému příkazu NSA o odevzdávání dat klientů.
Šéf serveru lavabit.com Ladar Levison prohlásil, „že se nebude podílet na skrytých zločinech proti americkému lidu“. Podobně „dobrovolně“ ukončil činnost i další kryptovaný mailing zvaný Silent Circle. Jejich šéfové neprovozovali kryptovací mailing proto, aby klienty zrazovali. Je zbytečné dodávat, že velké americké datové koncerny všeho druhu fízlovací pakt podepsaly, viz data poskytnutá E. Snowdenem.
Provozní šéf serveru mega.co.nz Vikram Kumar pochválil na svém blogu firmu Lavabit za statečné rozhodnutí ve prospěch klientů.
Server mega.co.nz nyní připravuje koncept šifrovaného protokolu se specialisty jako Cryptocloud, který byl další organizací, jež se odmítla podřídit fízlovacímu diktátu NSA. I tato firma raději spáchala ono „korporátní harakiri“, než aby se podřídila protiústavním praktikám americké vlády. Model korporátního harakiri znamená, že firma odmítne podílet se na plošném fízlování svých klientů tím, že dá klíče od dat americké NSA. To se raději zavře nebo opustí USA a jde pracovat s jinými aktivisty proti Velkému bratrovi.
Vikram Kumar na svém blogu prohlásil, že firmy musí pracovat s ideou korporátního harakiri, pokud chtějí patřit do slušné webové společnosti respektující soukromí. Server mega.co.nz připravuje krytování mailů tak, že nebude mít kontrolu nad druhou částí kryptovacího klíče, takže server nemůže dešifrovat data. Server chce nabídnout masovým zájemcům bezpečný mail, což zatím neřeší a nenabízí žádná společnost.
Problémy se ukazují zejména na úrovni hledání v mailu, které je zcela jednoduché, pokud text není zašifrovaný. To je případ tzv. end-to-end encryption, kde terminální server na úložišti dekryptuje dané zprávy. To je potenciálně nebezpečné, protože NSA si může odšifrovaná data od správce serveru mocensky vynutit. Nyní jde o to, aby celá kryptovací agenda byla provedena přímo v počítači klienta. NSA a další fízlovací zájemci se tak dostanou jen k zašifrovanému obsahu. Firmy se tím mohou do jisté míry chránit, protože obsah jejich serveru nebude přímo čitelný.
Je dobrým znamením, že slušní ajťáci ještě existují a že pracují pro demokratický a svobodný web všude na světě. Bylo by zajímavé zjistit, zda takoví ajťáci s páteří jsou také u nás a zda nezávislým webům pomáhají podobným způsobem. Zatím nám zajištění bezpečnosti nenabídli. Ale aspoň poskytovatele našeho serveru jsme od samého začátku našli v Německu, nikoliv u nás. Tyto aktivisty potřebujeme stejně jako Anonymous, Wikileaks a další bojovníky za svobodu sdílení informací v dnešním datovém mraku.