Naše milá a vytunelovaná vlast pod Nečasovým a Kalouskovým vedením a za nezájmu veřejnosti nikdy nepodnikla sebemenší krok proti masivním daňovým únikům. Z naší strany jsme po systematickém zveřejňování aféry Offshore-Leaks aspoň připravili podklady pro občanskou akci a pro petici, které se ovšem už nikdo další nechopil: Pro české aktivisty: Je načase jednat v aféře Offshore-Leaks!.
USA není Česko a v daňových věcech nežertuje. Pokud to ovšem nejsou firmy jako Apple, které platí 1,9 % daní. Viz článek Jak se krade ve velkém aneb Daňová optimalizace koncernů. Vláda USA postupuje jinak než Češi, kterým zlodějny a daňové delikty musí nakonec soudit sami Švýcaři. Jako v případě aféry s vytunelovanými státními fondy Mostecké uhelné. A nějaký Lájoš tam má konto pro ODS v ceně 170 miliónů uložené dodnes a žijí z něj pilní Švýcaři. Američané mají na daňové úniky jiný názor: jde o vážný federální zločin.
Zákaz působení v USA by pro švýcarské banky znamenal úplnou katastrofu, a tím byla jednání s USA rychle hotova. Navíc velká část slušné švýcarské veřejnosti se za jednání vlastních bank stydí, zejména co se daňových úniků a praní peněz pro různé diktatury týče. Vláda proto musela jednat, protože Švýcaři, na rozdíl od nás, mají možnost vynutit si celonárodní referendum o jakékoliv otázce a umí toho využívat.
Poslední hřebík do bankéřské rakve přidal vztek amerických úřadů na stále rozšířenější praxi bohatých Američanů. Ti už mají své rodné země plné zuby, vzdávají své občanství USA a za minimální daně si užívají zbytek poklidného života ve skutečné demokracii jménem Švýcarsko. Na půdě Kongresu již padlo několik neúspěšných návrhů na to, aby se těmto lidem zákazal vstup do USA. Je zajímavé, že pokud tento brain-drain z cizích zemí šel do USA, tak to nikomu nevadilo. Americká justice donutila švýcarské banky k následujícím krokům.
- Švýcarská vláda dohlédne na to, aby každá banka napsala dopis klientům svých bank v USA, že se musí osobně udat u IRS, aby z praní špinavých peněz vyvázli ze zdravou kůží.
- Banky, které se samy udaly u IRS, že praly špinavé americké peníze v offshore rájích, nebudou trestně stíhány. Jen zaplatí miliardové pokuty, v průměru 20 % obnosu na černých kontech. Tím nepřijdou o bankovní licenci v USA.
- Banky mají lhůtu do konce roku, aby se samy udaly u IRS a tím místo trestního stíhání začaly vyjednávat pouze o peněžité pokutě za výše uvedených podmínek.
- Tím USA přestane trestně stíhat švýcarské bankéře, kterých bylo prozatím obžalováno celkem 30 od roku 2009.
Američané chtějí dát vlastním občanům jmenovitě najevo, že o jejich podvodech vědí a že za ně budou trestně stíháni, pokud nevyužijí tuto nabídku.
Ale vůči domácím bankám jsou úřady USA mnohem benevolentnější. Viz typický příklad praní drogových peněz, za které nebyl potrestán vězením žádný bankéř, padla jen pokuta (Warrenová: Jak to, že žádný bankéř není v base?). Podobný jev legálního praní volebních a partajních peněz lze vidět v americké politice, viz Politická satira v USA aneb Praní volebních peněz v přímém přenosu. A jak ukázal příklad Apple a dalších velikých firem, jejich špinavé praktiky jsou zatím v USA zcela legální.