Lépe je začít na konci a přijít na začátek. Internetoví giganti Microsoft, Yahoo a Google zvažují žalobu na americkou NSA a britskou GCHQ za prolomení kryptování a nelegální fízlování na jejich sítích. Zároveň ctnostně zveřejnily letošní a loňský počet oficiálních žádostí od amerických úřadů na odposlechy, který se pohybuje v řádu deseti tisíců případů. Jenže to je směšné proti tomu, co proti vlastním uživatelům a klientům dělají doopravdy. Podle Snowdenových materiálů pracovaly tyto firmy ve spojeni s NSA a britskou GCHQ zcela aktivním způsobem.
Za prvé, deník Washington Post zveřejnil nedávno první část vládních materiálů, které jasně ukazují, že Obamova administrativa získala v roce 2011 od soudu kontrolujícího odposlechy (tzv. surveillance court) tajné povolení k rozšíření odposlechů. Tyto dokumenty máte zde. Výsledkem bylo masivní rozšíření pravomocí NSA, které mohla fízlovat prakticky všude a kohokoliv. A hlavně: NSA a další zpravodajské agentury nepotřebovaly na fízlování žádný oficiální soudní příkaz. Stačilo tzv. "důvodné podezření" a všechno ostatní bylo soudně posvěcené předem nebo dodatečně. Všechny velké firmy o tom věděly a nevarovaly přímo či alespoň nepřímo své zákazníky. Google tuto ostudnou praxi přiznal až nyní, kdy mu hrozí trestní stíhání od soukromých amerických uživatelů. Viz náš článek Google mail klientům: nemáte nárok na soukromí!
Za druhé a mnohem hůře šlo o to, že tyto firmy na příkaz či žádost NSA a GCHQ namontovaly do svých programů přímo tzv. "zadní vrátka" (backdoors), kterými odposlouchávaly a monitorovaly uživatele a tyto materiály za úplatu odevzdávaly americké vládě. Velké internetové firmy se tedy aktivně a za úplatu podílely na rušení soukromí vlastních klientů. Důvod je jednoduchý: vládní zakázky a ochranná ruka státu jsou pro ně mnohem důležitější než obchodní dohody a lidská práva týkající se jednotlivců. Korporátní fašismus představuje od dob imperialismu 19. století a zejména od 30. let fašismu vyzkoušenou strategii, který žádnou firmu nikdy nezklamal.
Připomeňme na závěr firmy jako server mega.co.nz či mailing Lavabit.com, které raději spáchaly podnikové harakiri, než aby zradily své klienty (Odpověď serveru mega.co.nz na americké fízlování). Všichni ajťáci nepracují stejně disciplinovaně jako němečtí chemici poslušně vyrábějící Cyklon B do plynových komor. Pár slušných lidí se jistě našlo tehdy i nyní. Ale jen pár, jak je vidět na příkladu lidí jako Snowden či Manning.