Velmoci mají klíčové strategické zájmy a mezi ně určitě nepatří korupce armády. Nejsme v české armádě vykořisťované po desetiletí lidmi jako nějaký Hába a Kalousek. Američané a Rusové musí udržet nukleární strategický arzenál v takovém stavu, aby náhodná chyba obsluhy či úmyslný zásah nezničily celou planetu. A v rámci omezených zdrojů, kvůli slabosti státu okrádaného jedním procentem, musí administrativa nakonec přímo zasáhnout, aby toto jedno procento svou chamtivostí nezničilo armádu předraženými zakázkami nelétajících letadel jako F-22 a jiných, podobně drahých nesmyslů.
1. Situace Rusů
Rusové to mají jednoduché. Jejich vojensko-průmyslový komplex zůstal pod vedením státu, pracuje efektivně a na výbornou. Poslední předváděčka modernizovaného SU-35 v Le Burget ukázala nejlepší letoun na světě co do manévrovatelnosti, doletu atd. Viz video se závěrečnými ukázkami neviditelného stíhacího letounu T-50, který je přímou konkurencí americkým F-22 a F-35.
Stejně tak zařadili Francouzi ruský bojový vrtulník KA-52 až na konec celé show, aby se západní výrobci v NATO a v USA neblamovali svou neschopností konkurovat Rusům. Opět jde o vrtulník s nejlepšími bojovými charakteristikami na světě, včetně nových figur pilotáže.
Rusům tedy stačí hlídat korupci v armádě, což bývalý důstojník KGB Vladimír Putin zvládá bez problémů, i na nejvyšších místech. Před rokem, začátkem listopadu 2012 odvolal Putin tehdejšího ministra obrany Anatolije Serďukova, který jednoduše řečeno kradl. Bývalý ministr obrany čelí sérii obvinění z podvodů a zneužití pravomoci. Nový muž č. 1 je Putinova pravá ruka, bývalý ministr pro mimořádné události a šéf moskevské oblasti Sergej Šojgu. Jedna klika korupčníků byla odseknuta a ruská armáda na tom velmi vydělala. Proto nyní může efektivně hlídat ruské strategické zájmy ve Středozemním moři a čelit tamější flotile lodí USA a NATO. Viz článek Fakta o Sýrii XI. aneb Kdo válčí a proč.
2. Situace Američanů
Pentagon je na tom mnohem hůře. Korupce zde dosahuje gigantických rozměrů a již přímo ohrožuje bezpečnostní zájmy USA. Důvodem jsou tzv. "revolving doors", které pořádně zamávaly nejprve s rozpočtem, a nyní i s obranyschopností Pentagonu. Podívejte se na tento graf.Vysocí armádní důstojníci vedeni vidinou ohromného zisku volně přecházejí do vojensko-průmyslového komplexu privátních firem, kde pak rozhodují o vládních kontraktech. Výsledkem je trvalá a systémová korupce, která začíná ohrožovat mocenské zájmy USA. Generálové a admirálové dnes vědí, že okamžitě po jmenovaní do velitelské funkce mají vystaráno na celý život. Ihned po propuštění nastupují do privátní zbrojařské firmy přímo napojené na vládní zakázky. Obamova administrativa musela začít jednat, protože tato korupce začíná ohrožovat strategické zájmy USA.
3. Nedávné aféry Pentagonu
FBI, prokuratura a vojenské zpravodajské služby pochopily, že velitelští alfa-samci, kteří ztratili jakékoliv zábrany a jednou se budou topit v penězích z velkého byznysu, jsou pro zemi větším nebezpečím, než celý zbývající svět dohromady. Úřady začaly okamžitě jednat. Nyní vyplývá najevo jedna aféra za druhou. Vyjmenujme alespoň dvě základní a opravdu velké.
Začátkem října 2013 byl armádní generál Michael Carey okamžitě zbaven funkce pro "ztrátu důvěry". Vládne podezření, že byl notorický gambler a navíc údajně používal falešné žetony. Tento generál měl pod komandem US Air Force’s nuclear missiles, čili velel bateriím 450 mezikontinentálních balistických střel na třech velkých základnách v USA. Tento vydíratelný velitel tedy představoval přímou hrozbu bezpečnosti nejen pro USA, ale i pro celý svět. Nezapomeňme, že nyní je ve Středozemním moři největší koncentrace vojska USA a Ruska od Druhé světové války.
Další prominentní obětí se stal bývalý velitel křižníku USS Mustin, Michael Vannak Khem Misiewicz. Byl zatčen dne 16. září 2013 a obviněn z braní úplatků od asijských firem. Korupce běžela ve stylu Jamese Bonda, přes prostitutky, luxusní restaurace a jiné požitky jako prominentní lístky na asijský koncert Lady Gaga. Misiewicz byl propuštěn domů na kauci 100.000 dolarů a vyšetřování dále trvá. Ukazuje se, že jde o rozsáhlý skandál kolem vyzbrojování, kdy asijské a tedy i čínské firmy, měly skrze tohoto velitele a rozhodování dalších velitelů přímý přístup k americkému vojenskému vyzbrojování. Představte si raketu s plochou dráhou letu, ovládanou čínským šmejdovním či špionážním čipem, jak letí třeba na Prahu.
Nezřízená chamtivost, průvodní znak neoliberalismu, začíná ničit strategické zájmy USA. Protože chamtivost je iracionální vlastnost, i její plody jsou čistě iracionální. Mechanismem otočných dveří, korupce a propletence zájmů si Pentagon a další americké bezpečnostní složky jako NSA podřežou větev, na které sedí. Viz článek Soukromé armády chráněné státy fungují jako planetární piráti.