Petr Lessy byl do funkce policejního prezidenta jmenován 24. ledna 2011. Původně působil jako náměstek ředitele jihomoravské policie. V pozici šéfa českých policistů vystřídal Oldřicha Martinů, který byl do funkce jmenován v době působení Ivana Langera v čele ministerstva vnitra a jehož odvolání si de facto vymínil tehdejší ministr vnitra Radek John. Boj o křeslo policejního prezidenta na přelomu let 2010 a 2011 také způsobil první vážnou krizi koaličního kabinetu Petra Nečase.

Lessy byl od okamžiku svého jmenování ve spekulacích spojován právě s ministrem vnitra Radkem Johnem. Jeho pozice se proto destabilizovala ve chvíli, kdy byl John nucen odejít z postu ministra vnitra 11. dubna 2011, čili dva měsíce po Lessyho jmenování šéfem. Za důvod pro Johnovo odvolání Nečas označil jeho manažerské potíže při řízení rezortu. Lessyho pozice pak ještě oslabila ve chvíli, kdy letos v květnu odešly z vlády ekonomicky a politicky čiperné VeVerky, které jeho jmenování podporovaly. Tvrdíme, že Lessy byl jeden z dobrých policistů v jinak hodně zkorumpovaném systému. Jeho případ tedy stojí za bližší zkoumání.

1. Komu Lessy vadil?

V zásadě Lessy vadil všem, protože byl a je skutečný policajt. Jeho hlavní chyba byla v tom, že odmítal dávat politikům a jejich mafiánským kamarádům zprávy o rozpracovaných případech. Pak jste v nejistotě ohledně nakradených peněz, a to není dobré. Celou akci spustil Kalousek, viz kauza letounů CASA. Podívejte se na toto hezké vyjádření bývalého finančního vyšetřovatele Vladimíra Zimmela, skutečného odborníka, který jako mnoho dalších už od policie odešel. Viz jeho rozhovor pro ČT, relace Hyde Park, najdete ji zde. V té době Kalousek začal s velkou pravděpodobností tvrdě tlačit na policii, aby zastavila vyšetřování tzv. "citlivých kauz". Přišlo obvinění Šlachty, údajně za špatně napsané cesťáky a GIBS začal konečně fungovat podle politické zakázky. Viz tuto zajímavou citaci z Parlamentních listů (celý článek zde).

Parlamentní listy wrote:
Zdá se, že ministr vnitra Jan Kubice je připraven nenechat v policii kámen na kameni. Naznačuje to alespoň deník Insider s tím, že po odchodu někdejšího policejního prezidenta Lessyho zaměřil svou pozornost na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v čele s Robertem Šlachtou. Ministrovi se nelíbí, jakým způsobem se v útvaru plýtvá se služebním benzínem.


Šlachta to přežil, stáhl se málem do ilegality a jeho útvar obnovil činnost až s příchodem Lenky Bradáčové na státní zastupitelství do Prahy a aktivizací vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvána. Bývalý major Kubice, jehož případy s láskou sledujeme na našem webu, fakticky zhruba na rok zastavil činnost klíčových útvarů policie. Ale to mohl udělat jen proto, že si Kubice fakticky přivlastnil velitelské pravomoci, na kterých "udělal" Lessyho. Ministr čili úředník Kubice (mimo službu od roku 2008) si přivlastnil velitelské pravomoci zcela podle komunistických manýrů. Na rozdíl od dozorového státního zástupce (Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7), který případ stíhání Kubiceho zastavil, si myslíme, že to zneužití bylo.

Nyní je Lessy soudně očištěn, tak o tom slušná média mohou psát. Jiná média o tom jen pilně mlží. Viz naši analýzu jiného Kubiceho případu (Kauza Podještědí aneb Osud jednoho projektu). Tehdejší obětí Kubiceho byla tehdejší vedoucí odboru Věra Jourová. Taktéž byla soudně očištěná a taktéž jsme jí platili vysoké odškodné za nezákonnou vazbu. Nyní je na seznamu budoucích členů vlády, má být v čele Ministerstva pro místní rozvoj, které spravuje velkou část evropských dotací. Za jejich zneužití byla nespravedlivě obviněna, hádejte kým. Nyní se píše další z případů majora Kubiceho, který už není majorem. A s napětím čekáme, jak dopadne kauza Rath, o níž jsme také referovali, mj. ve článku Proč musel jít David Rath do basy.

2. Proč byl Lessy odvolán

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Logicky platí, že jediným policejním prezidentem tak zůstává Petr Lessy. Tomuto neprávem obviněnému důstojníkovi budeme z našich daní platit odškodné přes milión korun. Vzniklou škodu by měl zaplatit ten, kdo Lessyho nepravomocně odvolal na základě vykonstruovaných důvodů, tedy Jan Kubice. A následně by konečně měl být tento bývalý úředník trestně stíhán. Jeho služební poměr u policie skončil v roce 2008 a pak byl neméně slavným ministrem vnitra. Tím se uzavřela další kapitola tzv. "koncesního státu", viz případ Drábkovy sKarty a desítek dalších tunelů.

Červíček se stává náměstkem policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování. Vrací se tedy na pozici, na níž působil před svým jmenováním policejním prezidentem. Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra nabídne po ustavení vlády rezignaci.

3. Pozitivní a příkladná role úředníka Peciny

Současný ministr vnitra Martin Pecina si počínal naprosto zodpovědně, viz jeho brífink k policejním prezidentům. Pan ministr Pecina na citované tiskovce objasnil, co se tenkrát přesně stalo. Pan Kubice jako ministr vnitra si přisvojil po odvolání policejního prezidenta nezákonně jeho pravomoc a odvolal i pana Červíčka tehdy podplukovníka z funkce náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování. Personální pravomoc nad policií ČR má pouze policejní prezident. Je to přece jen ozbrojená složka, bez rozkazu odpovědného velitele se na služebně ani nezatopí. Z důvodů této nezákonnosti bylo rozhodnutí o ustanovení do funkce policejního prezidenta pana Červíčka zrušeno a současně zrušeno i jeho odvolání z funkce náměstka.

V ten den (29. 8. 2012) se hodně spěchalo. Pan Kubice musel všechno vyřídit za pouhý jeden den. Když strana poručí tak se holt kácí lessy a lítají třísky.

4. Závěr

Případ Lessy ukazuje nejen znejistění úřednického stavu, tam se přece jmenují političtí čimelíci už dávno. Útok na Lessyho ukázal, že mafiánské struktury uvnitř politiky přestaly respektovat i nejvyšší stupeň služebního poměru, který byl předtím nedotknutelný. Zatím odolává část slušných soudců, státního zastupitelství i policie. Pokud tyto složky přestanou hájit zájem státu, pak u nás povládnou gangsteři v rukavičkách.

Zacitujme v této souvislosti téměř prorocké slovo nevládních organizací ProPolice/Otevřená společnost, o.p.s. a Liga lidských práv, které k případu Lessy vydaly společné prohlášení. Předseda Ligy lidských práv, David Zahumenský, říká k zastrašování úředníků státu následující:

David Zahumenský wrote:
Trestný čin pomluvy je jednou ze skutkových podstat, proti kterým opakovaně vystupují mezinárodní organizace, které se zabývají ochranou lidských práv. Oběť difamace má totiž k dispozici žalobu na ochranu osobnosti a ta by jí měla pomoci k tomu, aby se domohla solidního odškodnění. Trestní právo by mělo mít v právním státě roli krajního prostředku a trestání pomluvy je snadno zneužitelné k zastrašování kritiků nebo oznamovatelů nekalých praktik.


Proto by Kubice měl vzniklou škodu Lessymu uhradit. Kdyby to bylo v Kocourkově, tak bychom řekli, že "někdo" vydíral, lhal, manipuloval a dělá to už několik let. Ale nejsme v Kocourkově, ale v Česku, proto musíme počkat na výrok soudu. A tak snad budeme jednou konečně s radostí referovat o skutečné a nefalšované "kauze Kubice". Viz náš článek Policie v Kocourkově a také veselé čtení Problémy policie.