Článek Ukrajinská krize zrychlila pád amerického dolaru zmínil dopad krize na Ukrajině na dlouhodobou strategii zemí jako Čína a Rusko, které se hledí zbavit závislosti na dolaru. Ministerstvo financí USA uveřejnilo informaci, že Rusko v lednu masivně prodávalo americké státní dluhopisy. Také Čína se snaží postupně zbavovat těchto dluhopisů. Jenom v posledních dvou měsících nakoupila Belgie tyto dluhopisy v hodnotě 100 miliard eur. Informaci uveřejnil blog Zero Hedge. Ten rovněž informuje, že ministerstvo financí USA nejdříve uveřejnilo chybná data, která muselo korigovat. Podobně skandální omyly vznikly u dat z Japonska. Japonci původně oznámili brzdu v nákupu amerických dluhopisů, v korigované verzi však je již uveden nákup v hodnotě 19 miliard eur.

Čína původně oznámila velký nákup amerických státních dluhopisů. Ve skutečnosti ale nakoupila pouze za 3,5 miliardy dolarů. Rusko naopak prodalo v lednu americké dluhopisy v hodnotě 7 miliard. K velkému prodeji došlo již v prosinci, kdy například Čína prodala dluhopisy USA v celkové výši 48 miliard. Tak velký prodej nebyl nikdy v minulosti realizován. Belgie se tak stává 3. největším držitelem amerických státních dluhopisů na světě. Nárůst je vidět z grafu, zdroj Zero Hedge.



Mezitím probleskla tiskem zpráva, že FED hodlá od roku 2015 změnit strategii a zvýšit úrokové sazby z dluhopisů. Že prý údajně ekonomice již bylo pomoženo. Má to být snad lákadlo pro všechny země, které nyní začnou ve velkém skupovat americké dluhopisy, kterých se bude zbavovat Čína a Rusko? Přidá se k Belgii i ČNB? Co by zvýšení úrokové sazby FEDem znamenalo, za současné situace lépe nedomýšlet. Možná ale v synergii s plánovanou Transatlantickou obchodní unií bude pak mít Evropa stejnou pozici, jako má teď Řecko v EU.

Zdroje: zerohedge.com
deutsche-wirtschafts-nachrichten.de