Článek Jak Island zatočil s bankovními a politickými zloději shrnul finanční situaci na Islandu od vypuknutí krize. Další důležitý článek porovnává dvě odlišná řešení, kdy Irsko zničilo samo sebe ve prospěch bank a Island se naopak zachránil díky rozhodnosti a pevné akceschopné vůli zdejších obyvatel, zvyklých už tisíc let na přímou demokracii (Island a Kypr, stejná bankovní krize a dvě různá řešení). Nakonec byli odsouzeni zdejší politikové a nyní následuje poslední kolo bankovní komedie. Občané a stát jsou zachráněni, padnou banky.
Krach nesolventních bank, vítězství občanů
Hlavní kauzu u nás média prakticky nekomentovala. Island vyhrál u Evropského soudního dvora v Lucemburku spor týkající se zkrachovalých bank. Soud dal za pravdu státnímu rozsudku, který odmítl z daní islandských poplatníků zaplatit ztráty britských a holandských bank, které napumpovaly přes 10 miliard dolarů do spekulací ve zbankrotované Icelandic bank (Island vyhrál soudní proces proti zahraničním bankám). Island netvoří součást eurozóny, nemá zkorumpovanou bankovní reprezentaci na způsob Česka, a proto není vydíratelný z Bruselu. Stát je zachráněn, dluhy občanů sanovány tak, že ti nejsou existenčně ohroženi a banky mohou v klidu krachnout i se svými spekulativními dluhy. A to se nyní děje.
Islandu tehdy pomohly státní banky Norska, Švédska a Dánka, zatímco anglo-saské země a Německo chtěly zemi zruinovat. Banky nyní půjdou definitivně do konkurzu, protože konkurzní řízení ztroskotalo. Stát pomohl občanům a osud bank jej už nijak nedojímá, viz tento rozhovor s předním islandským ekonomem. Na rozdíl od Draghiho vedeného Goldmanem tento pán říká, že zachraňovat banky je hodně špatný nápad. Islandská vláda se nedohodla s věřiteli o odpisu dluhu. Vyprázdněné a zkrachovalé banky půjdou po 6 letech definitivně do konkurzu. Je na věřitelích, aby si ze spekulativních skořápek vzali to, co tam zbylo, tedy své dluhy. Země je hospodářsky na vzestupu a po těchto bankách už ani pes neštěkne. Tomu se říká ekonomická realita.