Nedávný článek Nihilistická politika Evropské centrální banky upozornil na důležitou věc. Z ECB se stane "Bad Bank" dobrá tak na zaparkování bankovních dluhů a dále funguje jako nezákonná rotačka na devalvační a dluhová eura. Pak nutně dojde ke zničení penzijních fondů a jiných forem nastřádaných peněz, které měly hodnotu a pak o ni přišly. A hon na zničení kampeliček a pojišťoven už začal, viz článek Bavorská kampelička řekla lidem pravdu. Graf OECD k historickému výnosu důchodů už nyní ukazuje, kam jsme to dopracovali.



Graf ukazuje, kolik procent z průměrného platu dostal statisticky pracující důchodce, pokud šel v daných letech do důchodu podle příslušných sazeb v těchto 3 státech (USA, Japonsko, Velká Británie). Sto procent dává poslední plat v aktivním roce odchodu do důchodu. V Japonsku roku 1989 měl důchodce 70 % svého aktivního příjmu a v roce 2011 to bylo jen 10 %. Neoliberalismus jako řemen. V USA v roce 2000 za Clintonových zlatých časů normální ekonomiky to bylo 50 % a nyní je to 20 %. To znamená, že za pouhých 15 let let šli důchodci se svým důchodem tak dolů, že se již nemohou uživit a musí si v USA najít nějakou jinou formu příjmu, aby neumřeli hlady. V Británii se o důchody starali labouristé a vytáhli to z původního stavu (1950 / 15 %) na slušnou úroveň roku 1990, kdy důchodce bral 60 % svého posledního platu. Ale po nástupu železné Lady se peníze přesunuly jinam, propad penzí je mínus 20 %. Zhroucení finančních trhů zničilo mimo jiné i penzijní fondy, které daly celoživotní úspory důchodců do finančního šrotu. A to není do celé zlodějny započítána zvýšená míra inflace a volatilita kapitálových trhů a bank. Pokud důchodci investují své penzijní úspory špatně, mohou přijít rázem o všechno.

Rekapitulujme. Tento typ ekonomiky ničí jak produktivní občany, tak i ty, kteří mají morální a ekonomické právo na zasloužený důchod. Jejich peníze navíc ekonomiku živí, na rozdíl od spekulativního kapitálu produkujícího dluhy a lokální války. Výsledkem současného stavu ekonomiky je deflační spirála, která začíná zachvacovat stále více sektorů západní ekonomiky. Rusko, Čína, Indie a země BRICS nemají chuť skončit na smetišti dějin s neoliberální Evropou a USA, kterou řídí banksteři a politické nuly. Nyní divu, že v Baltickém moři a na hranicích Ukrajiny vznikla stejná koncentrace vojsk jako na pobřeží Sýrie v moři Středozemním.