Prezident Obama dostal v úterý na stůl zatím neveřejnou zprávu několika významných pracovníků z oblasti zpravodajských služeb. Ti jsou sice nyní v důchodu, ale takoví lidé nikam neodcházejí a tzv. "vyučují" na univerzitách nebo v USA radí soukromému sektoru. Válečnického, leč nerozhodného a slabého prezidenta ozdobeného Nobelovou cenou míru, tato zpráva rozhodně nepotěšila. Podle informací, které se dostaly do novin (například WP zde) je nejkritičtější část zprávy zaměřena na válku drony.

Zpráva nejprve neutrálně konstatuje, že dron je zbraň jako každá jiná a lze ji použít dobře nebo špatně. V každém případě je při nasazení dronů zabito méně civilního obyvatelstva než při nasazení konvenčních vojenských stíhaček a bombardérů. Druhá věc ovšem je, zda slepé spoléhání na drony, jímž se vyznačuje Pentagon a CIA při nekonečném "boji proti terorismu", má vůbec nějaký dlouhodobý kladný účinek. Studie konstatuje, že přínos dronů na tomto poli války je minimální. Nevýhody jsou prý z dlouhodobého hlediska mnohem větší, než případný zisk.

Pokud si kliknete na heslo "drony" nebo "válka čtvrtého typu" či na názvy zemí, kde jsou drony běžně nasazovány po dlouhou dobu, pak je jasné, proč má zpráva pravdu. Podívejte se na článek Deset zemí, kde lidé nejvíce nenávidí USA. Tento způsob nekonečné a nekonečně podlé války totiž způsobil, že ve státech, s nimiž USA tak či onak vedou válku, většina obyvatelstva nenávidí Američany. Uveďme malý příklad z článku Strýc Pepin o Afghánistánu: Demokratické voják zase slavně zvítězil!. Vesničané na videu rituálně kamenují chcíplý dron, který jim spadl za humna. Kamenování po vzoru islámského rituálu v Mekce znamená, že věc má ďábelský charakter, je prokletá a posedlá zlými silami. Vraždění vesničanů drony se už ani neobjevuje ve statistikách. Kdo si dnes pamatuje první velký útok na svatbu ve vesnici Damarola (Demokracie pro roboty). V červnu 2008 v této vesnici drony zabily 47 civilistů, mezi nimi asi 20 žen a dětí. Vesničané právě slavili svatbu. Zpráva z Británie říká, že jejich armáda si nejméně 250x vypůjčila US drony, aby mohla provést tajné útoky v zemi. Oběti těchto útoků jsou pochopitelně mimo statistiku, protože drony ani oficiálně nevyletěly ze svých militárních hnízd.

Hlavní US-fízlové ve zprávě asi nemluví o hlavním nebezpečí trvalé a nikým nevyhlášené války drony. Tím je zrušení skutečné demokracie v kdysi demokratických státech Evropy a USA. Boj proti teroru totiž skrze úniky statečného amerického zpravodajce Edwarda Snowdena a dalších whistleblowerů ukázal svou skutečnou tvář. Vojensko-průmyslový komplex je nejlepším zdrojem příjmů pro vládnoucí jedno procento planetární oligarchie. Důvody jsou zřejmé:

  • vojenské dodávky prakticky nemají strop a jejich cena není dána tržně, viz astronomické ceny za nefunkční F-22 v USA;
  • v rámci tzv. "války proti teroru" lze bez problémů zastrašit skrze koupená média předtím koupené politiky, viz války v Iráku a nyní na Ukrajině;
  • uvnitř jednotlivých zemí vojensko-průmyslový komplex organizuje trh se surovinami, energiemi a špičkovými technologiemi tak, aby vyhověl trvalým nárokům válečného hospodářství, viz skryté zakázky vojenského charakteru u výzkumných ústavů všeho druhu;
  • výsledkem skryté militarizace společnosti je trvalá bída vystrašených 99 procent obyvatelstva, které už nemá možnost demokratické změny tohoto systému.

Tento scénář zatím není úplně naplněn v posledním bodě. K tomu je třeba obnovit studenou válku s Ruskem, aby se tichá válka na planetě opět stala globální. Pak se každá země musí rozhodnout, do které části vlivu se chce zařadit, a demokracie padne definitivně.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!