Válka na Ukrajině a obsazení Krymu určitě fungovalo jako roznětka ve studené válce rusko-amerických vztahů, do níž se zapojila i EU se svými pošetilými vůdci. Ale každá válka začíná nejprve propagandistickým tažením, které vykreslí druhou stranu jako čistého nepřítele. Tomuto očerňovacímu úsilí vyvinutého na straně USA a EU se věnoval článek Putin, nové simulákrum neurotického Západu. Nezahálí ani ruská strana, zejména vtipný viceprezident Rogozin. Ten je už na černé listině persona non grata v EU, takže nemusí mít žádné velké zábrany. A také nemá, což ukazuje tento obrázek z jeho Twitteru.



Titulek "Máme různé hodnoty a různé spojence" je dosti výmluvný. Oba obrázky jsou autentické, ten s Obamou je asi 10 let starý a jak známo, Putin se v podobných pózách fotografuje často. Pudl chovaný Obamou nese důležitou symboliku. Svého času ve vylhané válce v Iráku byl svolný a bojovný Tony Blair označen za pudlíka tehdejšího válečného prezidenta Bushe. To dosti pohněvalo britské chovatele pudlů, kteří prohlásili, že tato zvířata vynikají inteligencí, což se o dotyčném a jeho válce říci nedá.

A systematicky vedená propaganda jako vždy přináší ovoce, což lze bez problémů vidět i kolem nás. Tady je důkaz, jak dopadne vytváření obrazů nepřítele. Jde o právě publikovaný výzkum veřejného mínění ústavem Gallup (29.7. 2014). Zmapoval mínění obyčejných Rusů o USA, EU a Číně.



Začněme pádem křivek do jednociferných čísel. Jde o hodnocení vůdcovské role USA a EU. Sami vidíte jasně, že po válce na Ukrajině spadla popularita těchto zemí v Rusku na úroveň východních diktatur. Naopak po úspěšném prodeji plynu Číně a uzavřených obchodních dohodách stoupla důvěra v Čínu.