Občanská válka je pro cizince nepochopitelná a nejen pro ně. Oběti nesmyslného konfliktu jsou lidé, ne imaginární „moskali“ z plakátu, za jejichž zabití je na západní Ukrajině veřejně inzerována odměna 10.000 dolarů.
Oprávněně se ptaji po důvodech, proč byly zničeny jejich kariéry, domovy, či životy jejich blízkých. Začněme lidskými příběhy, protože jen tak je možné vidět nesmyslost této občanské války aktivně podporované Západem a Ruskem.
Kdo dal rozkaz zabít moje děti?
Natálie žila v Gorlovce. Její 23letá dcera Kristina a desetiměsíční vnučka Kira byly zabity během ostřelování. Zoufalá žena rozšířila jejich fotografie po celém světě, chce, aby byli nalezeni a potrestáni viníci.
Dejme slovo obětem, protože na to mají morální nárok. Propaganda může počkat, beztak je jí na obou stranách dost a dost.
Jednalo se o první ostřelování města těžkým dělostřelectvem z Kyjeva. Pohřeb Natálie a Kiry byl 29. července. Za smrt Natálie se asi viník nikdy nenajde. Prohlášení ukrajinského ministerstva vnitra k smrti Christiny a Kiry jsou formulována jinak - "ve skutečnosti jde o teroristický čin" - a bylo jí doporučeno, aby si v Kyjevě najala právníka. Natálie považuje za velmi důležité, aby byl zveřejněn dopis adresovaný manželce prezidenta Marině Porošenkové. "Kdo dal rozkaz zabít moje děti?" ptá se Natálie v dopise první dámě. Zatím bez odpovědi. Bylo by dobré adresovat podobný dotaz i do Moskvy, Bruselu a do Washingtonu.
Jsme teď bez domova
V obci už fungují obchody s potravinami, není lehké obnovit dodávky vody. Na předměstí Slavjansku - Nikolajevce a Semjonovce - se vše vrací do normálu příliš pomalu. Místní nevěří, že vláda opraví jejich zničené domy. Hovoří o tom obyvatelka Semjonovky Galina Mjagkova.
O domy přišlo minimálně 300 tisíc rodin. Podle OSN se humanitární situace na východě Ukrajiny stále zhoršuje. Na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN to prohlásil šéf úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí John Ging: "Mluvíme o 3,9 milionu lidí, kteří žijí v oblasti zmítané násilím," uvedl Ging s tím, že každý den z míst bojů uprchne asi tisícovka lidí. Od počátku konfliktu zahynulo přes 1 370 lidí, dalších více než 4 000 bylo zraněno. Kdysi kvetoucí region se proměnil v ruiny. Na hranicích s Ruskem se tvoří několikakilometrové fronty uprchlíků.
Tahle válka v lidech, kteří žili v zasažených regionech, zaručeně zesílila touhu po samostatnosti, možná i odloučení od Ukrajiny a připojení k Rusku. Často natrvalo změnili názor při bombardování. Připomeňme, že všichni tito lidé prchají bez výjimky do Ruska, nikoliv na "demokratickou" západní část Ukrajiny. Asi dobře vědí, kdo jim zabil děti a zničil města a vesnice.
It's economy, stupid!
Válka je na východě a ti, kteří jsou šťastnou životní náhodou na západě Ukrajiny, mají zase jiné starosti. Nepadají na ně zatím trosky jejich vlastního domů, jen se jim před očima hroutí jejich stát. Není to na první pohled tak moc vidět, ale následky jsou devastující téměř pro všechny. Ukrajinci už dnes poznávají, co to znamená žít ve válečné ekonomice. Podívejte se na souhrnný článek Krvavá Ukrajina aneb Krajina po bitvě.
I kdyby válka skončila už zítra, ukrajinské problémy ve strojírenském průmyslu budou trvat dlouho. Letitá provázanost průmyslových podniků ještě z dob Sovětského svazu přetrvává částečně i dnes. Ruský ministr průmyslu a obchodu odhadl rozsah zakázek ukrajinského průmyslu v RF na 15 mld. USD. To je více než 8 % ukrajinského HDP z roku 2013, kdy ještě žádná krize ve vztazích s Ruskou federací nebyla. Agregovaný dopad na ukrajinské hospodářství bude znatelně tvrdší. Za běžný multiplikátor ve smyslu navázaných dodávek a služeb generovaných v příjmech v průmyslu se považuje trojnásobek. Z toho plyne, že předpokládaný dopad připravovaných sankcí na obchod s RF bude pro ukrajinský průmysl likvidační. Do EU exportuje Ukrajina především železo a metalurgické produkty, těžařské produkty a výrobky agrárního sektoru.
Ukrajina byla nejvýznamnějším centrem rozvoje obranného průmyslu a vyspělých technologií v SSSR. Po rozpadu SSSR nemělo Rusko ani jeden druh strategických zbraní, jejichž výroba by nebyla závislá na rozsáhlých dodávkách ukrajinských komponentů. Překonání této závislosti trvalo roky. Ruský obranný průmysl postupně přenastavoval výrobní kooperaci a snižovat tak svoji závislost na Ukrajině. Tento proces však zatím není ani zdaleka ukončen. Pro názornost je tu jeden příklad.
Ukrajinský podnik "Motor Sič" (výrobce motorů do letadel Antonov), který se zabývá výrobou, opravami a údržbou plynových turbín leteckých motorů pro letadla a vrtulníky, podepsal v listopadu 2011 smlouvu na pět let s ruským holdingem "Vjertoljoty Rossiji" za půl miliardy dolarů. Na základě této smlouvy se společnost "Motor Sič" zavázala dodávat do Ruska ročně až 270 motorů pro vrtulníky Ka-31 a Ka-32, Mi-17, Mi-8 MTV, Mi-24 a Mi-28. Anatolij Mališ, ředitel prestižního ukrajinského strojírenského podniku vyjádřil naději, že problém s dodávkou výrobků továrny v Rusku se bude ještě řešit s minimálními ztrátami.
Ředitel prestižního ukrajinského strojírenského podniku může jen doufat. Síly stojící na straně destrukce státu mají v parlamentu většinu. Zákon, na jehož základě půjde poslat do krachu i výkladní skříň ukrajinské strojařiny, už je na cestě. Sankce Jaceňukovy vlády lze bez obav nazvat ekonomickou diktaturou. Jen se podívejte, co se u nás stalo s podniky jako Let Kunovice nebo pražský Motorlet Jinonice.
Vítejte v zemi ekonomických sebevrahů
V pátek 8. 8. 2014 představil premiér v demisi Jaceňuk návrh zákona, který umožňuje prezidentovi ukládat sankce. Tento zákon není konkrétně zaměřen na opatření proti Rusku, jak se očekávalo. Sankce lze aplikovat na všechny, a to nejen na cizince, ale i na ukrajinské občany a podniky. Seznam omezení a zákazů týkajících se zákona obsahuje 29 položek, z nichž většina je rovněž použitelná na domácí společnosti, jednotlivce nebo politické strany. Jde zejména o pravomoc Rady národní bezpečnosti, aby svým rozhodnutím vyzvala prezidenta, který může dekretem zavést tato opatření:
- blokovat všechna aktiva (nemožnost použít účty a majetek);
- zastavit provádění hospodářských a sociálních povinností;
- zakázat převod peněz do zahraničí nebo ze zahraničí;
- zakázat nebo pozastavit vydávání všech typů médií, včetně internetu;
- zakázat nebo omezit vstup lodí do teritoriálních vod nebo v přístavů na Ukrajině;
- zakázat vstup letadel do vzdušného prostoru Ukrajiny, stejně jako provádění přistání na území Ukrajiny;
- ukončit obchodní dohody;
- zrušit licence pro určité činnosti;
- zakázat činnost politických stran nebo organizací atd.
Věrchovnou radou (ukrajinským parlamentem) byl 12. 8. 2014 v prvním čtení 243 hlasy přijat balíček sankcí proti Rusku, který je všeobecně považován za sebevražedný. Vládnoucí oligarchové mají dost poslanců pro schválení i v dalších čteních. Dá se však čekat, že Rusko bude adekvátně reagovat, takže by toto šílené nahromadění sankcí mohlo téměř jistě vést k úplnému zhroucení již tak se rozpadající ukrajinské ekonomiky.
Za těchto politických podmínek nelze čekat žádnou ekonomickou stabilitu. Nikoho nepřekvapí setrvalý pád hřivny. V úterý 12. 8. 2014 padl kurz hřivny na historické minimum. Devalvace byla blesková. Začalo se obchodovat na hodnotách nákup 13,00 UAH/USD a prodej 13,50 UAH/USD. Následovala korekce nákupního kurzu na 13,15-13,35 UAH/USD, ale ne na dlouho, nová cena je v rozmezí 13,30-13,60 UAH/USD.
Guvernérka Národní banky, Valeria Gontareva, okamžitě reagovala na obavy o osud měny. Dohodla se na administrativních opatřeních s MMF, které se budou vytrvale aplikovat. Úplný seznam není, ale uvedla jen jeden příklad. Vyjádřila ochotu NBU zvýšit velikost povinného odprodeje devizových příjmů od vývozců ze současných 50 % na 100 %. Dala tak jasně najevo, že Národní banka je schopna udělat mnoho. Dále se uvažuje o zákazu obchodů s měnou u mezibankovních spekulantů. S nimi už NBU bojovala na jaře. Ti, kteří si nastavili nejvyšší sazby, byli vyhnáni z aukce, a dolar téměř okamžitě zlevnil.
"Normální kolísání kurzu hřivny na Ukrajině nastane, až skončí válka," uvedla guvernérka Národní banky Valeria Gontareva v odpovědi na otázku poslanců při podávání své zprávy v Parlamentu. A dodala: "Když Vy (poslanci parlamentu- Nejvyšší rada) dáte dohromady 226 hlasů, můžete mě vyhodit třeba hned." Je vidět, že lidé, kteří chápou, co je prvotní příčinou této destrukce, nechtějí hrát roli fíkových listů. Poznámka upozornila poslance na to, kdo nese skutečnou odpovědnost za osud země.
Drahota v zemi narůstá. Čerpací stanice zvýšily ceny pohonných hmot o 10 kopějek. 95oktanový benzín se prodává v průměru za 15,52 UAH/l, nafta za 14,98 UAH/l, čeká se, že cena benzínu se vyšplhá až na 18 UAH vzhledem k rostoucímu dolaru. Přitom subjekty na trhu si nemohou dovolit jen tak dát maximální cenu. V tomto případě by prodej pohonných hmot klesal ještě více, protože kupní síla Ukrajinců se neustále snižuje.
Obchodní řetězce zatím ceny nezvyšují. Ale obchodníci si uvědomují, že stabilní cenu dováženého zboží zajistí pouze v případě rychlého poklesu směnného kurzu. V případě, že dolar zůstane stále vysoko, bude se tomu úměrně zdražovat importované zboží. Náklady na výrobu domácího zboží se budou postupně zvyšovat i kvůli rostoucí ceně benzínu. Další služby budou zdražovat kvůli vyšším cenám energie.
Hola, škola volá!
Blíží se 1. září, takové optimistické datum. V propagačních televizních relacích jdou prvňáčci nejdříve kupovat aktovky a pak do školy. Na Ukrajině od 1. září ve školách zavedou hodiny výuky odvahy. Vlastenectví vedoucí až k vraždění vlastních obyvatel přece vyžaduje kus odvahy, ať se prvňáčci učí od píky. Studenti budou v kontaktu se zraněnými vojáky a s rodinami obětí války. Mnohé z rodin jsou prý kruté a cynické, takže zapomněly ten vlastenecký náboj. Výuka odvahy se týká i vlastenecké výchovy, které kyjevská vláda pro samé vraždění a privatizaci zatím prý nevěnovala dostatečnou pozornost.
Ministerstvo je také připraveno ke kontrole učitelů, "zdali nepodporovali během současného ozbrojeného konfliktu rebely." Učitelé zapleteni do podpory tzv. "teroristických organizací" nemohou pracovat a učit děti. "Existuje něco jako informační bezpečnosti Ukrajiny, a pokud osoba vyzývá o svržení státního systému, nebude učit," řekl k chystaným lustracím ministr školství Sergej Kvit. EU a USA boj proti teroru podporují, asi jim jeho volný výklad na Ukrajině příliš nevadí. V každém případě a pro jistotu o něm korporátní média nemluví.
V první školní den budou ředitelé řešit organizační a finanční problémy. Starosta Oděssy Gennadij Truhaniv ředitelům vzkázal toto. Všechny otázky týkající se zapojení rodičů skončí na tom, že budou zavedeny pouze rodičovské výbory. Ani ředitel školy, ani učitelé nemají v žádném případě mluvit o poplatcích od rodičů. Na návrh starosty se ve školkách a školách mají vytvořit speciální charitativní účty, takže každý může podle svého uvážení darovat do školy přesné množství, které považuje za nezbytné. Úředníci se domnívají, že zúčtování se školou řeší problém podhodnocování odhadů provozních nákladů. Řekněme, že v tomto případě, u charitativních účtů, učitel nebude vědět, kdo a kolik daroval škole.
Rozvrat státu změnil společnost, a to na dlouhou dobu. Je jedno, zda sever, východ či západ země. Občanská válka bude mít velmi dlouhý život. Každý z občanů Ukrajiny ji bude pociťovat jinak, ale uniknout jejím dopadům, to se podaří jen nemnoha vyvoleným. A pak se budou hledat viníci a přepisovat učebnice, jako po každé válce. Snad dojde i na tu obyčejnou lidskou spravedlnost u soudů. Zejména u mezinárodního tribunálu za zločiny proti lidskosti.