Ukrajina zajisté patří do EU, jak o tom básnila naše korporátní média někdy na začátku roku. O tom není pochyb poté, co Porošenko a Jaceňuk, dva hlavní janičáři, ustavili speciální vládu složenou z cizinců (Ukrajinská vláda je tak zkorumpovaná, že v ní nemohou být Ukrajinci). V balíku demokratických změn byl i další návrh, který už má Orwellovský charakter. Janičáři totiž zřídili dne 2.12. 2014 také "Ministerstvo informací", které zdejší slušní novináři okamžitě překřtili na Orwellovo "ministerstvo pravdy". Hlava EU-pozorovatelů OSCE sice mlčí k masovým vraždám v Novorusiji, ale k tomuto se už vyjádřit musela. Janičáři vypadli z předem napsaného scénáře a změnili režii z korporátního sitkomu na totalitní horor: "Ministerstvo informací je jasná hrozba pro svobodu tisku na Ukrajině", tolik Dunja Mijatovic za OSCE.

První práci již toto ministerstvo má, totiž havárii na reaktoru č. 3 o výkonu 1000 MW v Záporoží. Veřejnost se o tom dozvěděla po týdnu, atomoví kontroloři MAAE ve Vídni také nic neví. My vlastně nejsme pro janičáře tak důležití, aby nám o havárii jaderného reaktoru cokoliv řekli. Do Ukrajiny máme jen posílat eura a na nic se neptat, jak to dělají správné presstitutky.

Proč Záporoží může být druhý Černobyl

Jde o největší jaderný komplex na světě, šest bloků po 1000MW, celé kompletně ruská technologie opatřená VVER-1000 reaktory, které samy o sobě patří k nejspolehlivějším na světě. Jenže:

  • milice z Pravého sektoru již chtěla atomovku kontrolovat a snažila se o ozbrojený vstup;
  • závod leží kolem 200 km od bojové zóny, kde Ukrajina vede hnusnou válku proti vlastním občanům; stačí výbuch granátu proti pancéřům a reaktor je zasažen zevnitř.

A nyní k tomu podstatnému, což ukazuje toto video. V Záporoží je na problémy ohledně reaktorů zaděláno programově.


Začneme u nás. Ve výběrovém řízení společnosti ČEZ na jaderné palivo pro Temelín zvítězil v roce 2006 ruský Tvel nad dosavadním dodavatelem – americkým Westinghouse. Důvodem byly trvalé problémy s palivem. Američané nacpali do původně ruských reaktorů vlastní palivo. Jenže předtím zde zcela pochopitelně bylo pouze Rusy certifikované palivo na jimi vyvinuté reaktory. Hlavní šéfka problematické jaderné bezpečnosti v článku Dana Drábová: Temelín může mít palivo z USA i z Ruska řekla k problémům přechodu na nové palivo toto.

Za prvé, v roce 2006 vrcholily potíže, které měl Westinghouse s palivem VVantage 6. Nastávaly takzvané ohyby paliva, kterým se říká „banánový efekt“. Byl to dost vážný problém z provozně ekonomického hlediska. Tedy nejen z hlediska možného negativního vlivu na bezpečnost, který se ani nikdy neprokázal. Palivo ale muselo častěji procházet zkouškami, což znamenalo častější přerušování výroby elektřiny.

Ukrajinci nejsou Češi, kde zatím není válka. Temelín se z důvodů bezpečnosti a hospodárnosti raději vrátil k ruskému dodavateli. Janičáři obsluhující největší jadernou elektrárnu na světě tyto problémy nemají. Pro vojenské hospodářství zoufale potřebují proud, a to za každou cenu. A palivo do všech bloků Záporoží dnes dodává americký Westinghouse, a zcela jistě to v blízké budoucnosti nebude jinak.

EU cynismus k vlastním občanům

Vraždění na Ukrajině už EU přestalo zajímat, to je typický EU-cynismus, jak poznamenal Putin ve svém včerejším projevu o stavu Ruska. Problém ovšem je, že tento cynismus hazarduje s evropskou jadernou bezpečností na další století. Evropa dodnes nedokončila betonový sarkofág nad havarovaným jaderným reaktorem č. 4 v ukrajinském Černobylu (1986). V polovině tohoto roku pořád chybělo cca 615 miliónů euro na to, aby bylo betonování dokončeno. Kolik euro a lidských životů (to pořadí je pro EU-cyniky důležité) bude stát betonování sarkofágů nad jadernými reaktory v Záporoží? Kdo je zaplatí? Janičářské ministerstvo pravdy asi ne, jeho šéfové už budou v USA.