Závěry dronu ukazují dosud největší občanskou demonstraci v Libanonu, která již má rozměr bývalé barevné revoluce v arabských zemích. Ale západní média o ní mlčí, protože nejde o "demokracii", ale o korupci a o nelidský smrad. A to doslovně. Mlčení korporátních médii je povinné, protože Hizballáh podpořil aktivity demonstrantů, a dokonce i jejich politické řešení. O co jde?
Od 30. srpna běží v Bejrútu již celý týden demonstrace rozhořčených občanů, kteří žádají demisi ministra pro životní prostředí a ministra vnitra za násilný postup proti zcela pokojným demonstrantům. Již 18 měsíců neřeší vládní úřady pro korupci, klientelismus a obyčejnou neschopnost zcela zásadní krizi odvozu a skladování odpadků z hlavního města. Občanský protest má však docela zásadní podtext, který znepokojuje západní státy.
Vláda v Libanonu respektuje rozdělení moci především mezi muslimy a křesťany, kterým patří vždy 64 křesel v Národním shromáždění podle voleb a výsledků stran. Tím se v této zemi zabránilo náboženské a občanské válce. Ale od roku 2014 není vláda schopna se dohodnout na novém prezidentovi a je pronásledována vnitřními skandály. Země se postupně dostává do výbušné nálady připomínající léta 1975, kdy začala občanská válka, kterou pak postupně využili ve svůj prospěch Izrael a Sýrie.
Dalším důležitým faktorem je rostoucí vliv a autorita hnutí Hizballáh, které ve svých teritoriích udržuje pořádek a vládne bez korupce. Proto také jeho představitelé demonstrace podpořili, zdůrazňují jejich občanský charakter a volají po nastolení politického řešení. Demonstranti pod heslem "Smrdíte!" dali politikům ultimátum. Pokud nenastane pořádek, demonstrace již budou pokračovat jako politické a místo demise dvou ministrů budou žádat demisi celé zkorumpované vlády.
Michel Aún jako předseda strany Courant patriotique libre (CPL) je citován v tomto článku. Staví se za požadavky demonstrantů, protože jeho strana stejně jako Hizballáh upozorňuje na vládní korupci už dlouho. Přitom ale připomíná demonstrantům, aby se nenechali zmanipulovat západními agenturami do scénáře "arabského jara", které v okolních zemích jako Egypt skončilo krvavým povstáním a občanskou válkou. Viz náš článek Po Ukrajině se šíří stejné paramilitantní plakáty jako byly v Egyptě. Křehká politická rovnováha v Libanonu by byla zničena, asi nenávratně.
V předešlých článcích o Sýrii a Libanonu (Hizballáh bojuje za křesťany v Sýrii a v Libanonu) jsme zdůraznili, že Hizballáh dostal na svou stranu velmi cenné spojence z řad křesťanů, za které bojuje i v Sýrii. Generál Michel Aún je nyní spojencem Hizballáhu a známá křesťanská zpěvačka Julia Boutrosová podporuje boj Hizballáhu na územích jižního Libanonu okupovaných Izraelem.
V pořadí druhá píseň koncertu se jmenuje „Mí milovaní” (Ahibaii) a stala se hitem stejnojmenného singlu. Text písně je založen na dopisu, který poslal šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh bojovníkům v jižním Libanonu během války mezi Libanonem a Izraelem v létě roku 2006.
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!