Vědci čekali, že globální oteplování zvýší okyselení oceánů až na konci tohoto století. Poslední studie NOAA pod názvem New research maps areas most vulnerable to ocean acidification ukazuje, že proces tzv. "acidifikace oceánů" běží ve zrychlené podobě již nyní. Klíčová je tato mapa zachycující statisíce měření oceánů po celé planetě v hloubce 50 m. Výskyt aragonitu ukazuje na intenzitu mořského života fyto- a zooplanktonu v dané oblasti (červená je maximum).



Rychlým tempem klesá podíl aragonitu (uhličitan vápenatý, CaCO3) ve skořápkách živočichů žijících v klíčových vrstvách korálových útesů. Kysličník uhličitý uvolněný zejména činností člověka nyní začíná okyselovat rychlým tempem světové oceány, což vede k rozpouštění vápence. Mapa varuje, že zejména oblast s nižším výskytem vápence (modrá) bude nejvíce ohrožena acidifikací, protože tam se okyselení oceánů skrze CO2 projeví nejvíce. Viz naše předešlé články věnované globálnímu oteplování a oceánům. Celý průběh devastační acidifikace oceánů popisuje toto video.


Korály se mění v poušť, kde tisíce druhů ryb nemohou žít. Navíc se zjistilo, že vyšší hladina CO2 na mnohé druhy ryb působí toxicky. Mění jejich smyslové vnímání a mozkové reakce. Tím se stávají snadnou kořistí a hrozí jim vyhynutí. Další video ukazuje, co se opravdu v oceánech děje.


Klíčová je druhá část videa, popisující kolonie korálů žijících v prostředí vysoké koncentrace CO2, zde způsobené přírodní sopečnou činností. Za sto let budou podobným způsobem vypadat dna světových oceánů. Nejvíce ohrožená pobřeží živí z lovu asi 1 miliardu lidí a fytoplakton v oceánu produkuje asi 70-80 % kyslíku na Zemi. Ohrožení ekosystému oceánů může mít v příštích desetiletích a staletích dramatické následky.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!