To tak jednou na vrcholu babího léta Refat Abdurahman oğlu Çubarov (je od roku 2013 předsedou Medžlisu Krymských Tatarů) povstal jako vůdce Krymských Tatarů na zasedání ukrajinského parlamentu a promluvil. Oznámil, že akce spočívající v blokádě Krymu bude zahájena 20. září ve 12:00 takto: "Zastavíme dopravu zboží na Krym na všech třech silnicích, osobním vozům a lidem v cestě bránit nebudeme", řekl Čubarov. Podle jeho slov se bude štáb akce nacházet na přívozu Čonhar. Parlament na to neřekl nic, předseda vlády na to neřekl nic, ani prezident Porošenko se nevyjádřil. Bohužel to není citace ze hry Moskva --- Petušky: Venedikt Jerofejev, to se skutečně stalo. Ukrajina má válečnou zónu a tam si můžete dělat, co chcete. Zóna se jmenuje ATO a je na mapách ukrajinské SBU.
Jak vůdce Krymských Tatarů řekl, tak se i stalo, ceny za průjezd náklaďáku podstatně stouply „Pravý sektor už požaduje tisíc dolarů za jeden vůz — dnes jsem dostal takovou informaci, že od jednotlivých vozů požadují za to, aby je pustili (na Krym), tisíc dolarů", řekl RIA Novosti předseda Státní rady Republiky Krym Vladimir Konstantinov. Takový jeden i maličký, ale dobře vedený blok post, ten už dokáže svoje ochránce dobře uživit. Takovou trafiku si ve válce musíte zasloužit, nic není zadarmo.
V pátek, 20. listopadu, v Chersonské oblasti byly výbuchem pravděpodobně protitankových min, odstřeleny dva a další dva sloupy dálkového elektrického vedení poškozeny. Vedení dodávalo energii na Krymu a do jižních regionů Ukrajiny. Ve stejný den bylo oznámeno, že dvě ze čtyř dálkovových rozvodných vedení byly odpojeny, a v zápětí na to v noci na neděli ukončila provoz i dvě zbývající elektrická vedení. V důsledku toho je prakticky celý poloostrov Krym bez dovážené energie z Ukrajiny.
A tak najednou i účastníci blokády na Krymu také zůstali bez světla a komunikace "Pravý sektor" komentoval situaci: "Nefunguje ani jeden mobilní operátor, chybí světlo a internet. Kdo tak najednou vypnul spojení, zjišťujeme, nicméně nelze vyloučit, že je to dílo zprostředkovatele. Teď jsme připraveni na jakýkoliv vývoj událostí, protože na poloostrově je zaveden režim nouze". Na Ukrajině se zajímají o to, co si o nich myslí Evropa. Hodnocení z Německa, že jde o trestný čin, zaznamenaly všechny noviny.
Stíhat zločince je v civilizovaných zemích povinnost. Ale v zóně ATO na Ukrajině, kde přestal platit civilizovaný zákon a právo, tam se to tak jasně nevidí. Policie zahájila trestní řízení za "úmyslné poškození energetických zařízení", ale výsledek šetření není znám.
Když nechytí a nezavřou, tak snad možná opraví. A že je to potřeba. Na zásobování Krymu státní podnik "Ukrinterenergo" vydělával asi 100 milionů dolarů za měsíc. To už by měla být trochu silnější motivace než má "Pravý sektor". Pokud by snad ani toto nestačilo, tak za pár dní bez proudu při stojících železničních tratích dojde antracit z DNI. Z Doněcka prostě žádné uhlí nepřijede a za dva týdny budou tepelné elektrárny bez uhlí. Celá oblast se vrátí do situace kolem prosince 2014.
Energoblokáda Krymu nese mnohem větší rizika, než se na první televizní dojem zdá. Ohrožena je celá Chersonská oblast. Hrozí selhání zařízení rozvoden přes zvýšenou zátěž. Není žádná možnost přesměrovat přebytky elektrické energie, které dříve za šly za dumpingové ceny do jednotné energetické soustavy spojené s Ruskem. Není vedení, proto nelze přesměrovat přebytky. Existuje dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem, která řeší zásobování severních oblastí Ukrajiny přes Rusko se vzájemnou kompenzací náhradou elektřiny dodávané na Krym.
V souvislosti s těmito problémy by mohly nastat i jiné nepředvídané potíže v Záporožské jaderné elektrárně. Ta musela kvůli přepětí a výpadkům nouzově odpojit dva bloky. Kritický nedostatek elektrické energie pro pohon regulačních stanic plynu může vést k tomu, že spotřebitelé pocítí výpadky s plynem.
Pokusy o opravu začaly hned a údržbáři stáli proti členům občanské blokády Krymu. Ale odpovědnost za sabotáž tito aktivisté nepřevzali. Postrkují se s údržbáři a tak nějak předpokládají, že není žádného důvodu ke spěchu. Zatím opravy nepokročily. Na Krymu se nahodily generátory, najel krizový režim a čeká se. Zóna ATO má svá vlastní pravidla.
Krym bude plně samostatný a vlastní elektřinou, tu bude mít asi až za šest měsíců. Nejdříve půjde o kompletní první energetický most s kapacitou 400 MW, který by měl být dokončen v prosinci, poté druhý. Po dokončení druhého už bude Krym schopen zcela eliminovat potřebu nákupu elektřiny z Ukrajiny.
Na závěr pár rozumných ohlasů z ukrajinských zpravodajských serverů.
- No a čeho jste dosáhli? Ukázali jsem západu, že naši zemi ničí teroristé a prezident a vláda jsou úplné nuly! Správné drazí, jděte,soudruzi!
- Krym je možné vrátit zpět pouze tehdy, pokud se na Ukrajině bude žít lépe. A je to tady už teď lepší???
- No nechápu ..ukrou.., že kromě ušlého zisku z těchto dodávek elektřiny budou muset všechno opravovat na vlastní náklady... No nechápu...a všichni tady.
Ukrajinská vláda 23. listopadu z podnětu předsedy vlády Jaceňuka dočasně zakázala pohyb nákladních toků na administrativní hranici mezi Ukrajinou a Autonomní Republikou Krym.
Jak informuje tisková kancelář Kabinetu, odpovídající rozhodnutí bylo přijato na mimořádném zasedání vlády. Také na jeho pokyn měl Kabinet ministrů v čele s Ministerstvem ekonomického rozvoje a obchodu Ukrajiny připravit v souladu s právními předpisy návrh vládního nařízení o konkrétním sortimentu zboží, prací a služeb, které mohou být poskytovány do AR Krym, a schválil příslušný seznam.
Tak toto už je oficiální blokáda podle pravidel předsedy vlády. Ani tento pokus nebude mít žádný úspěch. Přímé dodávky potravin na poloostrov už zahájilo Turecko. Ta sama země, která podporovala morálně a materiálně tatarský Medžlis. Z hlediska tržní ekonomiky je všechno jasné, jde o příležitost k byznysu. Od Turecka očekávali v Kyjevě pochopení. Oficiální Ankara však velmi přesně odděluje byznys a politiku a nedovoluje, aby jedno poškodilo druhé. Třenice v politice nemají za následek zrušení podnikatelských a obchodních projektů. Turecký obchodník vinou vlastní vlády neprodělá. Ukrajina se řídí jinými pravidly. Jak dlouho toto ještě vydrží?
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Ze zdrojů:
РИА Новости Украина
vesti-ukr.com/krym
business.vesti-ukr.com
cz.sputniknews.com/byznys
www.segodnya.ua/regions/krym
Válečná ekonomika zabíjí stejně jako zbraně
Jak se válčí za Porošenka, za naše peníze
Vraždění na Ukrajině, jeho aktéři a jejich cíle