Spojené státy podpořily izraelský masakr, při němž bylo armádními snajpry ze zálohy postříleno osmnáct palestinských neozbrojených demonstrantů. Desetitisíce Palestinců z pásma Gazy se zúčastnily "Velkého pochodu návratu“, který bude pokračovat do 15. května, kdy bude Izrael slavit 70. výročí založení a Palestinci truchlit nad exodem statisíců arabských uprchlíků v důsledku arabsko-izraelského konfliktu spojeného s vyhlášením Státu Izrael, který označují pojmem Nakba (pohroma, katastrofa).
Pochod je organizován různorodými palestinskými organizacemi, které se jím dožadují práva těchto utečenců na návrat. Právě na toto datum je jako cílená provokace Washingtonu načasováno přestěhování ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Hnací silou protestu je hněv a zoufalství 1,9 milionu lidí v přeplněném, ze všech stran zablokovaném prostranství. V tomto vězení pod otevřeným nebem je lidem odpírána dostatečná strava, léky a jiné prostředky k důstojnému životu ve spojení s nekončícím násilím a provokacemi izraelské armády.
Izrael a jeho podporovatelé označují pochod za hromadné nepokoje organizované Hamásem, který v této enklávě vládne. Mnozí z účastníků pochodu vyjadřují svůj hněv na toto islamistické hnutí a zkorumpovanou palestinskou samosprávu vedenou Mahmúdem Abbásem, kteří u okupace Západního břehu asistují jako pomocné policejní jednotky. Dalších 1400 lidí bylo zraněno, přičemž 773 bylo postřeleno.
Spojené státy vetovaly kuvajtský návrh rezoluce RB OSN, která vyzývala k nezávislému a transparentnímu vyšetřování a jasně deklarovala právo na mírové demonstrace. Přestože EU souhlasila s výzvou na vyšetřování masakru, jednotlivé státy EU proti této masové vraždě výrazněji neprotestovaly.
Izraelská vláda to pochopila jako zelenou pro svoji strategii „shoot to kill“, tedy pro další masové vraždění na hranicích Gazy. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman prohlásil, že vláda nebude spolupracovat s jakýmkoliv vyšetřováním. Naopak voják, který skolí bezbranného Palestince, zasluhuje pochvalu. Další protestní pochod je plánován na pátek.
Prominentní moderátor izraelského armádního rozhlasu Kobi Meidan o sobě na své facebookové stránce po masakru napsal, že se "stydí za to, že je Izraelec". Izraelská armáda zareagovala bleskově tím, že zrušila jeho program a vyhodila ho. Odpor k vraždění byl vyjádřen i v samotném Izraeli, jak u hranic Gazy, tak u sídla vládní strany Likud. Arabská liga, kterou ovládají Saúdové a egyptský diktátor Abdel Fatáh as-Sísí, asi ještě vydá nějaké deklarace, ale podle jejich předchozích akcí typu uzavření hranic Gazy nelze očekávat zásadnější odsouzení kruté represe Palestinců. Arabské režimy nevidí rády jakékoliv lidové hnutí a jsou ochotny na protesty ve svých zemích reagovat podobně jako Izrael. V konečné fázi jde o spojenectví USA-Izrael a jejich válečné tažení proti Íránu.
Zdroj: World Socialist Web Site
Psali jsme:
Občanské postřehy z Izraele
Izrael v novém kole války proti Palestincům
Chladnokrevné běsnění v Gaze, shrnuto a podtrženo
Izrael půjde před mezinárodní tribunál
Okupovaná území na Západním břehu Jordánu: výmaz historické paměti přes dopravní značení
Nebezpečný Netanjahu
Izraelská lobby
Apartheid v Izraeli
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!