Červen 18, 2012
Není pochyb o tom, že peníze ovládají politiku. Politika se v současném českém provedení smrskla pouze na vliv, moc, pozice, a z toho plynoucí peníze. Náš stát má přebujelou, netransparentní, komplikovanou a nesmírně nákladnou administrativu, která je nezřídka řízena různými stranickými a obchodními sítěmi, které klientelismus a korupci povýšily na normu. Stát si de facto rozparcelovaly politické strany a jejich výběrčí. Službu daňovým poplatníkům (občanům) často nahradily spolupachatelstvím s vybraným okruhem svých obchodních přátel.
Formy jsou různé. Předražené nákupy a také služby poradců a prostředníků. Naprosto nepatřičné a nesmyslné sumy za reklamu a rádoby analýzy. Nekontrolovatelné výdaje na právní služby, které často suplují úřady samotné. Podivně levné prodeje a jiné účelově zpracované veřejné zakázky, jež obcházejí zákonné normy, veřejný zájem a dobré mravy. Zásadní je rovněž pumpování zdrojů z dotací a ze společností s majoritní účasti státu.
Není náhodou, že se v žebříčcích korupce propadáme hlouběji a hlouběji.
A to se při tom nemají naše parlamentní strany nijak zle. Soudě podle štědrých příspěvků státu by nouzí rozhodně trpět nemusely. Přesto přijímají milionové dary sponzorů. A to s velkou pravděpodobností nejen legálně. Děje se tak přes fiktivní dárce, ale i přes různé nadstandardní dodavatele „specifických služeb“. Některé dary se přiznají a jiné ne. Ostatně, vždyť si ve finále své vlastní hospodaření tzv. kontrolují sami ve svém domácím Parlamentu.
Strohá řeč čísel říká i toto - na oficiálních stránkách Ministerstva financí ČR lze nalézt i tabulky, v nichž jsou uvedeny přesné údaje o výši uhrazených příspěvků ze státního rozpočtu politickým stranám za období konkrétního roku.
Za volební rok 2010 byly parlamentním stranám vyplaceny příspěvky na činnost a příspěvky na úhradu volebních nákladů v této souhrnné výši:
|
Za rok 2011 byla výše uhrazených příspěvků ze státního rozpočtu parlamentním stranám tato:
|
Přesto dokázaly zvláště dvě největší strany ODS a ČSSD vyrobit v roce 2010 obří dluhy.
V březnu 2011 ČSSD přiznala celkový dluh 360 mil. Kč. A podle výroční finanční zprávy činil dluh ODS na konci roku 2010 222 mil. Kč.
Za rok 2010 stát politickým stranám vyplatil celkem 1 013 267 067 Kč a za rok 2011 to bylo 491 453 750 Kč.
K těmto veřejně dostupným údajům přílišného komentáře netřeba. Parlamentní politické strany připomínají ze všeho nejvíce věčně nenasytné (i když už pořádně vypasené) pašíky. Za posledních dvacet let se zcela odpoutaly od reality života. A platí to i pro tzv. nové klony TOP 09 a polorozpadlé VV.
Aktuálně je veřejný dluh ČR cca 1 650 245 000 000,- Kč.
K tématu peníze doplňuji jenom dvě strohé informace z dnešních médií:
„Firma koupila domy od státních ČD za 200 mil. Kč a po té je prodala státní Karlově Univerzitě za dvojnásobek ceny.“
„ČEZ prý prodal doly o dvě miliardy laciněji, než je koupil:“
Tak opravdu nevím, jak to s tou rozpočtovou odpovědností a protikorupčním étosem našich vládců vlastně je. Nezdá se Vám, že je ta údajná daň za údajnou demokracii již opravdu, ale opravdu příliš vysoká?
Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: 930 - Penize penize a zase penize.