Dne 9. listopadu byl odsouzen Maxim Luzjanin na 4,5 let vězení nepodmíněně. Stal se prvním odsouzeným z celkově 18 obžalovaných účastníků protestů konaných 6. května na Bolotném náměstí v Moskvě proti falzifikaci prezidentských voleb. Byl obžalován z útoku proti policistům během demonstraci a za způsobení hmotných škod na veřejném majetku. Rozsudek byl pro všechny velmi překvapivý. Luzjanin uznal kompletně svou vinu, což všude vede k podstatnému snížení trestu, i v Rusku. Proto se očekával spíše podmíněný trest.
Protestní demonstrace v Moskvě během posledního roku většinou probíhaly relativně klidně. Je to velký rozdíl od předchozích let, kdy desítky až stovky účastníků bývali zadrženi policií, i když většinou jen na pár hodin. Zmíněná demonstrace ze 6. května byla nešťastnou výjimkou. Po klidném pochodu ulicí měli protestující vstoupit na náměstí, kde byl naplánován mítink oficiálně schválený městským magistrátem.
Jenže na náměstí bylo možné vstoupit jen po prohlídce detektorem kovů, což bylo časově nemožné zvládnout. Účastníků bylo podle různých odhadů od 30 do 100 tisíc. Asi to nebylo úplně zbytečné vzhledem k opakovaným teroristickým útokům islamistů, ale nedostatečné množství detektorů bylo evidentní chybou policie. Policie navíc svévolně změnila schéma vstupu proti předem dohodnutému plánu. Řada opozičních představitelů to nazvala předem připravenou provokací. Ale s velkou pravděpodobnosti mohlo jít o obyčejný ruský nepořádek. Tak či onak, někteří demonstranti skutečně zaútočili proti policistům. Házeli kusy asfaltu a láhve, strhávali policistům přilby, fyzicky je napadali. Zdravotní péči nakonec potřebovalo 40 protestujících a 29 policistů. Konkrétně Maxim Luzjanin byl obžalován spolu s několika dalšími účastníky z útoku proti 5 policistům. Jednomu z nich poškodili několik zubů, jejichž náhradu Luzjanin dobrovolně zaplatil, ostatní zranění nestála za řeč.
Pro pochopení situace je nutné vzít v úvahu, že podstatná část obyvatelstva v Rusku nenávidí policii, což má určité opodstatnění. Ve zprávách médií pravidelně vyskytují případy arogantního až krutého zacházení policistů s nejrůznějšími lidmi. Od skutečných zločinců až po náhodné kolemjdoucí, kteří zapomněli doma občanku. Tak byl jednou zadržen a zmlácen jeden hudebník, který si vyšel z domu koupit chleba a nechal občanku doma. Velkou odezvu dostalo odezvu několik zveřejněných případů úmrtí obžalovaných následkem mučení ve vyšetřovací vazbě. Případ Sergeje Magnického je dobře znám na Západě, protože tento právník dělal pro velkou nadnárodní společnost. Jiné případy, zejména případ bezvýznamného alkoholika z Kazaně, který zemřel na policii následkem znásilnění lahví od šampaňského, jsou známé převážně v samotném Rusku. Před několika lety byl zneškodněn gang mladých lidi známých jako “přímořští partyzáni“, protože působili v Přímořském kraji na Dálném Východě. Tento gang cíleně vraždil policisty. A podstatná část obyvatelstva, podle sociologických průzkumů kolem 70 % v kraji a 37 % v Rusku, tak či onak sympatizovala s vrahy.
Proto je pochopitelné, že v ruské blogosféře a v komentářích se o případu Luzjanina často píše v tom smyslu, že jednal správně a že s policajty se má zacházet na tento způsob. Jiní komentátoři zdůrazňují, že neměl uznávat svou vinu. Problém prý byl v tom, že uznal svou účast na „masových nepokojích“. Tím ovšem ulehčil úkol vyšetřovatelům ostatních případů. Vytvořil nebezpečný precedens, protože policisté už nemusí pracně dokazovat, že k masovým nepokojům skutečně došlo.
Na závěr jako příklad uvedu obsah dvou komentářů v novinách „Izvestija“. Tyto noviny jsou celkově provládní, ale občas v nich publikují i opozičníci. Radikálně levicový opozičník Eduard Limonov píše v tom smyslu, že porvat se s policisty (a zejména s nimi), je pro pravého chlapa docela normální věc. Proto by se za to nemělo až tak tvrdě trestat. V druhém komentáři evidentně provládní autor píše, že rozsudek je celkově správný. Svědčí o tom, že vláda v zemi existuje, a že útok proti vládním činitelům nezůstane bez následků.
Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.