Na našem webu věnujeme speciální pozornost jednomu z nejzajímavějších státu na zemi, Ekvádoru. Viz poslední článek v řadě: Ekvádor, stát zamlčený světovými médii. Nyní proběhly v zemi volby, o nichž se sice u nás mnoho nedozvíme, ale světová média mlčet nemohla.
Ekvádorci prostřednictvím plebiscistu zvolili ekonoma Rafaela Correu do jeho posledního, tj. třetího prezidentského mandátu, který trvá 4 roky. Tento muž jej nepřetržitě vykonává od roku 2007. I tentokrát šlo o v patnáctimilionovém národě spíše o plebiscit, než o skutečný volební boj. Ekonom povoláním dostal 56 % hlasů, zatímco druhý v pořadí, pravicový bankéř Guillermo Lasso získal pouhých 24 %. Výsledky zatím nejsou oficiální, protože celé sčítání s odlehlých volebních obvodů v amazonském pralese bude nějakou dobu trvat.
Proč vyhrál Correa? Protože znárodnil nerostné bohatství, spravuje je odpovědně a systematicky buduje pro indiány sociální stát, kde má absolutní prioritu vzdělání a sociální zajištění, zejména pro nejchudší indiánské rodiny. Následující graf ekonomického růstu země ukazuje, že nejde o populismus, ale naopak o velmi efektivní podporu ekonomického růstu. Viz čísla a citace z minulého článku. Na současný vývoj HDP, které je ovšem rozdělováno obyvatelům země, se můžete podívat zde.
Růst HDP dosahuje v posledních letech téměř dvojciferných čísel, tj, kolem 10 %. Jen v letech 2007-2009 stoupla školní docházka ve středních školách ze 69 na 80 % a sociální síť se zlepšila o celých 25 %. To ovšem působí v chudé Jižní Americe hodně nakažlivě. A zejména ono znárodnění bank a části těžebního průmyslu, které dnes tvoří hlavní bohatství země.