Stát Mississippi v USA se konečně rozhoupal a legálně zrušil otroctví, což s potěšením kvitovaly všechny nezávislé americké weby. O co šlo?
Jde o legální průtahy a postup při ratifikaci tzv. Třináctého dodatku americké Ústavy (the Thirteenth Amendment), který v roce 1865 zrušil otroctví na území USA. Po prohrané občanské válce jednotlivé státy USA pak tento dodatek musely zapracovat do svých státních ústav. Ale tento proces místních ratifikací trval velmi dlouho a mnohé státy tak formálně provedly až nedávné době. Například stát Kentucky dal zákaz prodeje lidí do své místní ústavy až v roce 1976. Rekord drží bývalý otrokářský stát Mississippi, který se k tomuto revolučnímu činu odhodlal až v roce 1995.
Jenže to nebylo všechno. Někteří obyvatelé státu Mississippi sledovali aktuální film Lincoln, který podobně popisuje zákulisní boje při prosazení tohoto zákona. Inspirováni neslavnou historií svého státu se občané začali pídit, jak je to vlastně se zrušením otroctví v jejich státě. A zjistili překvapivou věc. Státní úředníci a zákonodárci byli tak líní a nedbalí, že federálním úřadům nikdy oficiálně neoznámili, že ve státu Mississippi bylo otroctví opravdu zrušeno. Stát své pochybení napravil minulý týden. Do federálního archivu USA oficiálně poslal potvrzení o zákonném rozhodnutí, které tento stát učinil v roce 1995. Tím bylo na konci února roku 2013 v celém USA otroctví opravdu zrušeno. Gratulujeme k tomuto odvážnému činu!
Jen připomeňme, že zrušení otroctví neznamená, že by v USA a jinde neexistovalo ekonomické a jiné otroctví. Nezávislý web The Nation, který tuto historku zveřejnil (20.2.), také promptně připomenul případy skutečného otroctví na území USA. Většinou se tyto případy týkají nelegálního pašování pracovních sil do USA, kdy převážně ženy jsou prodávány buď do bordelů nebo musí vykonávat otrockou práci na různých plantážích, například při sběru jahod pro Wallmart.