Ve čtvrtek byl spáchán v Damašku nejkrvavější atentát vůbec. Auto napěchované výbušninami zabilo na silnici mezi ruským velvyslanectvím a vládními budovami strany Baas nejméně 53 až 90 lidí a dalších 250 bylo těžce zraněno. Záběry z této tragédie ukazuje následující video RT.
Hlavní podezření směřuje k teroristickým sunnitským jednotkám placeným Saúdskou Arábií a USA, čili k tzv. Svobodné syrské armádě (Free Syrian Army, FSA). Ta ovšem toto podezření odmítla a z činu naopak obvinila Asadovu vládu. Je ovšem velmi nepravděpodobné, že by vláda útočila na vlastní budovy, a navíc na budovu ruského velvyslanectví, které bylo explozí poškozeno.
Nezávislý web Global Research ukazuje ve své analytické studii, že sunnitští teroristé placení a vyzbrojovaní Saúdskou Arábií postupují úplně stejným způsobem v různých oblastech Pákistánu a Mali. Autoři článku podrobně ukazují základní znaky teroristických skupin, která nazývají souhrnným názvem "US-Saudi Global Terror Network". Nesmyslný teror je namířen proti civilnímu obyvatelstvu, protože bomby vybuchují na pákistánských tržištích a na silnicích jako v Sýrii. Vztek bezmocných obyvatel má destabilizovat existující vládu. V záloze pak čekají představitelé tzv. "demokratické opozice", kteří jsou na výplatní listině USA a Saúdů a žijí někde v zahraničním exilu. Po dobytí země pomocí teroru a zahraničních armád pak následuje divadlo tzv. "osvobození země", které zahraniční média poplatná americkému mainstreamu prodávají jako "nastolení demokracie". Nastrčené loutky tzv. "exilové vlády" pak s pomocí zahraničních vojenských a špionážních poradců vytvoří "demokratickou vládu" jako v Libyi a v Afghánistánu. Tato vláda pak slouží ekonomickým a strategickým zájmům svých chlebodárců.
Podle mnohých dostupných známek se zdá, že v Sýrii se sunnitským teroristům podporovaných USA a Saúdskou Arábií příliš nedaří. Obyvatelstvo islámské teroristy nepodporuje a ostatní vojenské skupiny se k nim nepřipojily. Proto se sunnitští teroristé z odnoží al-Kájdy, nyní v Sýrii ovšem nazývaní "bojovníci za svobodu", uchýlili ke své osvědčené zbrani z Iráku, kterou je nesmyslný teror. Navíc sunnité vyprovokovali konflikt s nejsilnější a nejzkušenější vojenskou frakcí nepřímo zapletenou do konfliktu v Sýrii, což je libanonský Hizbulláh. Válka v Sýrii se stále jasněji ukazuje jako plánovaný komplot, jak zavléci zemi do náboženské sektářské války mezi sunnity (nepřímo podporovaní Spojenými státy, Saúdskou Arábií, Kuvajtem, Jemenem a dalšími státy) a šíity (nepřímo podporovanými Rusy, Hizbulláhem a Irákem).
Diplomatické složky USA se po atentátu nepřímo přihlásily k jeho původcům tím, že atentát odmítli odsoudit v Radě bezpečnosti. Rusové na to sarkasticky reagovali slovy, že Američané by si snad mohli pamatovat, co se jim stalo v Benghází. V tomto libyjském městě nikoliv teroristé, ale spíše rozzuřený dav zapálil velvyslanectví USA i s velvyslancem a dalšími čtyřmi členy personálu (původní článek zde, plus další navazující zprávy). Američané v Radě bezpečnosti kontrovali proti Rusům tím, že žádali, aby do odsouzení krvavého atentátu přišlo odsouzení Asadova režimu. To ovšem Rusové odmítli stejně vehementně jako Američané odmítli odsoudit "demokratické síly bojující za osvobození Sýrie". Situace zatím nemá řešení, občanská válka v Sýrii pokračuje.