Aféra má v sobě něco z Hughových Bídníků. Jeana Valjeana hraje bývalý ministr Jérôme Cahuzac, majitel kliniky na transplantaci vlasů a bohatý privátní lékař, který náhodou skončil u socialistů, asi jako náš David Rath. Posedlého inspektora Javerta hraje suspendovaný komisař Rémy Garnier, neúplatný policista, který se nezastavil.
Výsledkem boje nebyla česká realita v podobě Klausovy amnestie či zastavení trestního stíhání pro povýšení a či odchod vyšetřovatele, ale francouzská preciznost. Cahuzac po 4 měsících lhaní konečně přiznal, že měl ve Švýcarsku ilegální nezdaněné konto 600.000 euro, které zpětně investoval do Francie. Justice to vyčíslila jako daňový podvod a praní špinavých peněz. Ministr byl z vlády propuštěn minulý týden. Nyní je proti němu vedeno trestní stíhání. Hrozí mu trest odnětí svobody do 5 let a pokuta ve výši 375.000 euro.
Tři věci jsou na celém případu zajímavé z českého hlediska. Za prvé, postoj vlády. Ta čekala na výsledky vyšetřování, které se nijak nesnažila ovlivňovat. V momentu, kdy bylo vyšetřování uzavřeno a kdy padlo oficiální obvinění, ministr ve vládě skončil. Navíc socialisté již předtím rehabilitovali policisty, které odstranil Sarkozy.
Za druhé, nebojácný postoj sdělovacích prostředků. Vlnu oficiálního vyšetřování odstartoval 4. prosince 2012 článek na webu Mediapart, v němž novinář Fabrice Arfi publikoval, že tento ministr má na svém tajném kontě ve švýcarské bance USB nezdaněné peníze. Na rozdíl od Česka je to ve Francii skutečně trestný čin.
Za třetí je pozoruhodná aktivita vyšetřovatele, který se nedal v minulosti politicky zastrašit žádnou vládou a raději odešel do předčasného důchodu. Rémy Garnier má od kolegů přezdívku "poručík Columbo" ze známého TV seriálu. Komisař pochází přímo z departementu, kde Cahuzac politicky kraloval. To mu ovšem nevadilo, aby proti němu nevedl vyšetřování už v roce 2008. Skončilo tzv. neoficiální zprávou, kterou si pak vzal a rozpracoval novinář Fabrice Arfi. Nyní mohou oba vidět výsledek jejich práce. Francie je o jednoho ministerského lháře chudší a bohatší o další vyhraný boj o zachování právního státu a demokracie.
K realitě u nás. Počkejme si například na vyšetření aktuální "švýcarské" zlodějny zvané IZIP. Bude vůbec vyšetřena a uzavřena trestním stíháním všech zlodějů na ministerstvech a v poslaneckých křeslech?