Povstalci v Sýrii prohrávají, a to dokonce několikanásobně. Uveďme základní důvody.
- Jejich morálku zlomila porážka v Kusajru, kde po vítězném úvodu ztratili s Hizballáhem boj muže proti muži.
- Obyvatelstvo ze 70 % zůstává věrné Asadově vládě. Mimo jiné i proto, že tento laický stát letos zajistil za válečného stavu maturity pro 350.000 středoškoláků.
- Etnických sunnitů jako jediných přímých spojenců zemí Golfského zálivu a USA je v zemi pouhých 10 %. Asadovi spojenci a možná i vládní armáda je lokálně masakrují, takže syrští sunnité mají skutečný důvod k odboji.
- Rusové vybavili vládní tanky T-72 tak, že odolávají přímému zásahu protitankových raket, které mají povstalci. Proto mohou bojovat přímo v sutinách dobytých měst.
- Po opakovaných porážkách dochází k rozkladu teroristických frakcí, které se daly mimo jiné na loupení archeologických památek v muzeích, vydírání obyvatel a další druhy organizované trestné činnosti.
- Barbarství a teror žoldnéřů přišlých z ciziny přivádí místní obyvatele k zoufalství. Sami udávají vládě některé teroristické skrýše zbraní.
Za těchto okolností se Spojené státy rozhodly, že vstoupí na pomoc "bojovníkům za svobodu", protože Asadova vláda použila bojový plyn sarin. O potvrzených zprávách novinářů jsme psali minulý týden v článku Nervový plyn sarin mají teroristé Al-Nusry a použila jej i vládní armáda. Po překročení mezníku, který USA jednostranně přisoudila pouze Asadově armádě, se Obamova vláda rozhodla, že vyzbrojí povstalce.
To je ovšem od porážky asi nezachrání, a hlavně toto vyzbrojování neumožní invazní scénář jako v Libyi. K tomu je třeba vytvořit nad syrským územím bezletovou zónu, což fakticky znamená vyhlášení války zatím suverénnímu státu. Proti tomuto kroku mluví několik důvodů.
- Evropské vedení NATO odmítlo přímou intervenci do Sýrie, což je klíčový argument.
- Ideologové americké pravice si uvědomují, že případná porážka by znamenala zlomení nadvlády USA nad Blízkým východem a vedla by zásadnímu oslabení Izraele. Pravice Asada nesnáší, ale chytří Republikáni vědí, že boj proti němu se asi nedá vyhrát.
- Ruské zbraně slaví první velké vítězství po rozpadu SSSR. Viz články Fakta o Sýrii I a jejich druhé pokračování. Pentagon přiznal, že syrský vzdušný prostor je už nyní pětkrát lépe chráněný než Libye a po dovozu SS 300 bude pro letectvo nemožné zde působit. K tomu náš článek Dodávka střel S-300 do Sýrie má prý ochladit horké hlavy.
- Vtipní vojenští komentátoři poznamenali, že dodávka moderních ruských SS-300V schopných protibalistické ochrany do 60km výšky a sestřelující vzdušné cíle do oblasti 500 km by v případě války znamenala vytvoření bezletové zóny v celém Izraeli.
- Vynutit si bezletový koridor je za daného stavu věcí pro letectvo USA fakticky nemožné. Ztráty předražených letounů technologie stealth a smrt posádek by byly nevyhnutelné, a hlavně nezdůvodnitelné doma.
- USA nemohou napadnout Sýrii bez schválení Rady Bezpečnosti. A to nikdy nedostanou, protože minimálně Rusové je budou vždy vetovat.
Závěr je jasný: Válku v Sýrii asi nebude možné vyhrát a rozvrat státu se nejspíš nepovede. Asad jistě odejde, ale až potom, co jím podporované skupiny budou vládnout v zemi i nadále, protože vyhrály válku. A to se počítá. A ruské zbraňové systémy exportované do světa dostanou od tohoto konfliktu jasně zelenou.