Dnešní vydání Hospodářských novin zveřejnilo typický článek české ekonomické žurnalistiky, který svou ideologickou zaujatostí a argumentační absurdností stojí za povšimnutí (úvod zde, pak placená část).
1. Argumentace v kruhu a v dluhu
Autor lituje toho, že Maďarsko v předstihu splatilo půjčku MMF, protože si tím snížilo zásoby deviz v hotovosti, které obnášejí asi 4 miliardy euro. Za tyto peníze by si jistě mohlo u mezinárodních lichvářů dále půjčovat, stejně jako to dnes vesele dělá Česká republika. Tato země je bez velkých dluhů a snížila zadlužení země na rekodních 2,2 % HDP. To je v dnešních časech tak skvělý výsledek, že se o něm nahlas nemluví ani v EU, natož v Česku ovládaném oligarchickým bankovním kapitálem. Vrcholem pokřivené argumentace je toto tvrzení redaktora (Martin Ehl, HN, 1. 8. 2013, str. 6).
Takže nechat fungovat trh, nežít z lichvářských úroků a nenechat se vydírat mezinárodním finančním kapitálem včetně Moody-ratingu je podle páně Ehla nezdravá hospodářská politika. Asi v e-republice nežijeme na stejné planetě jako tento "ekonomicky" myslící redaktor, viz naše analýzy o ekonomice dluhu a o záporném úroku (autorka Květa Pohlhammer Lauterbachová). Bylo by dobré vědět, zda tento pán žije ve své domácnosti podle jím publikované ekonomické filosofie.
2. Stručně o Maďarsku
Tato země se odmítla podřídit nesmyslné dluhové politice MMF a EB, zdanila koncerny, banky a energetické oligopoly, oddlužila stát (viz přiznání HN). Ale o čem tento autor zcela pomlčel, je fakt, že také oddlužuje obce a dokonce nepřímo i vlastní obyvatele. Kdyby Orbán a jeho strana Fidesz tyto kroky neudělali, byla by na tom jeho země dnes úplně stejně jako Řecko. A protože Orbán dělal tuto zdravou politiku kritizovanou podle HN, má v zemi jeho strana ústavní většinu.
Maďarsko odvrátilo bankrot trojnásobného charakteru: státního dluhu, dluhu obcí a privátního dluhu občanů, kteří jako hlupáci spekulovali na výši švýcarského franku, aby vydělali na svých úsporách. Celé Maďarsko dnes přesně ví, za co vděčí v ekonomické oblasti Orbánovi a jeho straníkům. A premiér Robert Fico na Slovensku se snaží v malém okopírovat Orbánův příklad. Jenže toto se u nás nesmí stát. Proto ony demagogické články v ekonomických rubrikách pravicových novin. My smíme žít pouze na dluh a na následný krach jako v Řecku.
3. Jak funguje Maďarsko doopravdy
K ekonomické situaci Maďarska jsme publikovali několik článků. Pro polemiku s HN jsou důležité statistiky z článku Premiér Orbán považuje Romy za perspektivní zdroj ekonomiky (10.05.2013). Z tohoto článku citujeme celý odstavec, protože ani dnes k němu není co dodat.
A za třetí, maďarská ekonomika prosperuje, protože se stará o své vlastní občany. Shrňme základní ekonomické statistiky z minulého článku, které zásadním způsobem pomáhají i maďarským Romům. Ekonomika pod Orbánovou správou vykazuje už dva roky trvalý růst HDP - jak absolutně, tak i v přepočtu na obyvatele.
Co je důležité: zisk státu nerozkrádá jedno procento oligarchů, jako je tomu v jiných ekonomikách východní Evropy. Fakta ukazují, že zisk z HDP a ze zdanění velkých koncernů se investuje do budoucnosti země, jako je tomu v případě smluv s romskou komunitou či programu oddlužení obcí. Výsledkem je popularita vlády, které věří nadpoloviční většina obyvatelstva.
Mezi další úspěchy ekonomiky řízené pevnou rukou patří zastavení růstu nezaměstnanosti (nyní 11,8 %) a trvalé zvyšování zaměstnanosti především mladých lidí. Navíc se pevně řízené státní ekonomice podařilo proplout obdobím krize i se vcelku malým propadem (-0,9 %). Dalším klíčovým ukazatelem je míra inflace, která trvale klesá.
Důvod nízké inflace je celkem jednoduchý. Maďarsko nedovolilo cizím plynovým, energetickým a ropným společnostem, aby využily krize a zvýšily ceny.
Vláda nyní začíná plnit závazky plynoucí ze členství v Evropské Unii. Ta ji ovšem měří dvojím metrem, který je pro eurokraty ovládané bankami dosti typický. Maďarsko se odmítlo zadlužit a jít tak cestou ke dnu jako Slovinsko, Řecko, pobaltské země, Kypr a další oběti. Proto je postoj Bruselu a mezinárodních finančních organizací jako MMF a Světová banka k této zemi vysloveně nepřátelský.
Česká a světová média poslušně papouškují negativní zprávy o Maďarsku, aniž by si dala práci zjistit, jak na tom tato země ve skutečnosti je.
Co k tomu dodat dnes?
HN místo věcné argumentace používají stejnou demagogickou metodu a stejný dvojí metr jako zmíněné instituce. A pokud vás zajímá náš rozbor oficiálního českého ekonomického myšlení, nabízíme ke čtení nedávné tematické číslo nazvané Zrada českých ekonomů (2013-16).