Podle zjištění, zkušeností a úsudku Marka Obrtela, podplukovníka Armády ČR, nositele vyznamenání NATO, někdejšího šéfa mise v Afghánistánu a účastníka řady dalších vojenských misí, je vojenský pakt NATO zločineckou organizací (více ZDE). Můžeme mu dát s klidným svědomím za pravdu? Jak se to vezme. Podíváme-li se na čerstvou, rozhodně však nikoliv první aféru s bombardováním civilistů, budeme mít sklon s panem Obrtelem souhlasit. Ostatně zrovna on byl lékařem v afghánské nemocnici a nyní je nejméně 12 jeho kolegů po útoku amerických leteckých sil po smrti (více ZDE).
Americké letouny zaútočily na známou nemocnici Lékařů bez hranic a přitom americké velení moc dobře vědělo, na jaký objekt vedlo útok. Svědčí o tom jednoznačně výmluva Afghánských provládních sil, které o útok požádaly. Prý se z nemocnice ozývala střelba bojovníků Talibanu. Právem takovou výmluvu považuje organizace Lékařů bez hranic za přiznání k válečnému zločinu. Více v článku ZDE.
Můžeme tedy prohlásit: „NATO je zločinecká organizace?“ Na základě takového incidentu sotva. Ve válce se takové věci stávají. I když nás členka Výboru pro obranu Mgr. Černochová i se svou kolegyní Paškovou ujišťovaly (ZDE a také ZDE), že v Afghánistánu o žádnou válku nejde. Jak se zdá, i při čistě mírových operacích mohou přijít lékaři hromadně o život prostřednictvím působení oficiální armády Spojených států.
Někdo to emotivně nazývá válečným zločinem, jiný se kloní k mnohem střízlivějšímu a uvážlivějšímu výroku. Jde prostě o vedlejší ztráty mírové operace. Lékaři prostě nejsou pořádnými mírovými vojáky, ale když jde o život, jsou zbytečně příliš „cimprlich“. To naše dámy pečující o válečné veterány ať už z pozice místopředsedkyně Podvýboru pro válečné veterány(Černochová) nebo spolku Vlčí máky (Pašková) jsou jiný kalibr. Poslankyně Černochová se domnívá, že občanská angažovanost a zdravý úsudek začíná a končí u voleb, Pašková se zase podle svých slov ve volných chvílích věnuje mučení označovanému za waterboarding (více ZDE). Svorně tvrdily, že regulérní vojáci by v Afghánistánu vlastně kuřeti neublížili.
Vraťme se však k označení „zločinecká organizace NATO“. Průběh posledních let opravdu naznačuje, že takové označení může mít reálný základ. K tomu je však třeba poznamenat, že takový verdikt může vyřknout jen nezávislý soud. Ten by zajisté zkoumal, zda zločin není již v samotných základech takové organizace, podobně jako v případě Mezinárodním soudem odsouzené nacistické SS či jiných, například teroristických organizací operujících dnes po celém světě. Takový soud by ovšem také zvažoval, zda NATO, jako organizace původně se hlásící k mezinárodnímu právu, nebyla ovládnuta bandou zločinců teprve v posledních letech. Jelikož se však žádný z činů a celkové působení armád NATO před takový nezávislý Mezinárodní soud nedostalo, nemůžeme výsledek předjímat. Označení organizace NATO jako zločinecké organizace tedy není na místě. De iure určitě ne. Soud ani nezačal, nemůžeme tedy pachatele bezpečně označit. Ovšem z jiného hlediska?
Slovo zločin se skládá ze dvou slov. Zlo a čin. Termín „zločinecká organizace“ tak označuje takovou organizaci, která „činí zlo“, a je tedy „zločinná“. O tom, že NATO činí zlo, snad nikdo nepochybuje. Statisíce mrtvých a miliony bez domova jsou dostatečným důvodem pro to, abychom původce i vykonavatele takové činnosti právem označili za „činící zlo“ nevinným lidem. Chtěli jen žít své životy podle sebe a nebylo jim to dopřáno. Přišli o svou zemi, o svůj domov, o střechu nad hlavou, o svou bezpečnost, o své blízké, o své zdraví a mnozí i o svůj život. Takové je „zlé činění“ organizace NATO, jejímž je Česká republika členem. Ano, vítězíme, ale na špatné „straně barikády“. Jsou taková vítězství opravdu důvodem k oslavě?
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!