Venezuela byla působení polovojenských skupin až do roku 1997 téměř ušetřena. Později, zejména v roce 2003, začaly být polovojenské jednotky prosakující ze sousední Kolumbie mnohem aktivnější. Zpráva vydaná místními skupinami pro lidská práva v tomto roce odhalila, že během posledních čtyř let bylo zabito víc jak 120 vesničanů a domorodých vůdců, přičemž téměř všichni byli vládními sympatizanty. Nejvíce byly postiženy oblasti hraničící s Kolumbií. V průběhu let se také stále více a více upevňovaly vazby mezi kolumbijskými polovojenskými silami a venezuelskou opozicí.
Co takové polovojenské organizace vlastně dělají a čím se živí?
- Vybírají výpalné
- Provádějí únosy a vydírání
- Zabírají pod svou kontrolu pozemky a území
- Infiltrují své agenty do státní zprávy a profitují z úplatků
- Vraždí nepohodlné a nespolupracující VIP osoby ze státní správy
- Financují a podporují opozici, hlavně tu mimoparlamentní a radikální
- Perou špinavé peníze
- Obchodují s drogami
Zatímco opoziční vůdci často viní vládu z politiky vedoucí k nedostatku deviz, cenové regulace, a fiskálnímu deficitu, venezuelská vláda naopak tvrdí, že na vině jsou ekonomické sabotáže soukromého sektoru, spekulace a pašování zboží mezi Venezuelou a Kolumbií.
Kdo se skrývá za polovojenskými jednotkami?
Zločinné a teroristické eskadry smrti mají svou historickou vazbu na bohaté vlastníky půdy, přičemž jejich činnost nebyla často vůbec postihována. Prezident Venezuely Maduro poukazuje na bývalého kolumbijského prezidenta a současného senátora Alvaro Uribeho jako jednoho z pachatelů problému, který mj. řekl "Máme veškerou vůli podporovat demokratickou opozici Venezuely, dokud nebude poražena Castro-Chávistická diktatura.“
Kdo je Alvaro Uribe?
Uribe během svého působení u moci zahájil několik vojenských operací kritizovaných organizacemi zaměřujícími se na lidská práva. A nejen to. Stál za vážnou roztržkou se sousedními zeměmi, když vojenské oddíly Kolumbie překročili hranice a operovaly v Ekvádoru. Proslul také podporou války proti levicovým skupinám v zemi, které vnímal jako hrozbu proti pravicové kolumbijské vládě. Díky takovým „operacím“ tisíce lidí prostě „zmizelo“.
USA a militarizace Latinské Ameriky
Nasazení kombinace armády, polovojenských brigád a militantního vymáhání práva svědčí o strategii USA pro remilitarizací regionu. Spojené státy tradičně poskytují v tomto regionu vojenskou pomoc spřízněné moci bez ohledu na to, že o demokracii nemůže být ani řeč, ale naopak musí být řeč o rozvratu v zemi pohybující se stále na pokraji občanské války. Proč tak Spojené státy činí, můžeme jen spekulovat. Jde o zájem lidu nebo o zájem úzké skupiny lidí?
Před nějakými 30 lety jsme mohli věřit tomu, že jednu stranu konfliktu podporuje světové komunistické centrum, nějaká komunistická internacionála, nebo prostě Moskva, zatímco Spojené státy podporují stranu druhou, o něco lepší. Mohli jsme tak přivírat oči nad krutostí různých žoldnéřských armád a eskader smrti a věřit, že proti komunistické zvůli je možné bojovat jen stejnými zbraněmi. Rozdíl se nám však zdál být v tom, že strana podporovaná Spojenými státy postupuje v zájmu svobody a demokracie, tedy v zájmu většiny národů Chile, Argentiny, Venezuely, Panamy, Kuby, Salvadoru, Kolumbie či Bolívie. Země, které v Jižní či Střední Americe také pocítili oblažující vliv „osvobozeneckých“ armád podporovaných Spojenými státy, a na které jsme zapomněli, nám jistě odpustí.
Každopádně dnes už pohádce o "šíření demokracie" může věřit jen nenapravitelný ignorant nebo placený sluha horního jednoho procenta planety Země. Podpora loutkových režimů a jejich zkorumpovaných vládců prostřednictvím polovojenských jednotek, otevřených intervencí, nebo soft podpora pomocí korupční sítě takzvaných nestátních nezávislých organizací (NGO) není v zájmu ani té které země, ani v zájmu lidu Spojených států. Je především v zájmu úzké skupiny nikým nevolených osob, které ovšem mají rozhodující vliv díky ovládnutí světa financí, politiky a médií. Jejich taktika je v různých zemích různá, cíle jsou však stále stejné. Držet zbývajících 99 % světové populace v podřízeném, nevolnickém či otrockém postavení.
Zdroj: Telesur TV
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!