Nedávno jsem zmínil při přednáškách britský článek o tom, že další generace bude možná pracovat až do stovky. To probralo studenty ze spánku a živě se začali zajímat o originál. Ten je bohužel v placené části časopisu Times, takže nabídnu jen obsah a svůj komentář.

Takže si představte, že váš bankéř bude mít 98 let, ale tam senilita asi tak moc nevadí, pokud se podíváme na současné výkony světových banksterů od roku 2006, kdy vyvolali světovou krizi. Horší už bude čiperný pětadevadesátiletý řidič autobusu a váš doktor, kterému půjde na devadesátku. Ale třeba bude předepisovat jen ty neškodné prášky, na které si pořád pamatuje z mládí. A nám to bude stejně jedno, na víc už stejně mít nebudeme.

Jak bude vypadat zaměstnání vašeho dítěte? Nechme mluvit britského futurologa jménem Rohit Talwar. Řidič taxi Uber dopoledne, pak bude roznášet balíky Amazonu, svůj byt bude pronajímat na prázdniny a ve volnu přes Airbnb, stejně bude postupovat s volným parkovištěm a jinými položkami v modelu sdílené ekonomiky. K tomu jsme loni psali tematické číslo 2013-12 (Alternativní ekonomika). Futurolog předpokládá, že dnešní dítě ve věku 11 let bude žít díky novým druhům medicíny až do 120 let. Navíc budou většinu fyzické práce dělat roboti, takže vznikne nová situace na trhu práce, která podpoří ony zmíněné druhy sdílené ekonomiky. Viz důležitou dvojdílnou studii naší kolegyně Ekonomiku lze chápat i jinak.

Ovšem zpráva Is Britain Fairer? britské komise Equality and Human Rights Commission ukazuje, že současná generace třicátníků je nejvíce ožebračená v celé poválečné historii. To ovšem milého futurologa moc nezajímá, což je škoda. Není totiž jasné, kdo ty stoleté mladíky a mladice vůbec bude živit, když na to ti dnešní mladí už teď nemají.

Možná je to vize britské společnosti, a byla by konec konců velmi prospěšná. Ale němečtí majitelé českých montoven pro nás mají jinou zprávu. Mocný šéf supermontoven, čili Bundesverbandes der Deutschen Industrie (BDI), Ulrich Grillo, chce důchod až ve věku 85 let. Viz jeho rozhovor zde. To je prosím myšleno pro Němce, o Češích v montovnách zde není řeč. Takže přihoďme Česku těch deset let navíc, abychom potěšili i citovaného britského futurologa. Jak je vidět, pracovat pro jedno procento je dost velká dřina v situaci, kdy ze zvýšené produktivity práce nemá 99 % vůbec nic. K tomu viz článek Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!