V červnu 2018 vydal Úřad pro obchodní a výrobní politiku Bílého domu zprávu o tom, jak čínská ekonomická agrese ohrožuje technologie a duševní vlastnictví Spojených států a světa. Předložil „dvě hlavní strategie a různé akty, politiky a praktiky, které čínská průmyslová politika používá ve snaze získat duševní vlastnictví a technologie světa a zachytit vznikající průmyslová odvětví špičkových technologií, která budou řídit budoucí hospodářský růst.“
Čínskou iniciativu, jak se tato nová politická orientace nazvala, vedla Divize národní bezpečnosti ministerstva (NSD), která je zodpovědná za boj proti hrozbám vůči Spojeným státům. V březnu 2018 Úřad obchodního zástupce Spojených států amerických oznámil výsledky vyšetřování čínských obchodních praktik podle § 301 obchodního zákona z roku 1974. Šetření konstatovalo mimo jiné , že „kombinace čínských praktik je nepřiměřená, včetně její investiční politiky a sponzorování neoprávněných počítačových průniků.“
Donald Trump jako 45. prezident Spojených států posvětil v listopadu 2018 v rámci své zahraniční politiky zmíněnou Čínskou iniciativu. Toto rozsáhlé úsilí, jež mělo bránit čínské špionáži v amerických podnicích a výzkumu odstraněním špionů a zastavením přenosu informací a technologií do Číny, bylo svěřeno FBI a dalším federálním agenturám Spojených států. Jak bývá u těchto složek zvykem, záhy za touto iniciativou bylo zatýkání mnoha vědců, zejména s čínskými jmény, bez rozdílu národnosti, podle hesla "Co Číňan, to špion".
Charles Lieber sice nemá čínské jméno a je pravý Američan, ale jako bývalý ředitel katedry chemie Harvardské univerzity se stal smluvním účastníkem Čínského programu pro získání tisíce talentů. V jeho 65 letech a posledním stádiu rakoviny si, přes naléhání všech přátel, nevzal na pomoc právníky. Asi skutečně měl mít lepší přehled přes procento daní, které měl odvádět, i když všechny peníze šly na univerzitu. Nakonec mu univerzita odmítla i hradit soudní výdaje. Jako významný vědec spolupracoval s Wuchanskou univerzitou.
Gang Chen, odborník na nanotechnologii z MIT, zase nevyplnil formulář o svých vztazích s Čínou. Časopisu Chemistry World Yoel Fink, který organizoval podporu pro obviněné akademiky v organizaci Národní vědecká základna (NSF) řekl: “nikdo není nad právem, zejména vysoce postavení profesoři, ale maličkosti pramenící ze stupidity si zaslouží adekvátní tresty. Vysoké tresty a rozsáhlé vyšetřovací akce zdecimovaly naše vlastní výzkumné prostředí.“
Song Guo Zeng (Ohio State University), jeden z dalších , který dostal podporu od Finka, dostal 37 měsíců.
Meyya Meyyappan, narozen v USA, rodiče indického původu, byl vězněn jenom 30 dní, ale zničilo mu to kariéru.
Xiaoxing Xi, ředitel fyzikální katedry, byl zatčen a obžalován ze špionáže pro Čínu, byl nakonec soudem osvobozen. Xi řekl: "Samozřejmě nyní je to sice Čína a její vědci, ale zítra to mohou být participanti z jakékoliv jiné země, včetně USA." Jeho případ je, od chvíle, kdy plně ozbrojená jednotka policie držela v šachu nabitými zbraněmi celou rodinu a po konfiskaci všech dokumentů odvedla Xi v okovech, až po zničený život celé rodiny, je nyní u konce. Prokurátor nedokázal prokázat jakoukoliv vinu.
Anmin Hu, University of Tennesee, kanadský občan narozený v Číně pracoval v Knoxville jako nanoexpert od roku 2013, byl zatčen v roce 2020 a na hodinu vyhozen z univerzity.
Qing Wang z Clevelandské kliniky v Ohiu byl okamžitě propuštěn pro podezření z přivlastnění části peněz s programu Čínští talenti.
Není pochyb o tom, že spolupráce kohokoliv s USA není tak jednoduchá, jak by se na pohled zdálo. Není divu, že hysterické hledání protivníka na politickou objednávku postihne zejména zemi, kde se podobná honba na čarodějnice děje i v jiných sférách společenského života.
Více než 200 profesorů z Kalifornské univerzity a univerzity v Berkeley sice podepsalo dopis na podporu obviněných kolegů, ale většina se přece jenom bála následků a nepřidala se. Nastala vlna osočování, vyšetřování a soudních jednání.
NSF, která poskytuje pomoc postiženým, nemá dostatečné zdroje pro rostoucí počet obvinění z krádeží know how. President Biden na podkladě a pod tíhou osvobozujících rozsudků ukončil tuto tzv. Čínskou iniciativu. Místo Číny se totiž stala nepřítelem číslo 1 Ruská federace.
Člověk by skoro řekl, že už je načase, aby se Spojené státy skutečně rozhodly, kdo je jejich hlavní nepřítel. Asi by nakonec zjistili, že jsou to ony samy.
Zákulisní machinace korporací, neprůhlednost finančních transakcí a především chybějící peníze na kontrolní studie financované nezaujatou organizací způsobují mezinárodní zmatky ve výzkumu a nekontrolovatelnost pravděpodobných dopadů na nás všechny.
Jediná cesta k zachování lidské rasy je místo zvyšování rozpočtu na zbrojení zvyšovat rozpočet na výzkum a jeho kontrolu a na sdílení poznatků vědy.
Protože „Khaki“ není zelená.
Zdroje:
- China science
- Chinese, US scientists still working together despite Donald Trump’s hostility
- In 2018, Diplomats Warned of Risky Coronavirus Experiments in a Wuhan Lab. No One Listened
- INFORMATION ABOUT THE DEPARTMENT OF JUSTICE'S CHINA INITIATIVE AND A COMPILATION OF CHINA-RELATED PROSECUTIONS SINCE 2018
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!