Jaké jsou plody Chávezovy politiky přímo ve Venezuele? Většina levicových deníků a webů obdivuje zemřelého prezidenta Hugo Cháveze jako novodobého Jánošíka, který chudým bral, bohatým dával a přitom byl schopen vzdorovat velmocenské politice USA, která v této části světa prováděla na levicových režimech doslova vražednou politiku. Sebral jsem hodnocení spíše neutrální, která jsem našel v různých mediálních zdrojích.
Mýtu chudého chlapce dosti odporuje životní styl této osobnosti. Chávez si létal na vládní návštěvy v prezidentském speciálu od Airbusu za 65 miliónů dolarů, flirtoval se světem Hollywoodu a na svém prezidentském dvoře si platil nejdražší módní návrháře z Caracasu. Opozice mu právem vytýkala luxusní životní styl, který přerušila až zákeřná rakovina. Lidový hrdina dovedl žít na vysoké noze.
Ani jeho sociální program není bez vady. Jeho skalní příznivci (chavistas) samozřejmě dají na stůl trumfy, které jsou zřejmé. Venezuela má jedny z nejbohatších ropných zásob na světě, které předtím bezostyšně vykrádaly západní těžební společnosti, hlavně ty z USA. Chávez skutečně zestátnil zisky, část z nich rozdělil nejchudším obyvatelům, a tím zásadně pomohl domácí ekonomice. Venezuela se může chlubit 93 % alfabetismem, což je americký rekord, i pro USA. Další socialistické vymoženosti jsou bezplatné zdravotnictví, potravinová pomoc chudým a vládní pomoc zemědělcům.
Jenže symbolem ekonomiky je také tzv. Davidova věž v Caracasu vysoká 45 pater, nikdy nedostavěná. Nyní v ní žije přes 2500 squatterů, a ti nechtěně představují symbol Chávezovy nabubřelé ekonomiky. Jistěže bylo správné, že indiáni a chudí dostali podíl na ohromném nerostném bohatství země, které předtím bezostyšně plundrovaly západní ropné společnosti. Jenže vybavení satelity, ledničkou, klimatizací a pračkou stačí na popularitu, ale nikoliv na solidní vládu. V zemi se rozpadá infrastruktura jako mosty, železnice, silnice a konec konců i zestátněný ropný průmysl. Navíc nefungují pro občany životně důležité státní instituce: policie, soudy, vězení. Caracas a další města mají nejvyšší počet vražd na obyvatele na světě, vládnou zde drogové kartely a ozbrojené gangy mladistvých. Asi byla nutná a dobrá věc, aby Chávez vyhnal ze země americkou DEA, která sloužila jako v jiných latinsko-amerických zemích jako expozitura CIA připravující svrhnutí levicových režimů. Jenže vyhnáním DEA nezmizel problém drog a násilí. Opozice říká, že Chávez dostal špatně fungující státní správu - a udělal z ní zcela nefunkční stát.
Zajímavou roli sehrál v Chávezově vývoji Fidel Castro. Tento chytrý commandante politicky koučoval Cháveze v klíčových okamžicích jeho vlády. Pomohl mu pacifikovat novináře, z nichž se stala (až na výjimky) stejně povolná vládní smečka jako v Česku. Stejně tak poslal do země lékaře a zajistil vybudování bezplatného zdravotnictví a školství. Chudé rodiny, indiáni atd. poprvé v životě mohli navštívit se svými dětmi lékaře a chodit do školy. Lidé tak poznali, jak funguje socialismus v praxi a jistě na to hned tak nezapomenou. A navíc měli Venezuelané na rozdíl od Kuby i svobodné volby.
Blízké prezidentské volby ukáží, nakolik byl chávismus úspěšný. V každém případě čeká úspěšného kandidáta úkol budování státu, pokud bude chtít navázat na úspěchy bývalého prezidenta. Jeho vzorem může být prezident Raffael Correa v sousedním Ekvádoru, který zvládá obojí, socialismus pro obyvatele i budování státní správy. Ostatně rozkrást stát jde snadno a všechny ropné koncerny světa přitom rády pomohou.