Nečekaný útěk bizonů z národního parku Yellowstone rozvířil debaty o brzkém výbuchu největšího aktivního supervulkánu na světě. Jeho výbuch by zakryl popelem asi polovinu USA. Útěk bizonů máte na videu.


Vědí bizoni víc, než vědci? Vynikající dokumentární film ukazuje nevyhnutelné. Uplynulo 640.000 let od posledního výbuchu a magmatický kotel v hloubce 400 km pod zemských povrchem opět zahřál horní kalderu. Ta se ukrývá zhruba 20-40 km pod zemí a napájí geologické divy Yellowstonu. Vědci přesně určili doby předešlých výbuchů. Rytmus je pořád stejný, plus mínus 600.000 let. Magmatický krb v hloubce 400 km nemění svou pozici, pouze se posunuje horní zemská kra, na níž je umístěna Amerika. Dolní krb v hloubce 400 km stojí stále na stejném místě a horní pevninská kra se posune, takže výbuch vytvoří nový kráter. Výbuchy horní kaldery tak jdou v nepřetržité řadě za sebou, což ukazuje počítačový model vulkánu (od 26. minuty).


Mnohá znamení nasvědčují brzkému výbuchu v rozmezí stovek až tisíc let. Roste počet a intenzita zemětřesení, markantně se zvedá v posledních letech hladina jezera a celkově roste tlak v zemské kůře nad prvním vulkánem. Ten je napájený spodní magmatickou komorou, která nyní vytvořila podmínky k dalšímu výbuchu. Podobný interaktivní pohled do 700km hloubky supervulkánu najdete na National Geographics. Nitro země říká, že je načase protáhnout kostru.