Jaké jsou podle Tvého názoru největší a nejakutnější problémy EU?
Největší problém EU vidím v tom, že se prohlubuje proces sociální dezintegrace prakticky ve všech členských zemích, i když v nich narůstá různou měrou. Zvyšují se počty lidí, kteří nemají práci, rostou počty těch, kdo žijí pod hranicí bídy, ve zvýšené míře jsou poklesem ohroženi příslušníci středních vrstev. To, co říkám, není žádná předvolební propaganda, je to možno doložit oficiálními statistikami a já to ve svých knihách uvádím už řadu let.
Má vůbec Evropský parlament šanci tyto problémy správně definovat, analyzovat a řešit?
Co s tím udělá Evropský parlament, bude závislé na výsledku květnových voleb. Dosavadní nejpočetnější pravicové frakce tento vývoj dopustily. Socialisté proti němu ne vždy důrazně vystupovali. Ultrapravice se ho pokusí zneužít, aby mohla tak, jak je jejím zvykem, přeložit tuto sociální otázku do řeči nacionalismu a rasismu.
Jak hodnotíš dopady nedávné devalvace koruny? Myslíš si, že byla poslední? Jaký to má vztah k přijetí eura?
Podzimní devalvace koruny ubrala z našich úspor nějakých osm procent. Měla vytvořit 35 tisíc nových pracovních příležitostí, což se nestalo. Měla dát impuls pro naše exportéry, což také nepozoruji. Ani odborníci se neshodnou na tom, jak byla úspěšná v boji proti deflaci. A protože žádného z uváděných cílů nedosáhla, obávám se, že bude prohlášena za mimořádně úspěšnou a časem zopakována. Vzhledem k přijetí eura to znamená, že za naše úspory dostaneme zase o něco menší hromádku eur. Uklidňovat se můžeme jedině tím, že mnoho lidí už žádné úspory nemá, takže v tomto ohledu neprodělají.
Zdá se Ti, že byla česká veřejnost objektivně a nestranně informována o událostech na Ukrajině?
Opravdu nevím, nakolik nestranně je naše veřejnost médii informována. Českou, tedy naši televizi jsem přestal sledovat krátce po roce 2000 a zatím mi nijak nechybí. Když jsme doma v roce 2005 opravovali rozvod elektřiny, dal elektrikář novou zásuvku o něco dále, takže mi až k ní nedosáhl kabel z rádia. Stačilo by rádio o zhruba 15 centimetrů posunou blíže k zásuvce, ale zatím jsem se k tomu neodhodlal. Takže nedokáži kvalifikovaně posoudit ani vyváženost vysílání Českého rozhlasu.
Jaký je Tvůj současný postoj k ukrajinské krizi?
Můj postoj k ukrajinské krizi se dá vyjádřit ve dvou bodech:
- Tato krize nemá vojenské řešení, dříve nebo později bude vyřešena diplomaticky. Čím později se tak stane, tím více na to doplatí v prvé řadě lidé na Ukrajině. Pokud někomu na Ukrajincích záleží, měl by se za diplomatické řešení zasazovat.
- Ekonomické sankce nejsou výrazem naší síly, ale slabosti. Postihnou opět především lidi, kteří konflikt nevyprovokovali a kteří si ho nepřejí.
Jak se v této souvislosti díváš na médii zprostředkované postoje Andreje Babiše, Karla Schwarzenberga, Luboše Zaorálka a Miloše Zemana?
Situace na Ukrajině se rychle vyvíjí, takže si jsem jist, že se budou vyvíjet také stanoviska zmíněných politiků. Nikdo z nich si jistě nepřeje válečný konflikt. Jsem přesvědčen, že by všichni uvítali smírné řešení. Jen Karel Schwarzenberg možná až poté, co by se probral a procitnul, ale to na věci nic nemění.
Jak se jako "ekoterorista" blokující kdysi dostavbu plzeňského obchvatu (pokud tedy Ivan Brezina nekecá) cítíš, když na mítincích Tví kolegové slibují další kilometry dálnic? Neměli bychom spíše udělat vše pro přestěhování co největšího objemu osobní i nákladní dopravy na železnici?
Pro přesun maxima dopravy na železnici argumentuji už nějakých dvacet let. Podařilo se nám koncem let devadesátých spolu s odboráři a dalšími lidmi uchránit železnici od likvidace, kterou měl v plánu Martin Říman. Obávám se, že útlum železnice se později dál méně viditelným způsobem, takže i obrana proti tomu byla obtížnější. Kdysi jsem snil o tom, že naše země bude napojena na vysokorychlostní železnici. Namísto toho byl zrušen i vlak do Paříže, který před rokem 1989 jezdil pravidelně. Někdy má to budování sjednocené Evropy prazvláštní podobu.
Sliby dalších kilometrů dálnic emitují politici stejným tempem, jakým se rozpadá D 1 a krabatí R 47. My jsme například ukončili boj proti nesmyslnému obchvatu Frýdku-Místku už před 12 lety, kdy jsme zjistili, že v rozkradeném státu se stejně nenajdou peníze na jeho realizaci. Veřejnost jistě časem pochopí (na rozdíl pana Breziny, který pro chápání není nejlépe vybaven), že ti, kdo tady tak dlouho šafářovali, zablokovali výstavbu dálnic mnohem spolehlivěji, než by se to podařilo těm nejodhodlanějším ekoteroristům. Kde nic není, ani dálniční lobby nebere.
Jaký je Tvůj postoj ke GMO?
Jsem proti GMO.
Jaký je Tvůj postoj k zavedení karbonové daně, Tobinovy daně, základního nepodmíněného příjmu, zřízení evropské armády a policie, finanční ústavě, eurovalu?
To je příliš otázek najednou a odpovědi na mnohé z nich jsou ambivalentní. Například na principu Tobinovy daně by se mělo bojovat proti spekulativním finančním operacím. Když ale zdaníte finanční operace, což je v programu Progresivních demokratů a socialistů v EP, musíte ještě zabránit tomu, aby banky nepromítly zdanění do výše úroků za poskytované úvěry. Jinak to postihne slušné podnikatele a žadatele o půjčky. Ještě složitější je snad problematika základního příjmu. Myšlenka je to dobrá, ale po technické stránce vždy narazíte na obtížně řešitelné problémy. Je jich tolik, že by to vyžadovalo zvláštní rozhovor.
Hodláte se Ty nebo ČSSD nějak bránit proti zuřivé pomlouvačné kampani vedené proti Tobě v masmédiích?
Komisař Clouseau utěšoval jednu blondýnku vyděšenou z toho, že ji chtěla likvidovat mafie: "Milá slečno, až vás budou likvidovat tak často jako mne, ani si toho nevšimnete."
Kterých lidí v ČSSD si nejvíce vážíš? Jak kvalitní zázemí Ti ČSSD poskytuje?
Vážím si spousty lidí v ČSSD, o nichž se nic neví, protože fungují na lokální úrovni. Jezdím po celé republice a myslím si, že díky jim tato strana přežije všechny pletichy zvnitřku i zvenčí. Co se týče kvality zázemí, vždy je možno leccos vylepšovat. S výjimkou řidiče, kterého jsem dostal na kampaň, který je naprosto ideální a se kterým jsem ujel za poslední necelé dva měsíce více než 15.000 km s pocitem komfortu a bezpečí.
Cítíš u ČSSD rivalitu haškovského a sobotkovského křídla?
Žádnou rivalitu necítím. Pokud nějaká existuje, tak se do evropských voleb nepromítá. Velice si vážím jak podpory premiéra Sobotky, tak toho, že mi svůj hlas slíbil dát prezident Miloš Zeman.
Opravdu hodláš hlasovat pro Martina Schulze jako předsedu Europarlamentu? (Já když toho pána vidím a slyším, otevírá se mi kudla v kapse.)
Mám v Německu pár levicových známých a ti považují Martina Schulze za nejdůvěryhodnějšího politika SPD. Nemám důvod jim nevěřit. Mluvil jsem s ním v Berlíně, říkal jsem mu, jak dopadnou volby v Česku, a mohu potvrdit, že je v obraze. Vůbec mi neuvěřil, když jsem mu říkal, že přivedu do EP jednadvacet nových členů do jeho frakce.
Jakou máš představu o své budoucí práci v Bruselu? Ve kterých výborech bys rád pracoval?
Chtěl bych působit ve výboru pro nezaměstnanost a sociální problémy. Na dalším místě preferencí mám výbor pro vzdělanost a školství.
Přestěhuješ se tam, nebo budeš dojíždět?
Pokud se tam dostanu (není to tak úplně jisté), budu pravidelně dojíždět. Zatím nevím, jak často.
Hodláš pokračovat ve své publicistické a vědecké činnosti?
V publicistické činnosti bych rozhodně pokračoval v neztenčené míře. Slíbil jsem to čtenářům Práva už nejméně ve třiceti městech republiky. S odbornou činností teprve uvidím. Nedělal bych ji na úkor práce poslance.
Jak bude vypadat Tvůj poslanecký tým?
Mám ho už kompletní. Je v něm jeden makroekonom, jeden politický analytik a jeden žurnalista.
Jak se k Tvému rozhodnutí kandidovat staví Tvoje rodina, přátelé a kolegové v zaměstnání?
Přátelé jsou jednoznačně pro, rodina tak nadšená není, v zaměstnání je trochu problém, protože momentálně nemají náhradu. Naštěstí víme, že každý je nahraditelný.
Připadals mi hodně unavený, zvládneš to po zdravotní a psychické stránce? Nelituješ svého rozhodnutí kandidovat?
Vykazuji všechny příznaky života v nadměrném stresu. Je to velká změna v poměrně pokročilém věku. Nebýt článků od lidí typu Breziny nebo Macháčka, které si čtu večer před spaním pro uklidnění, nevím, jestli bych ten nápor na psychiku vůbec zvládal.
Jak se cítíš v roli Děda Vševěda, od nějž si jde po každém mítinku (a asi nejen po něm) každý uškubnout zlatý vlas?
Zatím mám vlasů dost. Příznivci pana Teličky to mají složitější.
Děkujeme za rozhovor pro e-republiku.