Všichni svéprávní obyvatelé naší republiky mají nějaká práva, například volební. Jedno z práv je vylučné, tedy zaměřené jen na relativně úzkou skupinu, kteří se souhrně nazývají autoři – odtud pojem autorské právo.

Někdo – fyzická osoba – vytvoří text k písni nebo literární dílo, namaluje obraz, napíše scénář, pracuje jako fotograf nebo kameraman, mistr zvuku, hudebník, režisér, scénograf – je mnoho dalších oborů – a stane se z něj autor a z toho pro něj plynou takzvaná autorská práva a za ty se i platí, většinou tehdy, pakliže autor není filantrop pracující zdarma. Nejznámější a mediálně nejvděčnější jsou autorská práva umělců spojená s organizacemi OSA, DILIA nebo například Intergram, které zajišťují hromadný výběr poplatků, které následně přerozdělují mezi registrované autory.


Do Debatního klubu přijali pozvání Ivan Bartoš, předseda strany Piráti a advokát Rudolf Leška, specializující se na oblast autorského práva.

Pánové se pokusí otevřít témata, jako například morálnost poplatků autorům, jejich výše a nebo formy přerozdělování vybraných finančních prostředků. Zda současnou podobu autorského zákona a s ním spojené praxe, tedy výběru poplatků a sankcionování považují za ideální.

Pro zájemce o podrobnější informace přikládáme odkazy na stránky vztahující se k tématu:

https://www.pirati.cz/kci/infoautz
http://www.alai.cz/index.php?mhttp://www.alai.cz/index.php?m

Více debat najdete na stránkách Debatního klubu


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!