Každoroční divadlo kolem fiskálního útesu pomalu končí, kompromisní návrh jde do Kongresu. Tam mají sice většinu Republikáni, ale ani ti se pravděpodobně neodváží smést návrh ze stolu. Především proto, že jejich šéf John Boehner už hodil ručník do ringu a odpískal boj za nižší zdanění milionářů (viz minulý článek).
Jenže boxování kolem nesmyslného zákona, který si na sebe ušili samotní senátoři z nedostatku smysluplnější činnosti, ve skutečnosti maskuje mnohem zajímavější spory. Prezident Obama se stal osamělou figurou v Bílém domě. Postupně jej opustili někteří významní spolupracovníci poté, co nemohli prosadit zásadní věci, které avizoval prezident jako svůj vlastní program. Republikáni zaměstnávají osamělého prezidenta fiskálním cirkusem. A přitom narychlo a bez velkého rozmýšlení podepíše jeden z nejhorších zákonů, který omezuje svobody Američanů. A Obama navíc měl v minulém volebním období k tomto zákonu velké výhrady.
Barack Obama svým prezidentským podpisem prodloužil platnost tzv. FISA Amendments Act z roku 2008. Tento zákon podepsaný neslavným prezidentem Bushem mladším umožnil americkým úřadům, aby bez povolení soudů v případě podezření na teroristickou činnost odposlouchávali telefony, maily a další komunikaci podezřelých osob. K fízlování stačí tzv. "rozumné podezření", což u paranoidních zpravodajských služeb všude na světě existuje naprosto trvale.
Mnozí senátoři a občanští aktivisté začínají nahlas kritizovat atmosféru trvalého fízlování a kontroly osob. Vyjádření pravicového senátora Randa Paula najdete zde a video k tomu. Obama svým podpisem umožnil pokračování praxe, která jednoznačně odporuje americké Listě základních práv a svobod. Jak správně poznamenal jeden z kritiků: "Nelze sledovat všechny jen proto, abyste náhodou narazil na jednoho špatného." Pokud vezmeme k úvahu již běžící zabijácký matrix, v němž Obama vlastnoručním podpisem umožňuje vraždy Američanů bez soudu, pak není divu, že sedí v Bílém domě skoro sám.
K nebezpečí sledovacích technik na pracovišti a ve veřejném prostoru jsme nedávno zveřejnili celou analýzu pod názvem Orwellovská společnost moderny.